2005. november 16. 12:02, Szerda
A száz dolláros notebookokat népszerűsíteni kívánó szervezet már fel is vette a kapcsolatot a Microsofttal és az Apple-lel. Ezeket a harmadik világ országaiban gyerekek millióihoz juttatnák el.
Az "Egy laptop minden gyereknek" (OLPC) nevet viselő nonprofit szervezet - amelynek az alapítását öt nagyvállalat, a Google, az AMD, a Red Hat, a News Corp. és a Brighstar is egyenként 2-2 millió dollárral támogatta - a világhírű MIT Médialaboratórium egyik kezdeményezéséből jött létre. Az OLPC a száz dolláros notebookokat akarja népszerűsíteni, illetve világszerte elterjeszteni, és már fel is vette a kapcsolatot mind a Microsofttal, mind az Apple-lel. A száz dolláros laptopokat a tervek szerint a harmadik világ országaiban gyerekek millióihoz juttatnák el, így biztosítva a számukra a jobb tanulás lehetőségét.
Mint
ismeretes, a program elindítója, Nicholas Negroponte, a
MIT Médialaboratóriumának alapítója és vezetője. Negroponte a tervek szerint a notebook prototípusát a
november 16-18. között Tuniszban megrendezett
ENSZ Információs Társadalom Csúcstalálkozón (WSIS) fogja először bemutatni. Az
OLPC képviselői időközben már megkezdték a tárgyalásokat a világ huszonnégy szegény országával és eddig Brazília és Thaiföld mutatja a legnagyobb érdeklődést az olcsó laptop iránt. A massachusettsi kormányzó, Mitt Romney szintén kijelentette, hogy a szövetségi állam hajlandó lenne 54 millió dollárt fizetni azért, hogy mind az 500 ezer diák ilyen laptophoz jusson.
Klikk a képekre a nagyobb változathoz
A tervek szerint 2006 végéig, 2007 elejéig 5-10 millió olcsó laptopot gyártanának, a gyártásban öt vállalat venne részt. Egyelőre azonban sokkal fontosabb technikai problémákkal kell foglalkoznia a szervezetnek, így például még közel sem tökéletes a kijelző, az eszköz ára még jóval száz dollár felett van, és kérdéses az is, hogy milyen operációs rendszer lesz a hordozható számítógépeken. Az OLPC mind a Microsofttal, mind az Apple-lel konzultál, ám míg a redmondi konszernnel a tárgyalások meglehetősen intenzívnek mondhatók, addig a szervezet nemrég elutasította Steve Jobs ajánlatát ami arra vonatkozott, hogy ingyen átadja a kellő számú Mac OS X operációs rendszert. A kifogás ugyanakkor meglehetősen érdekes volt: a Mac OS X azért nem kell, mert nem nyílt forráskódú szoftver.
Az előzetesen kiszivárgott
információk szerint az első modellekben AMD processzorok dolgoznának, a 8 colos kijelző pedig egy nagyobb felbontású fekete-fehér, illetve egy kisebb felbontású színes módon üzemelne. Az áramellátás vagy egy hálózati adapteren vagy egy kézzel hajtott kerék és egy dinamó segítségével történne. Az operációs rendszer eredetileg egy Red Hat verzió lett volna, amit szövegszerkesztő, egy levelezőprogram, egy böngésző és programozói felület egészítene ki.