2005. május 10. 15:34, Kedd
Százezer új típusú távmunkahely jöhet létre 2008-ig - nyilatkozta Simon Gábor, a Távmunka Tanács elnöke a mai napon.
Az MSZP országgyűlési képviselője elmondta, hogy a foglalkoztatási tárca hamarosan kiírja az új távmunkahelyek létrehozására szolgáló idei első, 500 millió forintos keretű pályázatot. A Munkaerő-piaci alap pályázata segíti a hátrányos helyzetű csoportok távmunkahelyeinek létrehozását, valamint azt, hogy a közszféra modernizációjával a meglévő munkahelyeket távmunkahelyekké alakíthassák át. Az idén összesen 800 millió forint áll rendelkezésre a foglalkoztatási alapban kifejezetten a távmunka támogatásra.
Tavaly közvetlenül 1370, az áthúzódó hatásokat is figyelembe véve 2000 távmunkahely létesült összesen 1 milliárd forintos állami támogatás segítségével. Az idén a Távmunka Tanács elnökének becslése szerint legalább ugyanennyi új távmunkahely jöhet létre állami támogatással, annak hatékonyabb felhasználása révén. Ez a szám ugyan csak töredéke a Simon Gábor által említett 100 ezernek, de szerinte nem lehetetlen a 2008-ig kitűzött cél megvalósítása, mert a támogatott munkahelyek többszöröse jön létre évente a vállalatok saját kezdeményezésére illetve más állami támogatásokból. Példaként említette, hogy az E-kormányzat támogatása más állami forrásokból számos távmunkahely létrejöttét ösztönzi majd.
A tanács számára készült szakértői anyag szerint ma az összes munkahely 3-4 százaléka távmunkahely. Az elnök rámutatott: az uniós csatlakozással nyitottá váltak a nemzetközi munkaerő-piacok, csak azok az országok állják a versenyt, amelyek jól képzett, dinamikus, gyorsan alkalmazkodó munkaerővel rendelkeznek. Hozzátette, hogy a távmunkahelyek csökkentik a foglalkoztatás költségeit, javítják a foglalkoztatási arányt a mozgáskorlátozottak vagy a kismamák körében.
Felhívta a figyelmet arra is, hogy a digitális kultúra elterjesztése, illetve az élethosszig tartó tanulás a távmunka fejlesztéséhez és a munkanélküliség csökkentéséhez egyaránt elengedhetetlen. Elmondta, hogy ezért azonnal - ha kell állami beavatkozással is - meg kell oldani, hogy valamennyi iskolában legyen internetes hozzáférés, a hálózatépítés és software ismeretek tananyaggá váljanak, s megszülethessék az Európai Unióban is elfogadott digitális alapműveltségi diploma.