2006. július 21. 11:10, Péntek
Nagyságrendekkel válhat gyorsabbá és olcsóbbá a szélessávú kommunikáció az úgynevezett nagy magasságú platformoknak (HAP) köszönhetően, melyek a szolgáltatók által nehezen elérhető területeket is könnyedén lefedhetik vezetéknélküli és optikai kommunikációval.
A forradalminak tartott
CAPANINA-projektről több mint két éve
számoltunk be először. A Yorki Egyetem által vezetett hároméves tervezet azóta már a célegyenesbe érkezett, októberben az egyetemen tartandó
HAP-hét keretében végre bemutatkozhatnak az elért vívmányok.
A CAPANINA egy európai-japán konzorcium égisze alatt fut, ballonokat, léghajókat és ember nélküli, napenergiával működő repülőgépeket használ az átjátszáshoz, míg a projektet az EU "Széles sávot mindenkinek" elnevezésű FP6 programja finanszírozza. A HAP-rendszerrel biztosítható adatátvitel sebessége a modemes alkalmazásokhoz képest kétezerszeresére, az ADSL-hez képest százszorosára nőhet.
"Hatalmas lehetőségek rejlenek a rendszerben, a kommunikációtól kezdve a katasztrófakezelésen át, egészen a nemzetvédelmi és környezetvédelmi megfigyelési alkalmazásokig, valamint az elmaradottabb területek szélessávval való ellátásáig" - mondta a CAPANINA-projekt vezető tudományos tisztviselője, Dr. David Grace.
Az utolsó kísérletet Arizonában fogják elvégezni egy amerikai építésű robotrepülőgéppel, pár nappal az október 23. és 27. között megrendezésre kerülő HAP-hét kezdete előtt. A CAPANINA bemutatóit követően egy szimpózium keretében ismertetik a lehetséges HAP-okat az iparág döntéshozói és a telekommunikációs szolgáltatói számára.
A hetet az európai kutatók munkáinak bemutatója, a HAPCOS
zárja, ami a HAP-ok vezetéknélküli és optikai kommunikációjára, valamint a HAP járművek fejlesztésére összpontosul. A szervezők így próbálják meg felhívni a telekommunikációs és légi eszközöket gyártó cégek, valamint a közvélemény figyelmét a technikára és a benne rejlő lehetőségekre.