2009. április 26. 16:03, Vasárnap
A német T-Mobile rendszerében történt több órás üzemzavar megmutatta, hogy mennyire függünk napjaink technikai megoldásaitól.
Több millió felhasználó egyik pillanatról a másikra nem volt többé elérhető, voltak, akik lekéstek a megbeszéléseikről vagy találkozóikról, de akadtak, aki pánikba estek.
A szociológusok úgy
jellemezték a jelenséget, hogy az embereken elvonási tünetek voltak megfigyelhetők.
A T-Mobile munkatársai maguk is szembesültek a problémával, hiszen amikor kedden délután 16 órakor leállt a két Home Location Register (HLR) szerver, megpróbálták berendelni az összes technikust, de ez meghiúsult. Az ő mobiljaik ugyanis szintén süketek voltak. Hirtelen fontossá vált, hogy elérhessék egymást az ismerősök, rokonok és kollégák.
"A Homo Connectus mindenütt életben marad, ahol van hálózat" - írta egykor Miriam Meckel kommunikációstudományi szakember. Nos, megállapítása teljes mértékben bejött.
"Néhány érintettnek szabályos elvonási tünetei voltak" - jegyezte fel Prof. Dr. Günter Burkart szociológus, a Lüneburgi Egyetem munkatársa egy kísérlet után. A résztvevő diákok három napig nem használhatták a mobiltelefonjaikat és komoly problémát okozott számukra például a mindennapi életük megszervezése. A mobil készülékek jelentette mobilitás, rugalmasság és szabadság hirtelen megszűnt
Burkart könyvet is írt a témában, a címe: "Mobilmánia: miként változtatta meg az életünket a mobil".
Akiknek volt vezetékes telefonjuk, azok jobban átvészelték a kieső néhány órát. De sokan kizárólag mobil előfizetéssel rendelkeztek. Az ő életük volt igazán nehéz.
Az eset ugyanakkor arra is rávilágított, hogy egy hasonló vagy még súlyosabb fennakadás komoly gondokat is okozhat, például a mobil egészségügyi ellenőrzőrendszerekben, amelyeket a betegek állapotának figyelésére használnak.
A fennakadás végül a T-Mobile bocsánatkérésével zárult. "Egyúttal gesztusként felajánljuk, hogy az ügyfeleink április 26-án, vasárnap ingyen küldhetnek SMS-eket minden belföldi hálózatba" -
közölte Georg Pölzl, a konszern szóvivője.
Persze, ehhez az is kell, hogy a HLR-szerverek ne álljanak majd le.