Beowulf - Ami kötelező, az kötelező

Beowulf - Ami kötelező, az kötelező

2007. december 6. 16:22, Csütörtök
A 300 nyomdokain érkező Beowulf brutális animációt és állkoppantó háromdimenziós élményt kínál a kiválasztottaknak. A többiek le vannak ejtve.

Robert Zemeckis, aki hajdanán többek között a Vissza a jövőben-filmekkel írta be magát arany betűkkel a mozi nagy könyvébe, mostanában animációs színtéren utazik. A rendező a 2000-ben megjelent Számkivetett című sikerfilmje óta csak egy Polar expresszt tett le az asztalra, és most a Beowulf - A legendák lovagja című filmet.

A munkatempó lassúsága persze nem is csoda, hiszen az ilyen filmek meglehetősen sok előkészülettel járnak és a technikai háttér folyamatos fejlődésével is lépést kell tartani. A Beowulf nagyjából a Final Fantasy-filmekben látható 3D-s animációt próbálja a topra juttatni, több-kevesebb sikerrel. A remek fogások mellett olykor elég necces pillanatokat is átélhetünk a film közben: remekül lehet látni a spórolós, kevésbé realisztikus részeket, de ki tudja, talán egyszer a figurák mozgása is 100%-os lesz.

Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide!

A Beowulf technikai hátteréről már írtunk korábban, s azt is hírül adtuk, hogy idehaza a budapesti Palace Westend mozi 3-as termében kiépítették az első hazai Real-D vetítőtermet, ahol a klasszikus, polarizált szemlencsés szemüveges trükkel meg lehet tekinteni a Beowulfot az 1750 forintos jegyár kipengetésével és azt kell, hogy mondjuk, minden egyes forintot megér az élmény, pláne, hogy jó ideig más filmet nem láthatunk Real-D-ben.

Magát a történetet, Beowulf és Grendel legendáját lehet, hogy elég sokan ismerik, de ezúttal azok járnak jól, akiknek lövésük sincs az eredeti történetről, hiszen annak csupán az írmagja maradt meg. A játékos kedvű amerikai forgatókönyvírók alapjaiban változtatták meg a szörnyűséges rettenet ellen meztelenül harcba vonuló dicső harcos történetet, s ez bizony nem keveseket hőzöngésre késztetett - mintha újdonság lenne az efféle "cél szentesíti az eszközt" hozzáállás.

Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide!

Egész egyszerűen el kell vonatkoztatni az eredetitől és akkor az embernek csodás utazásban lesz része, hiszen a háromdimenziós technika olyan lehetőségeket nyit meg a néző előtt, hogy tátott szájjal figyeli, ahogyan a Beowulf magába szippantja és nem ereszti el. Hogy mindez vajon a "kisgyereknek minden vicc új" élménynek köszönhető azt nem tudni, de hajdanán a Csodacsibe Real-D élménye közel sem jelentett a Beowulfhoz hasonló sokkosan pozitív élményt.

Látszik, hogy technikai oldalról a 3D-élményt kiszolgáló személyzet rengeteg mindenre odafigyelt, jó pár apró nüansszal tömték tele a filmet, s okoznak ezzel monumentális és tesztoszterontól hemzsegő moziélményt. De ami a legfontosabb, hogy - mint az szokás az animációs filmeknél - ezúttal a történetet nem áldozzák fel a látvány oltárán. A Csillagporos Neil Gaiman és Roger Avery forgatókönyve valóban gondos munka eredménye, meg vagyon írva rendesen. Ez abból is kitűnik, hogy ritka az olyan animációs film, ahol a karakterek így ki lennének dolgozva, az ember tényleg törődik velük, sajnálja, esetleg gyűlöli őket. Még olykor a komolytalankodás sem árt az összképnek - csak azokat az Austin Powers-féle falloszeltakaró trükközéseket tudnánk feledni...

Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide!

Akinek bejött a 300, az minden bizonnyal a Beowulfban is élvezni fogja az erőtől duzzadó felső- és alsótestek látványát. A készítők nem spóroltak a meztelenséggel, legyen szó akár a női, akár a férfi színészek által "alakított" animációs figurákról. Már csak ezért sem, meg a valóban olykor émelyítően durva és véres jelenetek miatt sem ajánlott a film a fiatalabb korosztálynak, nekik inkább a következő Dreamworks-filmet kellene bevállalniuk Real-D technikával.

Mindaz már csak hab a tortán, hogy megannyi ismert színész megjelenik a filmben animált formában, Anthony Hopkins-tól kezdve Angelina Jolie-ig, tovább javítva a filmélményen. Ha pedig túltesszük magunkat a történet újraírása miatt keletkező sokkon és beleéljük magunkat a 3D-s megjelenítésbee, akkor bizony totális moziélményben lehet részünk. 3D nélkül azonban csak egy erősen hímközpontú (szó szerint) "kardozós-baszós" filmet láthatunk, amelyet unokáinknak nem fogunk nyugodt szívvel mutogatni.

Klikk
ide!
Klikk a képre a nagyobb változathoz
Beowulf - Legendák lovagja (Beowulf)
feliratos amerikai animációs film, 114 perc, 2007

Rendező: Robert Zemeckis
Forgatókönyvíró: Neil Gaiman, Roger Avary
Zeneszerző: Alan Silvestri
Operatőr: Robert Presley
Producer: Steve Bing, Jack Rapke, Steve Starkey, Robert Zemeckis

Szereplők:
Ray Winstone (Beowulf hangja)
Angelina Jolie (Grendel édesanyjának hangja)
Crispin Glover (Grendel hangja)
Sir Anthony Hopkins (Hrothgar király hangja)
Robin Wright Penn (Wealthow királynő hangja)
John Malkovich (Unferth hangja)
Alison Lohman (Ursula hangja)
Brendan Gleeson (Wiglaf hangja)


Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások