2010. május 8. 12:09, Szombat
Kiadó: Ubisoft
Fejlesztő: BlueByte
Honlap
Rendszerkövetelmények:
Minimum: Intel 2 GHz Intel Pentium 4 / AMD XP 2600+ vagy jobb, 2 GB RAM, 8 GB szabad tárhely, 256 MB-os videokártya, Microsoft Windows XP / Windows Vista / Windows 7
Ajánlott: Intel Core 2 Duo / AMD Athlon 64 X2, 4 GB RAM, 8 GB szabad tárhely, Microsoft Windows XP / Windows Vista / Windows 7, 512 MB-os videokártya
(Támogatott kártyák: NVIDIA GeForce 7900 / 8 / 9 / GT / GTS / GTX-sorozat, ATI Radeon X1900 / HD 2000 / HD 3000 / HD 4000 / HD 5000-sorozat)
Hasonló játékok: Settlers-játékok
Kategória: valósidejű stratégia
Közel három évnyi szünet után ismét visszatér a német BlueByte és a UbiSoft egyik legnépszerűbb és legsikeresebb sorozata, az eddig hat részt és számos kiegészítőt megélt The Settlers. A hetedik résznek vérmes reményekkel vágtak neki a stúdió munkatársai, igazi reformokat ígértek, de az igazi áttörés egyelőre várat még magára.
A stratégiai játékok mára teljesen átformálódott világának egyik legismertebb sorozata, a The Settlers még 1994-ben, több mint másfél évtizeddel ezelőtt indult hódító útjára. A hirtelen jött siker után azonban nem tudott felnőni a feladathoz a német BlueByte, a fejlesztők a harmadik rész óta nem találják önmagukat, évről évre kiadott próbálkozásaik pedig többnyire hamar eltűnnek a süllyesztőben. Rájuk, és a sorozatra is ráférne már a sikerélmény, így hát bizakodással telve vártuk a nemrég megjelent hetedik részt, mely kapcsán nagyon ígérgetett a fejlesztőcsapat - reformokat, meg amiket ilyenkor szokás - csak aztán a végeredmény nem az lett, amit előzetesen reméltünk. Ugyan a bétateszt bizalommal teli volt, sok jóval és ígéretessel kecsegtetett, a végső verziót látva mégse mondhatjuk az új részről, hogy ez lesz az, ami kihúzza a gödörből a német legényeket.
Az első pofon a UbiSoft sokat bírált új másolásvédelmi rendszere, így már tesztünk se indult zökkenőmentesen. Mielőtt elindítanánk a játékot, végig kell verekednünk magunkat egy kötelező procedúrán, ugyanis csak előzetes regisztrációt követően tudjuk elindítani a játékot. A franciák szakítottak a hagyományos DRM-védelemmel, helyette egy folyamatos online jelenlétet megkövetelő megoldást próbálnak meg bevezetni. Ez azt jelenti, hogy csak akkor lesz játszható a megvásárolt lemezünk, ha aktív netkapcsolattal rendelkezünk.
A mai világban igazán természetes dolognak számít, hogy az ember bárhol és bármikor internetre tud csatlakozni, a kigondolt új elképzelés azonban több sebből is vérzik. Az online kapcsolat megléte ugyanis mentéseink, beállításaink és személyes adataink tárolására és ellenőrzésére szolgálna, viszont ha pont játék közben száll el az áram, vagy a szolgáltató mutat be nekünk, akkor a program kétségbeesett csatlakozási próbálkozásain kívül mást sajnos nem mutat a kijelző. Az elképzelés nem lenne teljesen rossz, de egyelőre közel sem tökéletes, ráadásul nem is feltörhetetlen, így jelenleg több bosszúságot okoz, mint amennyi hasznot jelentene. A játék elindításakor hosszú percekig csak az üres képernyőt bámuljuk, mert a UbiSoft szerverein keresi adatainkat a játék.
A játék története nincs túlbonyolítva. A betöltést követően épp hatalomra kerül a csinos és nagyon tapasztalatlan Zoe hercegnő, Tandrai uralkodónője, akinek az lesz a feladata, hogy frissen kinevezett örökösként virágzó birodalommá varázsolja királyságát. Mindezt egy meglepően hosszúra nyúlt tutorial mód segítségével tehetjük majd meg, az oktatómód ugyanis gyakorlatilag a teljes játékon átível, minden egyes alkalommal tanulunk valami újat. Amint említettem, a hercegnő minden téren kezdőnek számít, így a játék során édesapja egyik hűséges lovagja, Sir Bors próbálja meg érthetően elmagyarázni számunkra, mi is lenne a helyes irány.
Az első, ami azonnal feltűnik, hogy a régi részekre jellemző játékmechanika semmit sem változott, továbbra is egy komoly gazdasági rendszerre épül a Settlers lelke, amit birodalomépítgetős sim-játékként próbálnak meg emészthetőbbé tenni. A korábban beígért újdonságok és reformok azonban elmaradtak, a sorozatra jellemző komplexitás nem csökkent, nem egyszerűsödött a gazdasági, politikai és harcászati rendszer. Ezúttal is teljesen átláthatatlan az egész, csak komoly, a játékba ölt órák után fogjuk igazán átlátni lehetőségeinket.
A Settlers 7-ben alkalmazott stratégia elsőre nem tűnik bonyolultnak, három fontos pillérre kell(ene) építkezni. Elégedett híveket és követőket kell toboroznunk, akik hűen szolgálva kérdezés nélkül teszik a dolgukat, így aztán erős hadsereget tudunk felhúzni, illetve komoly technológiai vívmányokra tudjuk rátenni a mancsunkat. Azonban a látszat csal, így leírva valóban pofonegyszerű az egész, de ahhoz, hogy ütőképes haderőt állítsunk fel, hogy aztán magabiztosan induljunk hódítani, rengeteg időt kell a játékba ölni.