Az amerikaiak kisajátítják a nyílt forráskódú szoftverek piacát?

Az amerikaiak kisajátítják a nyílt forráskódú szoftverek piacát?

2005. június 1. 14:58, Szerda
Az Európai Bizottság egyik magas rangú tagja azzal vádolta meg az amerikai nagyvállalatokat, hogy a nyílt forráskódú szoftverek fejlesztőit alvállalkozóként használva sajátjukként értékesítik a szoftvereket, kisajátítva ezzel a közösséget.

A napjainkban egyre nagyobb méreteket öltő folyamatról Jesús Villasante, az Európai Bizottság információs társadalommal foglalkozó csoportjának vezetője tartott előadást az Amszterdamban zajló Holland Open Source Conference nevű rendezvényen. Beszédében váratlanul élesen támadta az olyan nagyvállalatokat, mint az IBM, a HP vagy a Sun. A CNET magazin beszámolója szerint Villasante azzal vádolta meg az amerikai cégeket, hogy hivatalos nyilatkozataik ellenére nem önálló fejlesztésekre ösztönzik a nyílt forráskódú közösséget, hanem a programozókat alvállalkozóként használva sajátjukként értékesítik a fejlesztéseket.

"Ezek a nagyvállalatok a közösség potenciálját saját maguknak sajátítják ki. A nyílt forráskódú közösség ma nem más, mint az amerikai óriáscégek bedolgozója. Márpedig az ágazatnak komolyabban kell vennie magát - amint a közösség rádöbben arra, hogy a társadalom fejlődésének szerves részeként, és az innováció fontos szereplőjeként van jelen a mindennapi életben, újra visszaállnak a helyes útra" - jelentette ki Villasante. A hallgatóság által feltett kérdésre felelve azt válaszolta, hogy bár a bizottság támogatta a szoftverszabadalmi direktívát, ez nem jelenti azt, hogy a bizottság minden tagja feltétlen híve a szabadalmak alkalmazásának.

Beszéde nemcsak feltűnést, hanem némi megdöbbenést váltott ki, hiszen ezen nagyvállalatokat sokan a nyílt forráskódú szoftverek elhivatott támogatóiként ünnepelték, és többször kiemelték, hogy az ágazat enélkül jóval nehezebben boldogulna. Jelzésértékű, hogy a Nagy Kék a rendezvény egyik fő támogatója, és a vállalat Linux stratégiájáért felelős részlegének alelnöke, valamint a Sun alelnöke szintén előadást tartott a konferencián.

Mindazonáltal igazat kell adnunk a bizottság tagjának abban, hogy ma gyakorlatilag nem létezik európai szoftveripar, és az ágazatot többnyire nagy amerikai cégek uralják. Kérdés, hogy a nagyvállalatok befolyását aggasztó, vagy helyeslendő változásként kell értékelnünk, azt ugyanis nem tagadhatjuk el ezen cégektől, hogy támogatásukkal nagyot lendítettek az ágazaton. Előfordulhat azonban, hogy ily módon hogy a nyílt forráskódú közösség éppen megkülönböztető jellemzőit veszíti el, és lassan beleolvad a hagyományos szoftveriparba. Ez pedig már korántsem lenne helyeslendő.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások