2005. szeptember 14. 18:05, Szerda
Új funkciók és új kezelői felület jellemzik a Microsoft Office nevű irodai szoftvercsomagjának a legújabb, 12-es változatát. Az új terméket maga Bill Gates mutatta be a vállalat Los Angelesben megrendezett Professzionális Fejlesztői Konferenciáján (PDC), aki szerint ez az egyik, ha nem a legjelentősebb szoftver az Office 95 debütálása óta.
Az
Office 12 a tervek szerint 2006 második félévében kerül majd a piacra és a Microsoft társalapítójának szavaival élve "minden fontos megvan benne ahhoz, hogy emberek millióiból hihetetlen méretű teljesítmény hozzon ki." Bill Gates erejéből még némi viccelődésre is futotta. "Azt szeretnénk elérni, hogy a szoftvereink olyan megbízhatóak legyenek, mint az áramhálózatok. Bár figyelembe véve a tegnapi helyi áramkimaradást, lassan elmondható, hogy az áramszolgáltatók közel sem olyan jók, mint amilyenek mi vagyunk."
A két-három évente megrendezett
PDC-n ezúttal is kereken hétezer programozó és szoftverfejlesztő vesz részt, akik péntekig több száz munkacsoportban tanácskoznak és vitatkoznak arról, hogy miként lehet a Microsoft jelenlegi és leendő szoftvereit még jobbá és biztonságosabbá tenni.
Az Office 12 egyik legfontosabb újdonsága, hogy az eddig megszokott menüket ikonok váltják fel. A konszern egyik menedzsere,
Chris Capossela szerint ennek oka, hogy a felhasználók olyan funkciókat akarnak az Office-ban viszontlátni, amelyek már rég megvannak a szoftverben, csak bizonyos szempontból el vannak rejtve a menükben. Az ikonok segítségével ezek a funkciók is könnyebben elérhetővé válnak. A hagyományos menüt és eszközlistát ikonok és szimbólumok váltják fel nem csak a Wordben, de az Excelben is. A cél az hogy a felhasználók az eddigieknél egyszerűbben és rövidebb idő alatt minden eddiginél professzionálisabb dokumentumokat tudjanak készíteni.
Word, PowerPoint, Excel és Access screenshotok az Office 12-ből - klikk a nagyobb változathoz
A szoftvercsomag megjegyzi a felhasználó által elvégzett minden egyes műveletet és az eszközlistát mindig az aktuális feladatokhoz igazítja. Ezenkívül egyszerűbbé vált a dokumentumok formázása is, a beépített félautomata rendszer pedig nem csak javaslatokat tesz a dizájnra vonatkozóan, de képes a kinézet automatikusan történő megváltoztatására is. Bill Gates úgy vélte, a régebbi Office verziókról való átállás legalább két, de legfeljebb tizenkét napot vehet igénybe. Az ebből származó kezdeti munkaidő-kiesés azonban később bőven pótolható az új funkciók elsajátításával.
Az itthoni megjelenéssel kapcsolatban megkerestük a
Microsoft Magyarországot is, ahol kérdésünkre Farkas Krisztina, a vállalat szoftverinformációs tanácsadója a következő választ adta: "A bétaváltozat megjelenése 2006 első felére várható, azonban a végleges termék megjelenésére vonatkozóan még nem rendelkezünk hivatalos időponttal. Arról, hogy Magyarországon mikor jelenik meg a termék, mennyibe fog kerülni és lesz-e frissítési lehetőség, sajnos jelenleg nem rendelkezünk hivatalos információval."