2011. január 14. 08:05, Péntek
Újra napirendre tűzné az amerikai szenátus igazságügyi bizottsága a tavaly év végén elakadt kalózkodás elleni törvénytervezetet. A szabályozás a tervek szerint egyszerűsítené a jogsértő weboldalakkal szembeni hatósági eljárást.
A törvénytervezetet eredetileg benyújtó Patrick Leahy demokrata szenátor jelentette be, hogy az igazságügyi bizottság - amelynek egyébként Leahy az elnöke - ismét a szenátus napirendjére tűzi a testület előtt tavaly év végén elakadt jogszabálytervezetet (Combating Online Infringement and Counterfeits Act). Leahy szenátor szerint a kormánynak kötelessége küzdeni az online bűnözők ellen, akik elveszik a becsületes amerikaiak megélhetését azzal, hogy visszaélnek a nemzeti szellemi tulajdonnal.
A CNET portál beszámolója szerint Leahy a bejelentés során hangsúlyozta, az online elkövetett jogsértések több milliárd dollárral károsítják meg az Egyesült Államok gazdaságát. Hozzátette, a szellemitulajdon-alapú cégek a gazdaság legproduktívabb gazdasági szereplői, és meghatározóak a munkaerőpiacon, ezért ezen vállalkozások folyamatos megkárosítása elfogadhatatlan.
A törvénytervezet szerint az Igazságügyi Minisztériumnak jogában állna polgári peres eljárást kezdeményezni a kalózoldalak ellen. Amennyiben ezek amerikai székhellyel működnek, az igazságügyi miniszter kérvényezheti a bíróságnál, hogy rendelje el az érintett weboldal domain nevének hatósági lefoglalását. A javaslat szerint a miniszternek ezen felül jogában állna, hogy az internetszolgáltatókat, tárhelyszolgáltatókat, online pénzügyi cégeket, reklámszolgáltatókat felszólítsa a jogsértések elleni fellépésre. Például elrendelheti, hogy az internetszolgáltatók blokkolják a tengerentúli kalózoldalakhoz történő hozzáférést, vagy utasíthatja a pénzügyi cégeket arra, hogy az egyes oldalakhoz köthető tranzakciókat ne hajtsák végre.
A törvénytervezetet támogatja az Amerikai Mozgókép Szövetség (MPAA), az Amerikai Lemezkiadók Szövetsége (RIAA) és az Egyesült Államom Kereskedelmi Kamarája is.