2010. augusztus 18. 00:11, Szerda
A 3D-s filmek készítésével párhuzamosan jelentős mértékben növekszik az egyes felvételek tárolására szükséges tárhely. Nem véletlen, hogy a szakemberek új tömörítési eljárásokon dolgoznak.
Nyilvánvaló, hogy a 3D-s anyagoknak az élethű megjelenítés mellett számos hátrányuk is van, ezek egyike, hogy jóval több helyet foglalnak, mint a hagyományos technológiával készülő filmek. A kutatók igyekeznek megoldást találni erre a problémára, a legígéretesebb projektnek a Fraunhofer Társaság Heinrich Hertz Intézete (HHI) munkatársai által kifejlesztett új videoformátum, a Multiview Video Coding (MVC) tűnik. A szakemberek azt a célt tűzték ki maguk elé, hogy a tömörítés ellenére is megmaradjon a 3D-s felvételek kiváló és élethű képi világa, de azok jóval kevesebb helyet foglaljanak.
Thomas Schierl, a HHI kutatója elmondta, hogy az MVC hasonlít a H.264/AVC HD-kodekre, hiszen szintén minőségveszteség nélküli tömörítést biztosít. A szakemberek a Blu-ray 3D-s lemezeknél is alkalmazott eljárást használják, ennek a segítségével akár 40 százalékkal csökkenthető a filmek által foglalt hely. Azonban ez csak a kezdet. Schierl szerint ugyanis a következő lépés az lesz, hogy a 3D-s műsorok meg fognak jelenni a lakásokban is. Ehhez igénybe lehet majd venni akár a hagyományos televíziós, akár az IPTV-csatornákat, de mindenképpen szükség lesz az MVC formátum alkalmazására.
S hogy mit hozhat a jövő? A HHI munkatársa úgy vélte: bárkinek dolgozhat majd 3D-s filmkészítő, illetve -szerkesztő készülékeken és ehhez nem lesz szükség különleges szemüvegekre sem. A technika ugyanis egyre fejlettebb, így már inkább csak a tartalmak elkészítése jelent problémát. A cél az, hogy a 3D-s felvételeket egyszerre megtekintő személyek mindegyike optimális szögben láthassa az adott anyagot.
A minőségveszteség nélküli tömörítés mellett az MVC előnye az is, hogy kompatibilis a H.264/AVC kodekkel készült tartalmakkal és a hagyományos televíziókkal, így egy 3D-s film - igaz csak 2D-s mozgóképként - megtekinthető lesz ezeken a készülékeken is. Mindez azt jelenti, hogy a televíziós adók is elodázhatják az új technológiára való átállást.