2011. szeptember 20. 09:55, Kedd
A kormány elképzelései az online szerencsejátékok adójáról egy szabályozott piac képét vetítik előre, ami egy irányba mutat az uniós trendekkel − kommentálta Andrew McIver, a Sportingbet Group vezérigazgatója a magyarországi híreket.
A szakember szerint a liberalizált piac mind az államnak, mind a játékosoknak előnyös, hiszen az állam új adóbevételekhez juthat, míg a játékosok transzparens, biztonságos környezetben élvezhetik a sportfogadások izgalmát. McIver szerint Magyarország olyan új szabályozást alkothat, amely egész Európában példaértékű lehet.
Becslések szerint a magyar játékosok tízmilliárdos összértékben fogadnak évente, ennek több mint fele a sportesemények közben kötött fogadásokból származik. E téren a világszerte működő internetes fogadóirodák behozhatatlan előnyben vannak a hagyományos offline fogadási lehetőségekkel szemben: rendelkeznek a fogadásszervezés professzionális technikai és programozói hátterével, a biztonságos online fizetést garantáló rendszerekkel, ráadásul a szükséges online közvetítési jogokkal is.
Uniószerte bevett szokás, hogy a cégek egyszeri regisztrációs díj ellenében válthatják meg licencüket az adott piacra, ami egyösszegű adóbevételként jelentkezik a költségvetésben. Emellett a cégek évente nyereségük vagy árbevételük alapján fizetnek játékadót. McIver korábbi nyilatkozataiban a játékbevétel akár 16 százalékát is elfogadható adómértéknek tartotta.
A szakember ugyanakkor fontosnak tartaná, hogy − a jelenlegi szerencsejáték-törvénnyel összhangban − a játékengedéllyel rendelkező szolgáltatóknál elért nyereség a játékosok számára legyen szja-mentes mind a póker vagy kaszinójáték, mind a sportfogadás esetében. Hozzá kell tenni, hogy a rendezett sportfogadásból származó nyeremény után minden esetben kell szja-t fizetni, ám azt a játékszervező eleve levonja és befizeti. Amit a játékos kap, az már adózott nyeremény. Attól eddig elzárkóztak az online-szervezők, hogy levonják és befizessék az szja-t. A legtöbb bevétel egyébként éppen ebből származna, s nem a játékadóból.
Az adóbevételek mellett az állam valódi kontrollt is gyakorolhat a játékszervezők felett, hiszen az ellenőrző szervek hozzáférést kapnak a magyarországi játékosok auditált kimutatásaihoz, sőt a teljes rendszer auditálását is a játékengedélyt kibocsátó szerencsejáték-felügyelet végzi.