2006. január 10. 21:13, Kedd
Szombaton közel három tucat ember gyűlt össze a Cape Canaveral űrrepülőtér előtt hogy tüntessenek a plutónium meghajtású Plútó-szonda fellövése ellen.
A
New Horizons szondát többen mini-Csernobilnak nevezték, és azt hangoztatták, hogy egy esetleges kilövéskori meghibásodás veszélyes radioaktív dózisnak teszi ki az embereket, az állatokat és a környezetet. A tiltakozók szerint a New Horizons nem csupán a tudományt szolgálja, hanem egyben a jövő űrfegyvereinek nukleáris generátorát is teszteli. Ezen véleményüknek a szokásos transzparensek mellett beszédekkel, dalokkal adtak hangot, amit egy időnként alacsonyan elhúzó katonai helikopter dübörgésével ellensúlyoztak a bázis vezetői.
A tüntetés szervezője, Maria Telesca-Whipple szerint az embereknek már elegük van a hazugságokból. Elmondása szerint nem az űrkutatás, hanem a plutónium egyéb űrbeli alkalmazásai ellen tüntetnek. Összességében a demonstrálók nem hisznek a kormány biztonsági tanulmányaiban és katasztrófavédelmében, valamint megkérdőjelezik a NASA és az Energiaügyi Minisztérium becsléseit, mely szerint amennyiben valami balul sül el az Atlas 5 rakéta
január 17-re kitűzőtt kilövésekor, akkor is csak 1:350-hez az esélye a plutónium kiszivárgásának.
A tüntetők szerint a NASA alábecsülte a legrosszabb eshetőséget tanulmányaiban és csupán arra koncentrált, hogy a kockázat ne tűnjön annyira közvetlennek. De még ha a kormány kockázati mutatói helytállóak is, akkor is túl magasak ahhoz, hogy a Plútó felderítése megérje ezt a veszélyességi többletet.
A veszéllyel kapcsolatban a kormány biztonsági intézkedéseit idézték, melyben felszólították az embereket, hogy maradjanak otthonaikban és kapcsolják ki a légkondicionáló berendezéseket, amennyiben a rakéta felrobbanna.
A mostani eseményen képviseltette magát a Nagymamák a Békéért nevű csoport is a 95 éves Peg McIntire révén, aki szerint "bár kevesen vannak, sokakat képviselnek". A tüntetés mindenesetre viszonylag békésen zajlott, letartóztatás nem történt és a csoportot figyelemmel kísérő biztonságiaknak sem kellett elhagyniuk őrhelyüket.
A szombatinál persze már jóval nagyobb tiltakozó tömeget is látott Cape Canaveral. 1997-ben több százan gyűltek össze ugyanitt a
Cassini űrszonda kilövése ellen demonstrálni, amely jelenleg a Szaturnusz-rendszert tanulmányozza.