Hetekkel ezelőtt tudtak a robbantóról az amerikai hatóságok

Hetekkel ezelőtt tudtak a robbantóról az amerikai hatóságok

2009. december 29. 10:21, Kedd
A nigériai Umar Faruk Abdulmutallab alig több, mint 80 gramm pentaeritrit-tetranitráttal (PETN) akarta megölni a Delta Airlines járatán tartózkodó 278 utast és a 11 fős személyzetet.

A hír sokkolta a világot és ahogy telnek a napok, úgy derül ki egyre több részlet a nigériai fiatalember tervéből. Ezzel párhuzamosan pedig számos kérdés merül fel. Csak a szerencsének és néhány utas lélekjelenlétének köszönhető, hogy a tragédia nem következett be, amikor a Delta Airlines repülőgépe leszálláshoz készülődött Detroit városa fölött. Az Airbus 330 típusú repülőgép Amszterdamból tartott az amerikai városba.

A leszállás előtt a 23 éves fiatalember 20 percet töltött a fedélzeti vécében. Amikor visszajött, gyomorfájdalmakra panaszkodott és egy takarót húzott az ölére. Egy légiutas-kísérő megkérdezte, hogy mi van a nadrágzsebében, mire azt válaszolta: "Robbanóanyag." Ekkor több utas, köztük a 23 éves Jasper Schuringa amszterdami reklámfilmes is ráugrott, miközben Abdulmutallab megpróbálta aktiválni a bombát. Szerencsére nem járt sikerrel, a következmények ugyanis beláthatatlanok lettek volna.

Az eset nyilvánosságra kerülése után azonnal felvetődött néhány érdekes kérdés. Hogyan lehetséges az, hogy a fiatalember eddig eljuthatott, amikor terroristagyanús személynek számított és a BBC, valamint a CNN információi szerint a saját apja hívta fel hetekkel ezelőtt az USA nigériai nagykövetségét azzal, hogy Umar Faruk Abdulmutallab egyre radikálisabbá és veszélyesebbé válik. Az információ beérkezése után a fiatalemberről azonnal dossziét nyitottak és felkerült a Terrorist Identities Datamart Environment (Tide) listára, amelyen jelenleg körülbelül félmillió terroristagyanús személy neve és adatai szerepelnek. Umar Faruk Abdulmutallab neve ugyanakkor nem szerepelt a Terrorist Screening Data Base nevű listán, ami azt jelentette, hogy továbbra is repülőgépre szállhatott.

A súlyos égési sérülésekkel kórházba szállított nigériai ellen vádat emeltek és akár 20 év börtönbüntetést is kaphat. A vádat egy a kórházban összehívott sajtótájékoztatón jelentették be, amire a 23 éves elkövetőt tolószéken tolták be. Abdulmutallab azt mondta a nyomozóknak, hogy az al-Kaida megbízásából cselekedett és hogy a robbanóanyagot Jemenben kapta meg. Az amerikai fellépés azért is érdekes, mert a brit hatóságok már idén tavasszal megtagadták a 23 éves férfi beutazását az országba. Terroristagyanús státusza ellenére Abdulmutallab érvényes amerikai vízummal rendelkezett és 2005 és 2008 között a londoni University College hallgatója volt, így akkor legálisan tartózkodott Nagy-Britanniában.


Az alsónadrágjába rejtette a robbanóanyagot

A fiatalember az apja, Alhaji Umaru Mutallab, egy egykori nigériai miniszter és bankár házában lakott. Egyik korábbi brit tanára olyan mintatanulóként jellemezte Abdulmutallabot, akinek néha bolond ötletei voltak. Elgondolkoztató, hogy ez a személy a családja házában lakhatott Nagy-Britanniában. Az épület az Oxford Circus melletti diplomatanegyed, illetve a kínai és a lengyel nagykövetség közelében található Londonban. Ezeknek az ingatlanoknak az értékét a szakértők 1,8-3,5 millió euróra becsülik. A sikertelen merénylet hírére természetesen azonnal szigorú biztonsági intézkedéseket vezettek be nem csak a tengerentúli, hanem az európai hatóságok is.

Az MI5 - a brit elhárítás - "hajtóvadászatot" indított Abdulmutallab esetleges nagy-britanniai bűntársai után, mivel felmerült az a gyanú, hogy a nigériai férfi londoni tartózkodása idején tervelte ki a most megkísérelt merényletet, és "nem egyedül cselekedett". A The Sun - a legnagyobb brit bulvárlap - hétfőn rendőrségi forrásokat idézve azt írta: a brit elhárítás szerint 25 brit állampolgárságú muszlim tervez hasonló merényleteket nyugati légitársaságok repülőgépei ellen. A merénylőjelölteket állítólag ötös csoportokban képzik Jemenben - ahol a hatósági gyanú szerint Abdulmutallab is járt -, és miután jövő év elején visszatérnek Nagy-Britanniába, várni fogják az al-Kaida internetes utasítását a merénylet végrehajtására - áll a brit napilapban.

A The Sunnak egy név nélkül idézett Scotland Yard-forrás azt mondta: a 25 megfigyelt gyanúsítottat "brit mecsetekben radikalizálták", és brit repülőterekről utaztak Jemenbe tavasszal és nyáron. A nagy-britanniai repülőterekről Amerikába induló járatok hétfőn órákat késtek az utasellenőrzés jelentős megszigorítása miatt. Az utasokat minden esetben kézi motozásnak vetik alá, és a kézipoggyászban lévő, becsomagolt tárgyakat kicsomagoltatják.

Az eset után persze joggal merülhet fel a kérdés, hogy mi szükség van a terroristagyanús személyek listába gyűjtésére, ha az információt nem használják fel megfelelően, illetve milyen lehet az a digitális és más összetevőkből álló biztonsági rendszer, amit 2001. szeptember 11 után vezettek be és amelynek szemmel láthatóan komoly hiányosságai vannak? Az USA hatalmas mértékben gyűjti az információkat az európai állampolgárokról is arra hivatkozva, hogy ezekre szükség van a majdani terrorcselekmények megakadályozásához. A mostani merénylet elmaradása mindenesetre nem a hatóságok munkáját, hanem néhány bátor utas fellépését dicséri. Csak úgy, mint 2001. szeptember 11-én a negyedik eltérített repülőgép esetében.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások