2006. május 4. 10:43, Csütörtök
A telemedicina vagyis a távorvoslás egyre nagyobb szerepet kap az emberek életében. A technika előrehaladtával pedig végképp egyszerű lesz egy pillanatnyi egészségügyi diagnózis elkészítése például a mobiltelefonunk segítségével.
Ugyan ma még sokan szkeptikusan fogadják a telemedicina jelentőségét, ám a nyugati szakemberek hajthatatlanok és azt állítják, egyszer ez ugyanúgy a mindennapjaink része lesz, mint például az alvás vagy a mosdás. A pulzus, a vérnyomás, a vércukorszint vagy a testsúly mérése a jövőben nem csak a krónikus beteg, de az egészséges emberek életét is megkönnyítheti majd. "Minél könnyebb és egyszerűbb lesz a kezelés, annál inkább megnőnek a páciens túlélési esélyei" -
nyilatkozta Dierk Ronneberger, a bambergi
Német Krónikus Szívbetegek Alapítványa Távorvoslási Központjának vezetője.
A centrumba összesen 150 beteg adatai futnak be, az így megfigyelt páciensek egyike Hermann Stenns. A gelsenkircheni szívbeteg nyugdíjas hónapok óta elektronikus módon ellenőrzi a testsúlyát. A beteg így foglalta össze a tapasztalatait: "Csak rálépek az elektronikus mérlegre, és az, miután leméri a pillanatnyi testsúlyomat, azonnal továbbítja az adatokat a mobiltelefonomra, ami továbbküldi az információkat a központ rendszerébe. A túloldalon az orvos rendszeresen figyeli az adataimat, és ha bármi gyanúsat észlel, azonnal felhív és elmondja mit tegyek, milyen gyógyszert vegyek be, vagy esetleg pihenjek le. Örülök annak, hogy állandóan vigyáznak rám és így még beszélgetőpartnerről is gondoskodnak."
Dierk Ronneberger szerint az orvosok így semmiről sem maradnak le, viszont értékes időt takaríthatnak meg és mindig csak azzal a pácienssel foglalkoznak, akinek az állapota a legrosszabb és ahol a legsürgősebben kell a beavatkozás . Az új módszert elsősorban a szívbetegeknél alkalmazzák, ám ugyanúgy beválik a cukorbetegeknél, a magas vérnyomásban vagy egyes tüdőbetegségekben szenvedőknél és az asztmásoknál is.
Általában minden beteg egy speciális mérleget, egy különleges mobiltelefont, valamint egy elektronikus vérnyomás-, vércukorszint- és pulzusmérőt kap. Ezenkívül vannak olyan egyedi és viszonylag olcsó hordozható készülékek is, amelyekkel bárhol és bármikor elkészíthető egy EKG. "A páciensnek csak annyi a dolga, hogy az eszközt és a hozzá tartozó szenzorokat felhelyezi a mellkasára és az adatok továbbküldéséhez a készülékhez közel helyezi a mobiltelefonját" - mondta Harald Korb professzor, a düsseldorfi Personal HealthCare-Telemedicine cég orvosi igazgatója.
A mobiltelefonok képesek mérni az elektródák értékeit és vészhelyzetben akár a beteg pontos tartózkodási helyének megállapítására is felhasználhatók. "Egy EKG-kompatibilis mobil készülék 150 euróba kerül, egy vérnyomásmérő ára 70 euró" - teszi hozzá Gerhard Finking, a német oktatási és fejlesztési minisztérium távorvoslási szakértője.
A költség nagy részét a betegbiztosítók vállalják át, így őket terhelik a technikai kiadások, a betegek betanításának díja az eszközök kezelésére és az orvosi személyzet biztosítása. Nem csoda, hogy egyre többen választják ezt az utat. A frankfurti Taunus betegbiztosítónál már ezer páciens veszi igénybe ezeket a szolgáltatásokat, ám legalább háromszor ennyi kezelésre van igény. Bajorországban, Brandenburgban, Schleswig-Holsteinben szintén nagy a kereslet a távorvoslásra.