Szigorít a Wikipedia: nincs több névtelen cikk

Szigorít a Wikipedia: nincs több névtelen cikk

2005. december 6. 10:53, Kedd
A közelmúltban történt esetek miatt szigorításra határozta el magát Jimmy Wales, az internetes enciklopédia alapítója ideiglenes jelleggel kizárva az oldalról a névtelen szerzőket, akik azonban továbbra is szerkeszthetik a meglévő bejegyzéseket.

A múlt héten egymás után két kényes eset is napvilágot látott, amely nem túl jó színben tüntette fel a kezdeményezést. Az elsőben John Seigenthaler, Robert Kennedy legfőbb ügyész egykori tanácsadója jelezte kifogásait az őt összeesküvőnek feltüntető cikk miatt, míg a másodikban egy, a podcasting témában érintett személy lépése váltott ki nagy visszhangot, amikor névtelenül módosított egy róla is szóló bejegyzést, felnagyítva saját szerepét. Nagyrészt ennek köszönhető, hogy hétfőtől nem hozhatunk létre névtelenül új cikket az oldalon.

Seigenthaler november utolsó napjaiban küldte el bővebb írását egykori munkaadójának, az USA Today-nak. Ebben a most 78 éves, már visszavonult újságíró kifogásolta a Wikipedia oldalán hónapokkal ezelőtt felbukkant bejegyzést, ami szerinte valótlan állításokat és hajmeresztő gondolatokat tartalmazott. Az írás ugyanis arra utalt, hogy Seigenthalernek része lehetett a Kennedy testvérek ellen merényletekben, ám a mai napig semmit nem sikerült rábizonyítani. A cikkben mindössze egyetlen valós állítást vélt felfedezni, miszerint a hatvanas évek elején Robert Kennedy csapatának tagja volt. Kérésére azóta eltávolították a lexikonból a valótlan állításokat, ám a hatályban lévő törvények miatt nem sikerült a névtelen szerző nyomára akadni, mivel adatait csak egy bírósági perrel szedhetné ki a szolgáltatóból.

Néhány nappal később hasonló ügy kavart vihart a Wikipedia háza táján, mégpedig Adam Curry, a podcasting egyik úttörőjének manővere miatt. Curry az idei évben négy alkalommal névtelenül szerkesztette a Podcastingot ismertető cikket, felnagyítva saját szerepét, amire azonban rövid időn belül fény derült. Mindez változtatásokra kényszerítette a lexikon alapítóját, aki végül úgy döntött, hogy ideiglenes jelleggel korlátozzák a névtelen szerzőket, mindössze a meglévő oldalak szerkesztését engedélyezve a számukra.

Wales ezzel számos mostanában elhangzott kritikára kíván válaszolni, amelyek az enciklopédia megbízhatóságát, hitelét vonják kétségbe. Véleménye szerint a növekedés okoz problémákat, amelyek egyáltalán nem újak, hiszen már jó ideje az ártó szándékú, vagy pusztán tájékozatlan szerzők okozzák a legtöbb gondot. Ezt kiszűrni azonban igen nehéz, hiszen mára mintegy 850 ezer angol nyelvű bejegyzés található az oldalon, amit több tucat egyéb nyelven íródott cikk egészít ki. Októberben naponta 1515 új írást jegyeztek be, ami jelzi a növekedés ütemét. Seigenthaler esete az ő szemében kivétel, amelynél csődöt mondott a rendszer, hiszen még az új bejegyzéseket ellenőrző önkéntesek sem javították a valótlan állításokat.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások