2012. október 31. 20:14, Szerda
Az Apple térképes fiaskója nem maradt következmények nélkül. Alig telt el pár nap az új termékek bemutatása után, Tim Cook máris intézkedett és átszervezéseket jelentett be.
Az Apple azonnali hatállyal
elbocsátotta posztjáról Scott Forstall menedzsert, aki a cég térképszolgáltatásért volt felelős. Forstall 15 éve dolgozott a kaliforniai cégnél, Steve Jobs egyik legrégebbi munkatársa volt, részt vett az OS X és az iOS kifejlesztésében, s természetesen Cook is igényt tartott a munkájára. Forstall részlege volt felelős az OS X és az iOS fejlesztése mellett azért a szoftverfrissítésért is, amely az iPhone és az iPad készülékeken a Google Maps programot az Apple saját térképszolgáltatására cserélte. A megoldás azonban finoman szólva sem vált be és emiatt számos kritika érte a céget, ráadásul nem volt hajlandó vállalni a felelősséget a hibákért, nem írta alá a kiadott
bocsánatkérő levelet. Mindez végül az üzletember állásába került; az év végéig még Cook tanácsadójaként fog dolgozni, majd utána végérvényesen távozik.
Forstall munkáját az igazgatók felosztották egymás között. Részben Craig Federighi menedzser veszi át, Jonathan Ive főtervező felel majd az Apple szoftvereinek megjelenéséért és hivatalosan ő felel majd az úgynevezett Human Interface munkákért. Az online szolgáltatásokkal is kapcsolatos iTunes-részleg vezetője Eddy Cue lett, hozzá tartozik majd a térképszolgáltatás és a Siri is.
Kivágják Scott Forstallt
Forstall mellett távozik John Browett is, aki áprilisban került a konszernhez és az Apple Store hálózatot felügyelte. A Reuters információi szerint a brit Dixon's vezérigazgatói pozíciójából nemrég átcsábított Browett túlságosan agresszívan törekedett a profit maximalizálására, amivel elidegenítette közeli munkatársait. Csökkentette az eladók számát, ezt azonban később a vállalat hibás döntésnek nevezte és visszavette a korábbi alkalmazottakat. Marad viszont Bob Mansfield, a hardverrészleg vezetője, igaz, a jövőben az újonnan alapított technológiai részleg tartozik majd az irányítása alá. Ez fog felelni a mobil megoldásokért és a chipfejlesztésekért.
Ben Wood, a CCS Insight elemzője úgy
vélte, hogy Cook alighanem csalódott a térképhibák miatt és ezekért a szemében egyértelműen Forstall volt a felelős. Gyakorlatilag úgy is felfogható a mostani átszervezés, hogy Cook döntött és - bizonyos szempontból teljesen érthetően - Ive mellett tette le a voksot. Mindez azt jelenti, hogy Ive még nagyobb hatalommal fog rendelkezni a jövőben és gyakorlatilag ő lesz az Apple kreatív vezetője. Az egy éve a CEO-jelöltek közé sorolt Forstall leváltásának azonban megfigyelők szerint nagyobb az üzenetértéke, Cook ezzel a lépéssel próbálhatja jelezni saját tekintélyét a személyi változtatásoktól híresen idegenkedő Apple-ön belül. A piac felé is jelezhetett ezzel, nevezetesen hogy Jobs tökéletességmániája nem a múlté, és egyes elemzők szerint lehet, hogy egyesítik a két operációs rendszert, az iOS-t és az OSX-et.
Peter BoKiaer, a Saxo Bank szakértője október elején azt mondta: elbizakodottságot
jelez az Apple térképes fiaskója. Tim Cook irányítása alatt az Apple vezetése letért, sőt messzire sodródott a Steve Jobs által hosszú távra elképzelt pályáról, és egy teljesen más, nyilvánvalóan elhibázott úton hanyatt-homlok igyekszik gyors sikereket beseperni. Ez a fejvesztett sietség szöges ellentéte a megszokott gyakorlatnak. A vállalat múlt heti gyorsjelentéséből kiderült, hogy ugyan továbbra is dübörög az elektronikus luxus réspiacra szabott üzleti modell, de az Apple-höz egyre hasonlóbb konkurencia − a Google, a Microsoft és a Samsung − közelebb került, és ez óvatosságra készteti a kaliforniai vállalatot.