2008. augusztus 18. 18:51, Hétfő
A szigetországban a kormány eltökélten folytatja a szerzői jogi reformot és a szabadalmi hivatal által indított egyeztetési eljárásban az eddigieknél jóval szigorúbb büntetéseket javasol az online jogsértőkkel szemben.
A most kezdődött vita alapanyagául a brit Szellemi Tulajdon Hivatala által készített 28 oldalas
dokumentum szolgál. Az irat készítői leginkább a Financial Times egykori főszerkesztője, Andrew Gowers 2006 végén megjelentetett jelentésére támaszkodtak. Gowers úgy vélte, hogy a digitális világ szerzői jogsértői sokkal kisebb büntetéseket kapnak, mint a valódi világban hasonló bűncselekményeket elkövető társaik, ezért jelentésében azt javasolta, hogy a kiszabott büntetéseket igazítsák az okozott kárhoz.
A mostani dokumentum legfontosabb javaslata, hogy a nyereségorientált online szerzői jogsértések esetén kiszabható pénzbírságok eddigi 5000 fontos, Skóciában 10 000 fontos felső határát emeljék fel egységesen 50 000 fontra. Ezenkívül büntetnék a szerzői jogot sértő minden lehetséges eszköz gyártását és kereskedelmét; a tiltott felvételek készítését, terjesztését és használatát; a technikai szűrők és védelmi mechanizmusok kijátszására képes eszközök, technikák fejlesztését és terjesztését, eladását; a nem engedélyezett dekóderek gyártását és kereskedelmét, valamint a káros programok készítését és beszerzését. (Az utóbbi két meghatározás elsősorban a fizetős televíziós szolgáltatások kijátszására alkalmas berendezések és programok terjedését szeretné visszaszorítani).
A hivatal szeptemberig várja a beérkező javaslatokat, módosítási kérelmeket. Gowers még ennél is tovább menne, hiszen korábbi jelentésében akár 10 év börtönbüntetés kiszabását is megfelelőnek tartotta volna, például a fájlcserélők esetében. Nagy-Britanniában ugyanakkor pont az év elején a Gowers-jelentés hatására
engedélyezték a magán célú másolatokat, valamint kivételes kategóriába sorolták a kutatási és az oktatási célú, az adatbázisokban vagy a könyvtárakban készülő kópiákat.