2010. július 12. 11:06, Hétfő
A szégyenletes Aliens vs Predator filmek után épp itt volt az ideje egy tisztességes Predátor-mozinak. Kár, hogy a focivébé miatt csak augusztusban látjuk a filmet.
Mint
azt már megírtuk, az Intercom indoklása szerint a focivébé az oka annak, hogy Magyarországon csak augusztus 19-én láthatjuk Antal Nimród új filmjét, a Ragadozókat. Abban igaza van a hazai forgalmazónak, hogy az elkövetkező hetekben nem nagyon akad hely a premierre, azonban a csütörtöki bemutató olyan országoknak jött össze, mint Lengyelország, Románia, Ausztria, Szlovákia, vagy éppen a szombaton vébémeccset játszó Németország. Kár a késlekedésért, azonban hiba lenne feltételezni, hogy nem tudatos döntés volt a világpremier késleltetése.
Így azonban, ha értékelni akarjuk a filmet, akkor csak a Szlovákiába átruccanók és az amerikai kritikusok, valamint a filmet az első napok egyikén megnéző rajongók véleményeire hagyatkozhatunk, no meg persze a box office-teljesítményre. Ez utóbbit annyival lehet összefoglalni, hogy a 40 millió dollárba került Ragadozók a hétvégi becslések szerint 25,3 milliós bevételre tett szert, ami az amerikai toplistán a harmadik helyre volt elegendő. Az első helyet a Gru című animációs mozi szerezte meg 60 milliós nyitánnyal, az ezüstérmet az Alkonyat 3 birtokolta hétvégén 33,4 millió dollárral, míg negyedik helyen, az Amerikában a minden idők legsikeresebb animációs filmje címére hajtó Toy Story 3 áll 22 milliós hétvégi teljesítménnyel. (A 200 millióba kerülő film már 340 milliónál tart így hazájában.)
A Ragadozók nyitányát anyagi szempontból leginkább a korrekt jelzővel lehet jellemezni, hiszen annak idején, az első Halál a Ragadozó ellen filmet jóval többen nézték meg (az első hétvégén majdnem 40 millió dollárt termelt), azonban annak borzalmas minősége erőteljesen kihatott a franchise második részére, mely már csak 10 milliós kezdést produkált. Antal Nimród filmjének premierje tehát a rajongók egy részét ismét a Predátorok mellé állította, s bár nem mindenki tért vissza, aki csalódott az első AvP-ben, a nyitány lehetett volna rosszabb is. (Mint ahogy jobb is, főleg annak tekintetében, hogy az AvP-filmek alacsonyabb korhatárt kaptak.) Ezért is a "korrekt" jelző.
Ez a kezdés egyébként a nyári Fox-akciófilmek közül felülmúlta a Tom Cruise-féle Kéjjel-nappal bemutatkozását, s csak nüanszokkal maradt el a Szupercsapat-mozi premierjétől. Ha pedig azt is figyelembe vesszük, hogy a Ragadozókat jóval kevesebb moziban (2669) és vásznon (3300) játszották, mint társait, akkor kifejezetten jó a kezdés. Ráadásul a film sztárok nélkül vonzott nagyjából annyi nézőt moziba, mint annak idején az első Ragadozó Arnold Schwarzeneggerrel. Persze a korrekt kezdés egy dolog, a film összbevételét csak a második héten lehet megjósolni, amikor is a scifi-horror műfajra jellemző, várhatóan 55-65% bevételcsökkenés bekövetkezik.
Érdekes módon a filmről szóló kritikák sokaságát is korrekt jelzővel lehet illetni, nem nagyon húzzák le a filmet, de nem is nagyon istenítik. A Rottentomatoes-on, mely az amerikai kritikákat összesíti,
65%-on, még éppen a pozitív tartományban áll a film, ami a scifi-horror műfajban kifejezetten elismerésnek számít. Az eddigi 131 véleményből 85 pozitív és 46 negatív, bár a neves kritikusoknál 11-13-ra a negatív vélemények nyertek.
Az
IMDb-n az első 5000 szavazat után 7.5-ös osztályzattal bír a Ragadozók, és már 160 olvasó kritikát is meg lehet tekinteni. (
Itt olvashatók a legpozitívabbak, itt pedig
a legnegatívabbak - elég sok ugyanazt a dolgot emeli ki.) Itthon az Origó
két véleményt is megjelentetett a filmről: az egyik korrektnek írja azt le (khm...), a másik pedig olyannak, mely az idősebbeket nem nagyon hozza lázba, inkább csak a 11-12 éveseket, akiket elvileg a korhatár tilt a film megtekintésétől.
Összességében meglepő, de a film unalmasságáról több helyen olvasni, azonban a főhőst, Adrian Brody-t, és mélyített hangját hol teljesen hiteltelennek említik meg, hol pedig kifejezetten üdítőnek. Azonban a legtöbb véleményező szerint a Ragadozók korrekt, B-filmes szórakozás, de hogy mindebből mi az igazság, az csak augusztus kritikánkból fog kiderülni.