Szerintem mellekes,hogy sikerul-e nekik vagy sem kiepiteni (persze hatalmas attores lenne)
A kulcsszo a kozossegi osszefogas!Nem kell annak csucstechnologianak lennie (bar persze nem art:))
Mas:
En sem sztarolom ezt a muholdas netet,de arrol volt szo,hogy milyen alternativ lehetosegek vannak meg es ha nincs mas es nagyon kell.....kozossegben,telepulesben kell gondolkodni es nem egyenben........Amugy telefonvezetek kell hozza es azert az mar nagyon-nagyon sok helyen van am:) Esetlegesen tanyakon is,bizony)
Érdekes ez a Bólyi project, egyben egyedi is a maga nevében, szóval nem lehet ezzel általánosítani. Ráadásul még csak terv, tervekkel meg mint tudjuk tele van a padlás.
Kérdés Bóly város önkormányzata ilyen vastag lenne hogy csak úgy megengedhessen magának egy ilyen közel 500 milliós beruházási projectet csak IT-re? Ez úgy 400ezer lenne háztartásonként. Nem egy hamar fog ez megtérülni az önkormányzatnak a pénzt meg a beruházás végeztével le kell tenni az asztalra, EU-s támogatásról nem esik szó és hasonló külsõ pénzbõl, saját forrás esetén meg azt kell mondjam a hazai önkormányzatok nagy részét tuti nem veti fel így a pénz hogy ennyire költekezhessenek.
A másik dolog épp te is írtad #57-ben, nem az egy jellemzõ egy szolgálatási területen hogy az ott lakók 100%-a elõfizetõ, mert ha így lenne az sok esetben elégséges pénzügyi keretet jelente a beruházások megvalósulásához. Márpedig ennél a Bólyi projectnél is ezzel számolnak, minden háztartásba optikai kábelvég, aktív eszközzel, Set-top Box-szal az IPTV-hez. Vajh Bóly városának minden lakója fiatal jó anyagi körülmények között élõ fiatal házaspár, gyerekkel? Semmi nyugdíjas, semmi nem iránt nem érdelõdõ, esetleg anyagi téren szûkölködõ. Na akkor ez sem egy tipikus település lehet. Ott ahol az összes lakó majd megengedheti magának hogy elõfizessen triple-playre és kifizessen majd havi húszezres havidíjat ott meg lehet kockáztatni egy ilyen jellegû beruházást mert 5-6 év alatt még meg is térülhet. Ez egy telconak még hosszú, de ha az önkormányzat hajlandó kiböjtöni akkor még belefér. Viszont ha mégsem lesz hajlandó mindenki, mindenre elõfizetni és a bevételek sokkal kisebbek akkor a megtérülés is igen hamar felugrik 20 évre vagy többre. Ennyire jól bírja a Bólyi önkormányzat anyagilag, vagy valamelyik bank adott nekik 20 éves futamidõre 500 milliós kölcsönt kamatmentesen, mert van valami csókos ismerõs?
Nekem ez az egész project elég messze van a realítástól üzleti oldalról, a nagy magyar realítástól és annak velejáróitól meg aztán végképp.
Kíváncsi leszek nem jut-e ez is mondjuk a "VII. kerületi adjunk ingyen netet a lakosoknak" típusú választási kampányfogáshoz. Ott is játszák már az eszüket lassan 4 éve, papíron már 5x lefixálták hogy juthat, míly csodákhoz a kerület polgárai és a vezetõk de fasza emberek is - fõleg ha újra lesznek választva - de netet azt nem látott még senki tõlük egy bitet sem.
#40-ben leírták ez egyirányû mûhódas kapcsolat, amihez uploadnak kell egy modemes kapcsolat is, ami árban is tényezõ hisz a dial-up percdíj nem olcsó. Rádásul épp e miatt ugrik azon kijelentésed is amit #36-ban hangoztatsz "Tanyara,falura,akarhova", mivel ha a tanyán nincs telefon akkor nem igen lesz uploadod, akkor pedig sütheted az egyirányú mûhódas kapcsolatodat. Mellesleg interaktív mûködés mellett a mûhód igen kis sebességet produkál(nem 16Mbps-et) azt is nagy késleltetés mellett. Nagyobb letöltési sebességet offline letöltés mellett lehet csak elérni, az már azért elég messze esik a normál broadband alternatív nyújtotta lehetõségektõl pl. p2p-t nyugodtan elfelejtheted, ráadásul drága is ha nagy sebesség mellett csinálod mert felárat kell fizetni. Elég ha megnézed az #56-ban általad linkelt oldalt.
Erre replikáztál te vissza #43-ban:
"Szerintem meg nezd meg jobban! (a vissza a fooldalra reszt) Van ott 2 iranyu is:)"
Nos én megnéztem, de egyébként is tudtam hogy a kétirányú mûhódas elérés nem olcsó mulatság. Annak az áraiból idéztem, amit te is megtalálsz ha az általad írtak szerint cselekszel.
Ne röhögtess már ki. Ha szerinted van egy falu, amiben élnek 3000-en, és még teljesen lefedetlen, oda mennyire fog bárki is netet vinni, ha nem éri meg a befektetés? Merthogy 3000-bõl véletlenül sem lesz 3000 internet-szerzõdés. Sõt, még 500 sem.
Miskolc meg tipikus példája a kisvárosnak, sõt falunak. Igazad van.
A miheztartas vegett:
1, honnan a fenebol szedted azokat az arakat? arlista
2,arrol volt szo,hogy internethasznalatra videken milyen alternativ megoldasok vannak,nem pedig arrol,hogy hogyan lehet a legjobb elofizetest szerezni p2p hasznalatra!!!
3,sosem mondtam,hogy kurva jo,hanem hogy ilyen is van!
4, csipem a hozzad hasonlo, 30 iq figurakat:) (ilyenkor az egig no az egom,hogy milyen okos vagyok:))
Borsodi vagyok.
Egy évig toltam vodás GPRS-el, 100 mega/hó/3000.
Aztán jött a jó ksi 512-es adsl.
Megváltás volt?
"Megjegyzem, nem csak Magyarországról beszéltem. A tejtermelés globális szinten túlcsordul, bõven több tejet állítunk elõ, mint amennyit fogyasztunk. Egyébként ez nem mai poén, már évek óta ez van."
Én sem igazán csak mo-ról beszélek. De amíg a sajtot pálmazsírból állítják elõ, a túró és a 'tej' meg szintetikus, addig nekem ne magyarázza meg senki hogy túltermelés van a tejbõl. Sõt továbbmegyek, a sütõ és egyébbipari vállalatoknál a tejpor helyett már vmi nem egészen természetes savóport használnak. Mert ez olcsó. És ez kell a népnek.
Végül is az nem baj hogy tejtúltermelés. De az már igen, hogy vmi azonosítatlan izét árulnak tejként és társaiként. Szerintem.
" addig a cégek oda fogják vinni a kábelüket, ahol fizetnek, nem pedig oda, ahol örülnek. Hidd el nekem, okkal nincsenek ott a cégek. Ha lenne egy szûz, esetleg egyszereplõs piac, ami képes ellátni több versenyzõt, vagy tetemes bevételt, de legalább egy ócska nullszaldót (hogy legalább PR értéke legyen) biztosító terület, akkor már rohannak is a company-k."
Megint benéztél vmit de nagyon:( pl:Miskolc van ugye a T-Rékom és van a chello (amit a pr.hu emberi telepitenek) hogy érdekesebb legyen söt a PR központja is Miskilc csak ugy véletlenül.(Központ címe:
3533 Miskolc, Gózon Lajos u. 11.) nagyon rohannak ja majd elesnek ugy rohannak....szal vidéket csandesen egymásközt mindenkinek jut vmi és senki nem fog a masik levesébe köpni.Ált ugyanez van meg a kissebb településeknél is.
Amugy: Kisvarosi internet
Azt hozzatennem,hogy Boly nem eppen nagyvaros.......
Amugy faluhelyen shopping centerek sincsenek,meg egy csomo minden ami varosban van, (plazak,stb.) azert miert nem pattogtok?
Fel lett sorolva mik kozul lehet valasztani,ne nekem sirjatok,mert szar hely hungary........!
Szerintem tanulj meg olvasni
"nem olcso ha maganszemelykent akarod,de telepules szinten kiraly lehet"
36.hsz vakeger!
"Kapsz tõlem egy kisötöst, ha találsz mûholdnetet BÁRHOL." mi van?
ki a rák mondta, hogy szatelitnetet nyomhatok bárhova?
nézd már meg kinek a postjára reagáltál vagy idézz. én világ életbe sose favorizáltama mûholdasat...
"A városi hülyegyerekeknek meg annyit, hogy vidéken is rengetegen vannak, fõleg fiatalok, akik hétköznap nagyvárosokban tanulnak/dolgoznak és nekik megszokott dolog a szélessávú internet de este vagy hétvégére vagy szünetekre õk is hazamennek és szeretnének netezni, ugyanugy ahogy tévét is nézhetnek, de nem szeretnének rá 10-15 ezer forintot ezért kifizetni havonta..."
Ezzel nem mondasz semmit. hiába szeretne netezni. Nem lehet megérteni, hogy nem a vidéki emberrel való kibaszási kényszer miatt nincsen 20ezer szolgáltató a nagyvárosokon kívül?
Ha államosítják az internetszolgáltatást, akkor majd lehet pattogni, hogy mi az, hogy az állam nem tol mindenhová optikai kábelt. Ameddig viszont "biznisz" az internetszolgáltatás, addig a cégek oda fogják vinni a kábelüket, ahol fizetnek, nem pedig oda, ahol örülnek. Hidd el nekem, okkal nincsenek ott a cégek. Ha lenne egy szûz, esetleg egyszereplõs piac, ami képes ellátni több versenyzõt, vagy tetemes bevételt, de legalább egy ócska nullszaldót (hogy legalább PR értéke legyen) biztosító terület, akkor már rohannak is a company-k.
Ha már a vidéki internetrõl beszélünk, akkor elõször tisztában kell lennie alapvetõ dolgokkal:
1, nincs semmiféle versenyhelyzet ami lenyomná az árakat, mert a legtöbb helyen összesen 1 telefonszolgáltató van, esetleg még 1 kábeltévé (de ezek legtöbbször összebeszélnek, de falun általában kábeltévé sincs) igy aztán hiába van a t-comnak 5000 forintos csomagja, én itt vidéken csak a 10000 forintos csomagot tudom megvenni lévén az én szolgáltatom nem a t-com és a szolgáltatom nem versenyzik senkivel sem, mert nincs konkurencia.
2, sokszor nem is a netdij a sok, hanem az hogy árukapcsolást végeznek, és olyan nincs hogy te csak elõfizetsz adsl-re. Ha kell adsl akkor lennie kell érvényes telefonelõfizetésednek ez legalább plussz 3-4ezer forint...
A városi hülyegyerekeknek meg annyit, hogy vidéken is rengetegen vannak, fõleg fiatalok, akik hétköznap nagyvárosokban tanulnak/dolgoznak és nekik megszokott dolog a szélessávú internet de este vagy hétvégére vagy szünetekre õk is hazamennek és szeretnének netezni, ugyanugy ahogy tévét is nézhetnek, de nem szeretnének rá 10-15 ezer forintot ezért kifizetni havonta...
És legalább megnézted az árát is? 256/64kbps 3 éves hûséggel 45ezer+fa, egyszeri díj 100ezer és ez még csak részköltség, eszközdíj 550ezer. Egy 3072/512kbps-es 218ezer+fa/hó.
Az látszik hogy próbálsz nagyon okosakat mondani, de lövésed nincs arról a techonógiáról amit megváltó megoldásként ajánlgatsz falura. Nem tudod hogy két féle változta létezik, mennyibe is kerülnek, mi szükséges a mûködésükhöz és milyen mûködési feltételeket biztosítanak mennyi hátránnyal. Ennek ellenére szerinted ezek broadband helyettesítõ alternatívák faluban. Legalább máskor olvass utána annak amirõl írsz, mert így a tudatlanság nagyon hamar leleplezõdik.
Megjegyzem, nem csak Magyarországról beszéltem. A tejtermelés globális szinten túlcsordul, bõven több tejet állítunk elõ, mint amennyit fogyasztunk. Egyébként ez nem mai poén, már évek óta ez van.
Nem lenne túltermelés (legalábbis nem ekkora) ha a multik nem úgy állnának hozzá a beszállítókhoz hogy (megtörtént eset): "Engem az sem érdekel ha homokból süti a pék azt a kenyeret vagy zsömlét, csak olcsó legyen". Ugyanez igaz a tejtermékekre is. Vegetarianus sajt, túró, tej. Tehenet nem látott egyik sem, sehol a gyártás folyamán, de legalább olcsó.
Sajnos az egyirányú mûholdas net amirõl linkeltél oldalt. Ez mellé még kell legalább egy modemes net is az uploadra .A kétirányú már jóval drágább , olyanyira , hogy nemhiszem hogy egy település ahol nincs semmilyen net ki bírna adni annyi pénzt hogy fentartsa. Az egyirányú megoldással meg kapásból csomó dolog kiesik amihez upload is kell, ahol elérhetõ ott szerintem inkább valami földi WLAN szolgáltató inkább mint ez.
Nem lenne túltermelés, ha nem a nyugati teszkógazdaságos, Lidlis hulladékkal lenne elárasztva a piac. Sajnos a magyar nép van olyan birka hogy 20 forint differencia esetén már rögtön az olcsóbbat veszi a minõségi magyar mg termék helyett.??Persze hogy az úthálózat elõbbre való, de mint mondtam két külön dologról van szó, az állam építse csak az utat, a netet meg más, de mindkettõ fontos.
Greyhound: ha már itt tartunk, tejbõl mértéktelen túltermelés van. Ellenben, az infrastruktúra-növelést nem internettel, hanem normális közlekedéssel lehet növelni.
Mice: Megnézem, hogy a Matávnak (ami ebben a formában nem létezik, nem tudom, mit jelent neked a "fatáv") mi a retkes köze van a szatelitnethez. Kapsz tõlem egy kisötöst, ha találsz mûholdnetet BÁRHOL. Ha visszakérdezel, megadom a honlapcímet, ellenben én kisötös helyett részesedést kérek.
#32-es megjegyzésedet szimplán nem értem. Még mindig leszarom, hogy kinek van tehene, és pont azt írtam, hogy az ilyeneket nem kéne összefüggésbe hozni a témával.
Emberek! Van olyan hogy muholdas net,tessek szepen utananezni,nem olcso ha maganszemelykent akarod,de telepules szinten kiraly lehet es akarhova megcsinaljak!Tanyara,falura,akarhova......
Mert a mûhold durván 36100 km-el magasabban "állna" az meg már nem kis távolság, kéne egy szép kis parabola antenna a küldéshez meg persze a fogadáshoz is... viszont az átlag parabola antennák normális tv-s mûhold frekvenciákra(L sáv) készülnek 0,8-1,55 Ghz, 30 Ghz körül(Ka sáv) nemtudom hogy mûködnének ezek.
Ha valaki képben van,
akkor érdekelne, hogy mûholdakkal miért nem tudták ugyanezt a netet megcsinálni eddig, miért nem lehet egy mûhold felé adatokat "feletölteni" és egy ballon felé miért lehet ?
de bírom vazze amikor valaki beszabadul egy site-ra. valaki anyáz. erre valaki kikel, majd egy harmadik aki amúgy beszélget valakivel mint ha nekiestek volna elkezd nekimenni annak akit anyáztak.
vazze ébresztõ! ki nem sz@rja le, hogy teszel e a tehenekre? neked írta? nem! szidták a tehenét? igen! akkor mit kell belekötni a másikba?
a gyengébbek kedvéért ez itt 2 külön thread...
" Ejj gyerek mióta szélessávú net van nálatok jobban fejed a tejet!"
Szal egy elmaradott területre mér kell h az ember netezzen szélessávon?"
"Hát nem éppen azért, mert nem menõ, ha valakinek tehena van. Pont teszek rá, hogy van-e tehened."
A kapcsolódó weboldal szerint 25-30km magasságból úgy 60km átmérõjû területet tudna ellátni egy ilyen ballonos megoldás up to 120Mbps sebességen. 30Ghz körüli freki tartományban üzemelne, ami úgy tudom esõtûrõ, legalábbis fölfelszínen telcok jelenleg is használnak ilyen wireless megoldásokat, csak ugye ott a közvetlen rálátás szükséges.
"rengeteg alternatíva van, kábeles, telefonos, mikrohullámú vagy éppen mûholdas internet kategóriákban is. "
hol élsz te bácsi???
menj le szabolcsba vazze és ha itt néhány kistelepüléseknél fatáv-on kívül mást is tudsz köttetni na azt megnézem!
lehet hogy nálatok van, de itt amióta a fatáv bemutatott azóta már az is külön harc volt, hogy egyáltalán a kábeltévéért elhozzák ide a vezetéket, de egyébbe még így se invesztál a upc
Azért szerintem ne ess át a ló másik oldalára. :) Szerintem örülhetsz ha ez a technológia közel olyan költségszinten tud majd netet szolgáltatni vidékre mint ami városban elérhetõ. Alá nem hiszem hogy fog menni, én szerintem el sem fogja érni inkább csak közelíti, lefaragva a nagy beruházási különbözetbõl amit egy optikai uplink kiépítése jelentene.
Ha lesz is egy ilyen szolgálató, attól még a városi nem fog késztetést érezni hogy betámadja a vidéki falut, attól még az õ költségei változatlanul irreálisan magasak maradnak. Ha van egy ezer fõs kitelepülésnek saját kis telefon központja, oda DSLAM-mal betelepülni és ADSL-t adni ma már azért nem olyan borzasztó költség. Mondjuk 50 elõfizetõnél nem igen fog több összejönni, ott meg úgy 2-3 mila körül kijöhet egy ilyen beruházás. Ami az igazi gond hogy kapcsold össze a DSLAM-ot a legközelebbi optikai hálózattal ha a településig nincs optika. Ha meg optikát fektetnének akkor soxor 30-40km-t kellene áthidalni az meg már 100-120 milás költséget vonna maga után. Ez pedig már nem fér bele a költség keretbe a rentábilis szolgátatás mellett. Egy átlag netfizetésbõl ha mondjuk évi 50 ezer körüli összeget számol a telco a beruházás megtérülésre az is 50 user mellett évi 2.5 mila. Vagyis jó 50 évig tartana egy ilyen optikai beruházás megtérülése, amit nem vállalnak be a városi projectek 2-3 éves megtérülése mellett, akkor már inkább oda beruháznak az üzletileg jobb választás.
Épp ezért tûnik pl. a Wi-MAX egy bíztató technológiának mert azzal nagyobb távolságot áthidalva is el lehetne juttatni p-2-p a kistelepülésig 10-20-30Mbps gerinckapacitást ami már az 50 userre elégséges lenne és talán a költségszint is kellõ határok között tartható. Csak a Wi-MAX egy lassan beérõ technológia, 1-2 évig még várni kell vele üzleti felhasználásban jobban elterjed, a lakossági meg még odébb lesz.
A cikkben említett technológia is lehet egy reális megoldás az optikai uplink kiváltására ha megfelelõ költségszint alatt lehet megoldani.
"Valaki leyen oly kegyes hozzám hogy magyarázza el nekem miért jó egy elmaradott helynek attól hogy van-e szélessávú net vagy sem!
De most komolyan!
Jobb lesz a termés?
gyorsabban bevezetik ettõl a közmûveket?
Többet ad majd a béreslegénynek a gazda mert:
" Ejj gyerek mióta szélessávú net van nálatok jobban fejed a tejet!"
Szal egy elmaradott területre mér kell h az ember netezzen szélessávon?"
Há' azé kõ me a városi urigyerekeknek is van. És azok a ficsúrok se a munkára hasznájják a netet. Ott se azé van ám, me akkó jobban tanúl a kölök, hanem azé hogy legyen mire rejszolnia, ha meztelenkedõs képet leseget valami ódalon. Meg ha nem kõ majd buszoznija a szegínylegínynek azé hogy vegyen egy plazmatévét (kecskefejés közbe csak köll valamit níznije...) hanem megrendeli valamely internyetes bótba, azé csak könyebb lesz az élete.
A jövõben bevezetendõ elektronikus ügyintézésrõl meg ne is beszéljünk.
Morden23 a pesti vagi csavoka aki ha akar legalább öt szolgáltato közzül váaszthatna.Nálunk képzeled ismerjük a villamost viszont nincs metronk:( szal olvasol csak nem látol mert vagy veszed a ADSL ami ott indul tyukbél kb:5000ft még nincs neted de van már telefonod ! meg 1024/128 1éves hüséggel 9400ft = 15000ft Borsodban!Elöször olvas és nézelödj forumokon utánna kezdjél minket fikázni légyszives.Köszi lehet messze lákunk a fövárostol de nem vagyunk parasztok.
Hogy érthetõ legyen: ha egy faluba a netet bevezetni 1 millió forint, de a faluban csak egy ember fog elõfizetni havi 5000 HUF-ért, és nem várható, hogy BELÁTHATÓ IDÕN BELÜL ez az egy koma 20.000 másikat is hozzon, akkor nem csinálják meg az invesztációt. - ez így van, viszont itt jön a képbe ez a projekt, amirõl a cikk szól. Felengedni egy ilyen lufit valószínûleg nagyságrendekel olcsóbb mint többtíz kilométert végigtúrni hogy 1 azaz egy darab faluba eljusson az optikai kábel. Ellenben, bár a cikkben nem esett róla szó, de valószínûnek tartom hogy egy lufi ha jó helyen van felküldve, akkor egyszerre több kis települést is képes ellátni szélessávú nettel.
És mivel ez a lufis módszer olcsóbb, valószínûleg a netszolgáltatás is kedvezõbb áron megy majd rajta - és talán utópia, de megeshet az is hogy az ár/sávszélesség kedvezõbb lesz mint a városi kábelneté, ezért az ottani szolgáltató két dolgot tehet: vagy árat csökkent, vagy kiviszi a falura is a kábelt - de leginkább a kettõt egyszerre. Tehát a versenyhelyzet minden bizonnyal élénkülni fog, és ha ez bejön akkor falusi és városi egyaránt jól jár majd vele.
Magyarán szólva: azzal a gyerekkel, aki falun lakik, nem TUDNAK folgalkozni. Jó, akkor ne foglalkozzanak vele, sõt, szüntessenek meg mindennemû infrastruktúrát vidéken. Kíváncsi lennék, 10 év múlva ki maradna falun, de fõleg arra hogy akkor honnan lesz például a tej? Mert nem hinném hogy belátható idõn belül divatba jönne a lakótelepi szarvasmarhatenyésztés. De ugyanígy igaz ez a többi mezõgazdasági termékre. Vidékre, falura igenis szükség van, és a városi ember érdeke is hogy fennmaradjon a magyar vidék, ha nem akar éhendögleni (vagy a nyugatról fillérekért behozott minõségen aluli termékektõl megkattanni). És a falu vonzerejét csakis infrastruktúra-fejlesztéssel lehet növelni, ebbe pedig szerintem az internet, mint szórakozási lehetõség és ügyintézésre használható eszköz, ugyanúgy beletartozik mint a normálisan közlekedõ buszjárat.
szerencsemre van legalabb egy 64kbit/s-os!!! netem - az mifelénk is akadna, bár amíg volt, jó esetben ment 35k-val a csatlakozás, egyszer sikerült 40-el becsatlakozni és csak ámultunk milyen gyors :) Ez 5-6 évvel ezelõtt volt, nem tudom azóta mi a helyzet, de ma már 2006-ot írunk, az analóg modemes, és bármiféle percdíj alapú szart nem tudom internethozzáférésnek nevezni manapság.
Az hogy elmaradottabb, ugy kell erteni hogy nincs semmilyen lehetoseg arra hogy internetezzen valaki. Mint peldaul en, falun lakom, es szerencsemre van legalabb egy 64kbit/s-os!!! netem. Az hogy valaki falun lakik nem jelenti azt hogy bunko es nem erdekli az internet, a fajlcsereles, a voip, stb. Viszont rajtad latszik hogy varosi vagy mert meg azt se tudod hogy nem a tejet fejik hanem a tehenet...
Azért ne felejtsd el, hogy az állam takarója is csak addig ér, ameddig az államkassza ér. Tehát nagyon is számít a mennyiért. Ez még jóval nagyobb országokban, pl. Amerikában is nagyon sokat számít. Gondolod, hogy ott minden oregoni ürgeöntõnek WLAN figyel a dízeles áramgenerátor másik oldalán? Ugyan, dehogy...
Szóval az államnak is money-ból kell gazdálkodnia, úgyanúgy, ahogyan neked is otthon abból kell gazdálkodnod.
Igazából az államnak ( és azon belül az önkormányzatnak) kellene gondoskodnia az állampolgárok szükségleteirõl.
Ha minden x fõ fölötti létszámú településre Internetet akarnak vinni, akkor elsõsorban a hogyan legyen a kérdés. A mennyiért kérdésnek nem is szabadna abszolút számítania.
Persze Magyarországon nem az a szempont, h [mindenkinek jó legyen, hanem csak annak, aki meg tudja fizetni.
Aha, persze. Ez a "profiton túl is van élet" egy kicsit ökör megjegyzés. Hogy miért?
Hát nem éppen azért, mert nem menõ, ha valakinek tehena van. Pont teszek rá, hogy van-e tehened.
Ellenben az ÁLLAM dolga, hogy az országot építse, mint ahogyan arra Gery Greyhound kománk nagyon jól reflektált. A multicégek, megavállalatok és satöbbik, de még a sarki zöldségesek viszont NEM KÖTELEZHETÕEK arra, hogy neked jót tegyenek.
Egyszerû példa. Az oroszlán húsevõ állat, de egy oroszlán kitalálja, hogy õ vegetariánus lesz. Na most akkor mi legyen? Csináljunk zöldségest, bár igaz, hogy a zöldséges nem él meg egy vega oroszlánból, de legalább annak az egynek jó les?
Magyarán szólva: azzal a gyerekkel, aki falun lakik, nem TUDNAK folgalkozni. Nem arról van szó, hogy õ kevesebb ember, csak rosszul pozicionálta a gólya. Egy cég MINDENT a profitért tesz, mert a profitból tudja fenntartani, fejleszteni magát, a profiton zsírosodnak a cégvezetõk, a profitból "részesednek" az alkalmazottak, a növekvõ igény több profitot és több munkaerõt eredményez.
Hogy érthetõ legyen: ha egy faluba a netet bevezetni 1 millió forint, de a faluban csak egy ember fog elõfizetni havi 5000 HUF-ért, és nem várható, hogy BELÁTHATÓ IDÕN BELÜL ez az egy koma 20.000 másikat is hozzon, akkor nem csinálják meg az invesztációt. Ez pedig nem geciskedés, meg a "kis vidéki emberrel való kibaszás", hanem sima közgazdaságtan.
Az én utcámban meg nincsen éjjelnappali. Gyere már légyszíves ide, és építs egyet. Igaz, csak én meg néhány haverom fog hozzád járni, de most õszintén, kevesebb ember vagyok én, mint az, akinek van az utcájában éjjelnappali?
Itt szerintem egy két embernek elmenõben a maradék agykapacitása is. Miért lenne egy ember kevesebb attól, hogy hogy nem a megacity póluspláza tövében él, hanem mondjuk egy faluban? Lehet hogy egyes embereknek fura, de van aki szeret a környezet közelében lakni. Esetleg nincs módja arra hogy elköltözzön onnan. Miért lenne õ kevésbé ember, mint te?
"Nem menõ" akinek van otthon tehene?
Az optikai kábelen keresztül egyszerre megkaphatná(igaz monopolban) mondjuk az UPC net-kábel-teló csomagját, tehát mindent.
Mi van azzal a gyerekkel, aki pl. egyetemista, de falun lakik? Nyár végén minden nap döcögjön be buszon a városba, hogy ott nagy pénzért szarakodjon a Neptunnal?
Van a profiton meg a belvároson is túl élet, csak egyes korlátoltak nem látják a batár lcd tévéjüktõl.
De ha te vagy a UPC, vagy akárki, akkor hogyan kalkulálsz?
Hálózat kiépítésének költsége X.
Kiépítés utáni bevétel az adott területrõl Y.
Ha Y >= mint X, akkor fasza, mehet a beruházás, hiszen legalábbis nullszaldóra kihozod a projectet, és a további fejlõdés/népszerûsödés értelemszerûen növeli majd a bevételedet.
De ott, ahol egy tetves út nincsen normális, ott nemigen fejlõdik a gazdaság, nem létesülnek új munkahelyek, inkább mennek, mint jönnek az emberek. Magyarán, nem éri meg borsos áron hálózatot telepíteni egy olyan helyre, ahol a fizetõképes réteg vagy stagnál, vagy csökken, esetleg nem is létezik.
Pesten már csak az idióta zöldségesek tehetnek arról hogy nincs még mindig például körgyûrû...
Egyébként meg ez két teljesen különbözõ dolog, az utakat az állam építi az adófizetõk pénzébõl, a szélessávú hálózatokat pedig egy erre szakosodott vállalat a saját bevételébõl. Azt azért nem várnám el hogy a UPC építse meg Debrecenig az M3-ast a Vodafone pedig foltozza be a nógrádi utakon a kátyúkat, viszont hogy normális hálózatot építsen, az kutya kötelessége lenne. Ugyanez igaz a másik félre, vagyis az államra is, egyszóval mindenki végezze normálisan a dolgát és akkor jó lesz.
Ebben abszolút igazad van. De ezzel akkor kell foglalkozni, amikor az M3-as végre eléri Debrecent, esetleg Szerencs után nem csak lovaskocsi-utak lesznek. Ne beszéljünk Nógrádról...
De mondhatnám azt is, hogy Budapesten sem a netek "elképzelhetetlen" sebességre való gyosítása lenne az elsõdleges dolog, hanem az, hogy ha idejön a tetves Bush, és lezárat néhány gerincútvonalat, akkor ne dögöljön be a város Péceltõl Budaörsig.
Szóval igazad van, hogy kurva kellemetlen, ha az egyén szív, csak nem mindegy, hogy egy probléma megoldásával hány egyént tudok elégedetté tenni. Csúnya, gusztustalan statisztika, amit mindig rühelltem, de azért igazságok vannak benne.
Ebben abszolút igazad van. De ezzel akkor kell foglalkozni, amikor az M3-as végre eléri Debrecent, esetleg Szerencs után nem csak lovaskocsi-utak lesznek. Ne beszéljünk Nógrádról...
De mondhatnám azt is, hogy Budapesten sem a netek "elképzelhetetlen" sebességre való gyosítása lenne az elsõdleges dolog, hanem az, hogy ha idejön a tetves Bush, és lezárat néhány gerincútvonalat, akkor ne dögöljön be a város Péceltõl Budaörsig.
Szóval igazad van, hogy kurva kellemetlen, ha az egyén szív, csak nem mindegy, hogy egy probléma megoldásával hány egyént tudok elégedetté tenni. Csúnya, gusztustalan statisztika, amit mindig rühelltem, de azért igazságok vannak benne.
Neked nem kardinális probléma, azok akik benne élnek, azoknak az. Persze, tudom hogy egy vízfejû országban élek ahol az infrastruktúra fejletlensége és a rossz munkahely-helyzet miatt a lakosság döntõ többsége városokban kényszerül élni (ahol többnyire megoldott a szélessávú elérés, így valóban a lakosság nagyrésze használhatja), de például talán én sem vágynék annyira Pesten lakni, ha lenne valami szórakozási lehetõség otthon - én teljesen ide sorolom például az internetet. Jó, persze, nem kívánhatom hogy a mindenkori kormány célkitûzése az legyen hogy a falusi srácnak is gyorsabban menjen a torrent, viszont mindenképp az információs szakadék tágulását okozza falusi és városi ember között ez a mostani helyzet.
Ha már itt tartunk, valóban lehet ez egy jó alternatíva, de az Antarktisz közepén, esetleg az Alpok csúcsai között én inkább mûholdra szavaznék. Fõleg, hogy egyáltalán nem olyan drága, és azért a 16000Kb/s az szerintem már bõven megfelel szélessávnak. Igaz, kifelé csak annyival megy, amennyivel megoldod:(
A Borsodos dolgot igazából junior117-nek írtam. Elhiszem, hogy problémát jelenthet a "van pénzem szélessávra, csak éppen nem tudok kivel szerzõdést kötni" dolog, de szerintem korántsem kardinális probléma. Ahogyan Spock mondta a régi Ûrszekerek-ben: "A sokak érdekei elõrébbvalók a kevesekénél." Vagy valami ilyesmi.
Borsodban, persze... De szerintem a cikk, és ez a technológia nem is arról szól hogy a szegényebb régiókba is eljuttatja a netet, hanem olyan nem annyira eldugott kis településekre, ahol fizetõképes kereslet lenne a szolgáltatásra, de mondjuk domborzati tényezõk/a falu alacsony lélekszáma miatt nem éri meg kihúzni egy optikai kábelt a szolgáltatónak: a szolgáltatók által nehezen elérhetõ területeket is könnyedén lefedhetik vezetéknélküli és optikai kommunikációval.
Sokat várok ezügyben a 3G technológiától és annak vetélytársaitól, talán megmozdít valamit, és végre normális net lesz mindenhol, mert a GPRS már nagyon tré :(
Csak az ezzel a probléma, hogy aki olyan helyen lakik, ahol közel s távol semmiféle kiépített XXI. századi technikára hajazó dolog nincsen, ott valószínûleg olyan hozzáállás/kiépítettség/munkahelyek találhatóak, amik nem teszik szükségessé a nethasználatot. Személy szerit fontosabbnak tartom, hogy a példádban említett "öreg mamika" falujához normális út, esetleg vasút vezessen, nem pedig optikai kábel.
Magyarországon nincsen monopolhelyzet netszolgáltatók ügyében. Arról nem is beszélve, hogy léteznek, kisebb, lokális szolgáltatók, és rengeteg alternatíva van, kábeles, telefonos, mikrohullámú vagy éppen mûholdas internet kategóriákban is.
Borsodban meg nem a szélessávú internet fejlesztése lenne a legszükségesebb.
Pl. vidéki kistelepüléseken igen nagy a munkanélküliség mert helyben nincs munka. Ezért az emberek zöme bejár ingázni a közeli nagyvárosba, de egy 30-40km-es buszbérlet nem annyiba kerül ám mint egy BKV bérlet, hanem jóval többe. Vidéken egyébként is rosszabbul vannak fizetve az emberek egy ilyen magasabb költségtétel mint az ingázás, akár elviti a fizetési felét is. Ráadásul nem úgy jár a távolsági busz mint a piros hetes, hanem lehet csak napi kétszer, korán hajnalban, meg késõ este és lehet még a buszmegállóban is feleslegesen órákat tölt el várakozással, a helyett hogy otthon lenne a családjával.
Ha mondjuk broadband lenne lehetõsége távmunkában elvégezhetõ feladatot ellátni, akkor munkája is lehetne, és több pénze is maradna mert nem vinné el az ingázás, és a családjával is több idõt tölthetne.
Valaki leyen oly kegyes hozzám hogy magyarázza el nekem miért jó egy elmaradott helynek attól hogy van-e szélessávú net vagy sem!
Hát komolyan mondom, te elmaradottabb vagy mint Magyarország bármely területe. Szóval szerinted az normális, hogy a fõvárostól mindössze 50 kilométerre levõ faluban nincs semmiféle internet-elérési lehetõség (a modemet hadd' ne vegyem annak)? Szerinted falun mindenki tehenet tart meg szénát kaszál? De ha tehenet is tart, hát miért ne lehessen internetje? Ennyi erõvel ne legyen TV sem a falvakban, a parasztok úgysem akarnak szórakozni. Nem szeretem ezt a nagyvárosi faszagyerek hozzáállást.
gyorsabban bevezetik ettõl a közmûveket?
A közmûbevezetéssel, legalábbis mifelénk, nincsenek gondok. Viszont az én szememben a szélessávú (min. 512K) internet manapság már ugyanolyan alapdolog, mint a többi közmû, és jóval fontosabb mint mondjuk hogy van-e vezetékes telefon vagy nincs.
Hat en hallottam olyan volt szovjet teruletekrol, amik annyira elmaradottak, hogy se telefon, se bank a varosban/faluban, szinte semmi. De vezetek nelkuli internet van, es az oreg mamika is azon keresztul internet bankol, rendeli meg unokajanak a karacsonyi ajandekot, es emailezik meg skypol a tavoli sziberiai rokonaival...
Az elet tobbi teruletet nem erinti nagyon, de ami infrastruktura hianyzik, azt is ezzel potoljak (kenyszerusegbol)...
"elmaradottabb területek szélessávval való ellátásáig"...
Valaki leyen oly kegyes hozzám hogy magyarázza el nekem miért jó egy elmaradott helynek attól hogy van-e szélessávú net vagy sem!
De most komolyan!
Jobb lesz a termés?
gyorsabban bevezetik ettõl a közmûveket?
Többet ad majd a béreslegénynek a gazda mert:
" Ejj gyerek mióta szélessávú net van nálatok jobban fejed a tejet!"
Szal egy elmaradott területre mér kell h az ember netezzen szélessávon?
Elõszöris nincs monopolhelyzet, mert kapásból 2-féle net is kapható. És azért haladnak itt is (persze egy lépéssel nyugat mögött, de nem annyira lemaradva), lásd ADSL2 és +G bevezetése is jól halad. Szal ha tényleg beválik, akkor nyugi, lesz ilyen itt is.
"Nagyságrendekkel válhat gyorsabbá és olcsóbbá a szélessávú kommunikáció" Nálunk ?? kizárt majd ha nem a monopol cégek fognak lobbizni a NHH ill GVH talán.Olyan nyilvan valo h a chello és a pr.hu egymásközt BAZ megyét csendesen felosztották senkit nem érdekel.http://87.242.0.40/ http://www.chello.hu/El_fizetes/Termekek/chello_light/
alul lehet szemezgetni.Szemétség!
Hát már ideje hogy gyorsabb és olcsobb legyen ez a ratyi 60 kb os netszarom:(