2009. február 20. 15:01, Péntek
A szociális oldalakon folyó kommunikáció automatikus elemzése jelenleg az amerikai titkosszolgálatok egyik legmagasabb prioritású tevékenysége.
A projekt kezdetei a Total Information Awareness (TIA) programra nyúlnak vissza. Az
Intelligence Advanced Research Agency (IARPA) által nyilvánosságra hozott anyag a fő nyelvek között az arabot, a kínait, a perzsát, a koreait és az oroszt említi.
2002 decembere és 2003 augusztusa között egyébként mind a TIA, mind a közösségi portálok forgalmát elemző projekt nagy felháborodást váltott ki. Ekkor John Poindexter admirális felügyelte a Defense Advanced Research Projects Agency (DAPA) alárendeltségébe tartozó Information Awareness Office-t (IAO).
Poindexter elképzelése az volt, hogy egy közel-keleti információs börzét hoz létre. Az admirális úgy vélte, hogy az így szerzett információkat és tapasztalatokat később felhasználhatják a titkosszolgálatok.
Az amerikai Szenátus később haszontalan, groteszk és hihetetlenül buta jelzőkkel illette a programot.
A projektet leállították, éppúgy, mint később az admirális másik, Total Information Awareness Program (TIA) nevű programját is. A tervek szerint a TIA terrorizmus-ellenes infrastruktúrája lehetővé tette volna mindenféle adat keresését. A TIA egyik részfeladata volt a közösségi portálok forgalmának elemzése abból a célból, hogy így derítsék fel és akadályozzák meg a lehetséges terroristacselekményeket.
Az ötletet számos oldalról támadták és már az sem menthette a programot, hogy átnevezték Terrorism Information Awarenessre.
Azonban a hivatalos leállítás ellenére a projekt a kulisszák mögött továbbra is működik és most újra
felbukkant. Az új neve
Socio-Cultural Content in Language (SCIL) és a tevékenységét hivatalosan az újonnan alapított IARPA koordinálja.
A tavaly december elsején
kiírt program hivatalosan idén nyáron indul és öt éven át fog működni.
A célja: "újfajta dizájnok, algoritmusok, módszerek, technikák és technológiák kutatása és kifejlesztése annak érdekében, hogy felfedhetők legyenek a szociális csoportok tagjainak céljai". Mindez automatikus módon a beszélt nyelvek ismeretében valósulna meg és felderítenék azt is, hogy a csoportok tagjai milyen kapcsolatban állnak egymással.
A végső cél, hogy megpróbálják a kultúrákon túlmutató viselkedési mintákat feltérképezni.
A célpontot azonban nem az átlagos Facebook- vagy MySpace-tagok jelentik.
A program nyertesének heterogén adatok gyűjteményével kell dolgoznia, ideértve a blogokat, az e-maileket, a chateket, valamint az azonnali üzenetküldő és más online szolgáltatásokat.
Az érvelés szerint a jövőben így az amerikai titkosszolgálatok jobban megérthetnék, megismerhetnék, illetve megbecsülhetnék az egyes csoportok erősségeit és gyengéit, céljait és motivációit. Ezáltal jobban kiszűrhetők lennének a jövőbeni konfliktusok, azok okai, valamint kirobbantói, vezetői.
A programban régi ismerősként üdvözölhető a Booz Allen Hamilton Corporation nevű amerikai tanácsadócég, amely többek között arról ismert, hogy előszeretettel találhatók a vezetői és a munkatársai között egykori titkosszolgálati alkalmazottak. Jó példa erre
John Mike McConnell, az amerikai Nemzetbiztonsági Hivatal (NSA) korábbi igazgatója, aki egy hosszabb kitérő után ismét visszatért a cég kötelékébe. McConnell egyébként 2007-től idén januárig az amerikai titkosszolgálatok frissen kinevezett főkoordinátora (hivatalosan a Nemzeti Hírszerzés Igazgatója, DNI) volt, vagyis nem távolodott el túlzottan a területtől.
Persze Poindexter sem "panaszkodhat". Az Irán-kontra ügy egyik fő irányítója volt. A program keretében titkos módon amerikai fegyvereket szállítottak Iránba, hogy az így kapott pénzből támogathassák a szélsőjobboldali nicaraguai kontrákat. Emiatt az admirálist 1990-ben elítélték többek között az igazságszolgáltatás félrevezetése, hamis eskü, hűtlen kezelés és más bűncselekmények miatt.
Érdekesség, hogy 2007 augusztusában már
felmerült annak lehetősége, hogy amerikai közösségi portált hoznak létre számára.
Mike McConnell pedig, még DNI-ként idén januárban egységes keresőt kialakítását
indította el az amerikai titkosszolgálati adatbázisokhoz.