A szabadságjogokat erősítené az új brit kormánykoalíció

A szabadságjogokat erősítené az új brit kormánykoalíció

2010. május 25. 13:23, Kedd
Könnyen előfordulhat, hogy rövid időn belül 180 fokos fordulatot hajt végre az új szigetországi kabinet és nem Nagy-Britannia lesz a világ legjobban ellenőrzött állama.

Nagy-Britanniát előszeretettel nevezik Big Brother-országnak és ez mindent elmond arról, hogy mennyire szigorúak a helyi hatóságok a szerzői jogsértőkkel szemben. David Cameron, a brit Konzervatív Párt vezetője és egyben az új kormányfő, valamint Nick Clegg, a Liberális Demokraták első embere, egyben miniszterelnök-helyettes teljesen új úton akarnak elindulni és ezt alátámasztja a nyilvánosságra hozott koalíciós szerződés is. Túlzás nélkül állítható, hogy ha csak a tervek fele megvalósul, akkor Nagy-Britanniában gyökeres változások következnek be.

Sehol sincs annyi videokamera, mint Nagy-Britanniában, bevezetik a testszkennereket a repülőtereken, összekapcsolták a különböző adatbázisokat és persze nem feledkezhetünk meg a nemrég elfogadott Digital Economy Billről sem. A Privacy International nem véletlenül bírálta az Egyesült Államokat és Nagy-Britanniát, s nevezte mind a két országot megfigyelési államnak. A szigetország a világ egyetlen helye, ahol a legkisebb bűncselekmények esetén is DNS-mintát vesznek a gyanúsítottaktól és a helyi DNS-adatbázis is évtizedes múltra tekinthet vissza. Az indoklás szerint minden adatot össze kell gyűjteni az emberekről, hátha egyszer valaki közülük bűncselekményt követ el.

David Cameron és Nick Clegg ezen akarnak változtatni és a következő dolgokat vállalták: nem vezetik be a tervezett nemzeti azonosítókártyát; a National Identy Register és a minden 18 évesnél fiatalabb személy adatait tartalmazó ContactPoint adatbázisokat megszüntetik; nem vezetik be a következő generációs biometrikus igazolványokat; a jövőben sokkal szigorúbban felügyelik a nemzeti DNS-adatbázist és annak működését; megtiltják, hogy az iskolákban a gyerekektől szülői engedély nélkül ujjlenyomatot vegyenek; szigorúbban szabályozzák a közterületeken elhelyezett kamerák üzembe helyezését és üzemeltetését; beszüntetik az internetes és e-mailes információkkal kapcsolatos távközlési adattárolást; a véleményszabadságra való tekintettel megvizsgálják az úgynevezett rágalmazási jogot és végül támogatják a szélessávú fejlesztéseket, valamint a nyílt forráskódú programok és szolgáltatások használatát.

A további pontok között szerepel egy hivatali tájékoztatási jog bevezetése, amelynek alapján az állampolgárok bármilyen ügyben információkat kaphatnak és azokat fel is használhatják. A liberálisok emellett azt szeretnék, hogy a Digital Economy Billt vagy vonják vissza vagy módosítsák, de a honlapblokádokra és a hozzáférés-blokkolásokra vonatkozó részek mindenképpen tűnjenek el a dokumentumból. "A kormánynak meggyőződése, hogy a brit állam túlzottan tekintélyelvű lett és hogy az elmúlt évtizedben visszaélt az alapvető emberi szabadságjogokkal és a történelmi civil jogokkal és leépítette őket" - írta a koalíciós szerződésben David Cameron. Ez a mondat is jelzi, hogy a ködös Albionban új szelek fújnak. **** Az új koalíció hivatalba lépése kihatással lehet Gary McKinnon NASA-hacker sorsára is, aki így lehet, hogy megmenekül az Egyesült Államoknak való kiadatástól és a tengerentúlon letöltendő akár 70 év börtöntől. Az ügy kampánytéma volt a választásokon és a kiadatást egyelőre elhalasztották.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások