Hibernációhoz hasonló állapotot értek el

Hibernációhoz hasonló állapotot értek el

2005. április 27. 08:24, Szerda
Sikerült laboratóriumi egereket "felfüggesztett életműködés" közeli állapotba hozni, ami reményt adhat az embereknek is a hibernálás lehetőségére.

Ha az elv átültethető, akkor lehetővé válik az asztronauták egy hibernációhoz hasonló állapotba helyezése a hosszú űrrepülések idejére, ami eddig csak a sci-fikben létezett. Egy seattle-i csapat a Science magazin oldalain számol be a témában elért eredményeiről. Esetükben a felfüggesztett életműködés egy organizmus minden látható életfolyamatának visszafordítható megszűnését jelenti.

A Washington Egyetem és a Fred Hutchinson Rákkutató Központ kutatói az egereket egy olyan kamrába helyezték, melynek levegője 80 ppm hidrogénszulfidot (H2S), a jellegzetes záptojás szagú gázt tartalmazta. Ez a gáz magas koncentrációban halálos, azonban az emberben és az állatokban is termelődik. Az elméletek szerint a testhőmérséklet és a metabolikus tevékenység szabályozásában játszik szerepet.

Az űrutazásokban betölthető lehetséges alkalmazása mellett egy hibernációszerű állapot indukálása a gyógyászatban is nagy segítséget jelentene. A kutatás vezetője, dr. Mark Roth szerint a rák kezelésének új útjait nyithatná meg a módszer, valamint megóvhatná a szerveket és a szöveteket egy elégtelen vérellátásból adódó sérüléstől, esetleg a haláltól is.


dr. Mark Roth

A hibernáció állapotában a test sejtjeinek tevékenysége szinte mozdulatlanná lassul, drámaian lecsökkentve az élőlény oxigén szükségletét. Ha az embereket sikerülne mentesíteni oxigénfüggőségüktől, időt nyerhetnének egy kritikus állapotban lévő beteg esetében, aki egy szervátültetés listán vagy egy műtőben várakozik, mondta Dr. Roth. "Ennek a molekuláris mechanizmusnak a manipulálásával rengeteg, a vér- vagy oxigénellátás elégtelenségével kapcsolatos emberi betegség kezelését forradalmasíthatnánk" - magyarázta, hozzátéve, hogy valószínűleg injekcióval hoznák létre a hatást mintsem a gáz belélegeztetésével.

A legújabb tanulmányban dr. Roth és munkatársai megfigyelték, hogy a levegő és a H2S keverékének belégzése után az egerek mozgása perceken belül leáll, és látszólag elvesztik eszméletüket. Az állatok légzésszáma a percenkénti 120-ról 10-re csökken. Ez idő alatt metabolizmus mértéke megdöbbentő módon 90%-kal zuhan, testhőmérsékletük 37 Celsius fokról 11-re esik vissza. Hat óra elteltével az egerek a keverék helyett újra friss levegőt kaptak, ekkor a metabolizmus mértéke, valamint testhőmérsékletük visszatért a normális értékekre és a tesztek azt mutatták, hogy nem szenvedtek károsodást.

A tanulmány társszerzője, Eric Blackstone elmondása szerint a következő lépés a kísérlet nagyobb állatokon való elvégzése lesz. Az egerek általában nem alszanak téli álmot, azonban képesek egy hasonló állapot elérésére, amennyiben nem tudnak elegendő élelemhez jutni. "Ha sikerül manipulálni az állatok metabolizmusát, úgy hogy az az embereken is alkalmazhatóvá váljon, akkor rendkívül széleskörű alkalmazásai lehetnek" - jegyezte meg John Speakman, az Aberdeen Egyetem zoológiai professzora. "A hadsereg is érdeklődik a rövid távú hibernálás után megsérült katonáik harctéri stabilizálásához."


Az ESA asztronautája, Wubbo Ockels egy speciális alvózsákkal

Az európai űrhivatal, az ESA tudósai szintén kutatják hibernációszerű állapotok lehetőségét. "A levegővel való manipulálás jó iránynak tűnik, mivel rendkívül gyorsan szétterjed a testben és nem kell belsőleg irányítani" - magyarázta Mark Ayre, az ESA hollandiai Fejlett Koncepciók Csapatának vezetője. "Mi a felfüggesztett életműködést víz- és élelemtakarékossági célokból kutatjuk, ami elengedhetetlen egy öt éves, vagy akár annál hosszabb űrutazásnál. Nem mindegy mivel töltjük fel az űrhajó rakterét. A másik szempont a lélektani problémák elkerülése. Ha az emberek ébren vannak, akkor valamivel le kell kötni őket, ami megint csak a rakomány növekedését eredményezi."

A hibernációszerű állapot létrehozása a rákkutatásban is fontos lehet, lehetővé téve a betegeknek erősebb sugárzás elviselését anélkül, hogy az egészséges szöveteik sérülnének. A ráksejteknek nincs szükségük oxigénre a fejlődéshez, ezért jóval ellenállóbbak a sugárterápiákkal szemben. "Jelenleg a rákkezelések legtöbb formája már jóval azelőtt elpusztítja a normális sejteket, mielőtt végezne a tumor sejtekkel. Egy metabolikus hibernálás indukálásával legalább kiegyenlítenénk az egészséges szövetek esélyeit" - tette hozzá dr. Roth.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások