2010. augusztus 7. 09:13, Szombat
A friss tengerentúli adatok szerint a fogyasztók körében már most vezet az Android, legalábbis ami a végfelhasználóknak szánt okostelefonokat illeti. A Blackberry visszavágást ígér, az Apple lemaradóban.
Az NPD Group szokás szerint elkészítette legújabb
felmérését, ennek adatai pedig egyértelműen mutatják, hogy az USA-ban kialakult az a helyzet, amelyet hónapok óta várni lehetett. Az Android a második negyedév során is komoly, bár lassuló erősödést mutatott fel, ennek eredményeként pedig megelőzte riválisait, és a végfelhasználók által vásárolt okostelefonok között át is vette a vezetést.
A Google mobil operációs rendszere április és június között az okostelefonok 33 százalékán volt megtalálható, míg a RIM 28 százalékot, az Apple pedig 22 százalékot ért el. Ezzel a Blackberry 2007 óta először szorult le az első helyről, míg az iOS az iPhone 4 és némi erősödés ellenére sem tudott igazán beleszólni a vetélytársak versenyébe. Ezzel kapcsolatban azonban a kutatócég megjegyzi, hogy a Blackberry 6 már magával hozza az Android esetében is kiugróban népszerű részletek némelyikét, így például multitouch kijelzők, valamint a WebKit-platform támogatását, ám ezen készülékekről hiányoznak az igazán nagy méretű érintőképernyők, amelyek egyértelműen komoly előnyként jelentek meg az Android készülékek esetében.
Ami a legnépszerűbb Android okostelefonok listáját illeti, itt vezet a Motorola Droid, míg az első öt további helyezettjeit kivétel nélkül a HTC szállította (Droid Incredible, EVO 4G, Hero, illetve Droid Eris). A szolgáltatók esetében a Verizon áll az első helyen, ők minden harmadik okostelefont magukénak mondhatják, őket pedig az AT&T (25%), a Sprint (12%), valamint a T-Mobile amerikai részlege (11%) követi. A Verizon többek között az úgynevezett BOGO (Buy One, Get One) akcióval is bebiztosította győzelmét, ezt az ajánlatot nyilván sokan kihasználták.
Az okostelefonok növekvő jelentőségét jól jelzi, hogy bár éves viszonylatban eddig kevesebb mobil talált gazdára, ám ezek között egyre javul ezen drágább, több funkciót támogató megoldások aránya. A jövő tehát az okostelefonoké, így egyáltalán nem mindegy, miként szerepelnek a gyártók és az operációs rendszerek ezen a téren.