2011. július 10. 07:47, Vasárnap
A Wikileaks alapítója megváltoztatta a korábbi véleményét és már közel sem ragaszkodik az életéről szóló könyv elkészítéséhez. A gond csak, hogy a kiadó akár nélküle is kiadja a művet.
A The Guardian
információi szerint a korábbi tervből semmi sem lesz, Assange nem fogja megírni az emlékiratait. Az amerikai Alfred A. Knopf Kiadó és a brit Canongate Kiadó illetékesei megerősítették az értesülést és közölték: Assange már nem akarja megírni a könyvet, illetve, ha a mű meg is jelenik, az nem az eredeti elképzeléseknek megfelelő formában lesz elérhető. Hozzátették azonban, hogy ha kell, akkor a Wikileaks alapítója nélkül is elkészítik és piacra dobják a memoárkötetet.
Assange döntésének hátterében az áll, hogy a férfi attól tart: a nyilvánosságra hozott információkat az amerikai nyomozók felhasználhatják ellene. A kiadók állítólag nem fogadták nagy örömmel a hírt, és kitartanak a projekt mellett. A Canongate egyik szóvivője úgy fogalmazott, hogy továbbra is élő szerződésük van a Wikileaks alapítójával és ők még mindig szeretnék piacra dobni a könyvet. A The Guardian úgy vélte, hogy a cégek - felhasználva a kapott háttéranyagokat - Assange nélkül is befejezhetik a kötetet. Kérdéses azonban, hogy a megkötött szerződés ezt lehetővé teszi-e vagy sem. Az is tisztázatlan, hogy Assange köteles-e visszafizetni a kapott pénzt vagy annak egy részét.
A leleplező portál alapítója még tavaly
kötött másfél millió dolláros szerződést a két kiadóval. Az Alfred A. Knopf Kiadótól 800 ezer, míg a Canongate Kiadótól félmillió dollárt kapott. Az összegből azonnal elköltött a Wikileaks életben tartására 200 000 angol fontot, a fennmaradó pénzből további 200 000 fontot utalt át ügyvédeinek. A szerződés értelmében a két kiadó 35 országban értékesítheti a művet. Assange már akkor úgy nyilatkozott, hogy: "Nem akarom megírni ezt a könyvet, de meg kell tennem."
A Wikileaks alapítójáról készülő könyv mellett Steven Spielberg
meg is filmesíti az oldal történetét. A dél-londoni Belmarsh magisztrátusi bírósága február végén
kimondta, hogy a Wikileaks alapítója és vezetője kiadható a skandináv állam igazságügyi szerveinek, de Assange
fellebbezett a kiadatás ellen. Az eljárás azóta húzódik. Támogatói igyekeznek folyamatosan segíteni neki és a Wikileaks segítségével nemrég egy jótékonysági vacsorát
szerveztek, amely előtt árverésen döntötték el, hogy kik ülhetnek majd Julian Assange asztalához. Az ausztrál férfi nemrég arról panaszkodott, hogy
szenved a házi őrizetben és új ügyvédet
fogadott fel.