Windows 8 vagy RT, avagy mire figyeljünk a vásárlás előtt

Windows 8 vagy RT, avagy mire figyeljünk a vásárlás előtt

2012. december 11. 10:07, Kedd
A Microsoft új operációs rendszere immár több mint egy hónapja elérhető, a Surface táblák felbukkanásával és lassú terjedésével azonban a vásárlók egy része nem igazán tudja mire alapozni döntését. Látszólag egyszerű dolgunk van, hiszen a Windows RT csak az erre felkészített táblákon és hibrid megoldásokon elérhető, a két szoftver között azonban találunk olyan alapvető különbségeket, amelyeket a megjelenés pillanatában még a szoftvercég munkatársai sem tudtak részletesen kifejteni. Azóta némileg javult a helyzet, azonban nem árt összefoglalni az eltéréseket, hogy elkerüljük a kellemetlen meglepetést.

Legutóbb a Windows 8 eddigi szereplését veséztük ki hosszabban, most pedig a két új változatot hasonlítjuk össze, legalábbis a funkciók és támogatás szempontjából. Ennek itt az ideje, hiszen egyre több beszámoló és végfelhasználói termék jelenik meg, immár itthon is kapható az első RT-s tábla, az Asus Vivo Tab RT, a Microsoft és az ARM között létrejött megállapodás eredményeként pedig a platform a jövőben a 64 bites architektúrákon is elérhető lesz, hogy biztosítsák az életút meghosszabbítását. Egyes gyártók ugyan jegelik korábbi terveiket, ám ez nyilván nem csillapítja a vásárlók érdeklődését az új hibridek és hordozható megoldások iránt.


Felület alapján megkülönböztethetetlen a két operációs rendszer

Az operációs rendszer megjelenése előtti napokban még a szoftvercég háza táján sem álltak túl jól a felvilágosítással, a The Verge eredeti cikkében éppen arra világított rá, hogy a tengerentúli Microsoft szaküzletekben is sokszor rossz válaszokat adtak az elhangzó kérdésekre. A segélynyújtásra szakosodott alkalmazottak gyakran elmulasztották kiemelni a két változat közötti legfontosabb különbségeket, az RT esetében igyekeztek az előnyöket kihangsúlyozni, vagy éppen ködösítettek, és elkerülték a részletes kifejtést.

Mára kicsit letisztult a kép, a cég vezetése ígéretet tett arra, hogy külön tréningen készítik fel saját munkatársaikat a megfelelő válaszokra, a hivatalos internetes oldal pedig a legtöbb helyen szintén feltünteti a nagyobb eltéréseket. A Surface RT és a Surface Pro táblák összehasonlító táblázatában jól látható, hogy míg előbbi az ARM architektúra chipjeire készült, utóbbi az asztali és noteszgépes vonalon bebetonozott x86 és x64 processzorokon fut. Ezzel persze a legtöbb vásárló tisztában van (már ha egyáltalán tudja, mi fán terem az x86), az azonban sokkal égetőbb kérdés, hogy milyen alkalmazásokat és szoftvereket futtathatunk egyiken és másikon, illetve hogy mi a helyzet a kompatibilitással.

Amíg ugyanis a Windows 8 esetében az alapértelmezett csempés felület (Modern UI) mellett visszaválthatunk a hagyományos asztalra, azon pedig kényelmesen futtathatjuk a régebbi verziókra készült programokat (Start menü nélkül is), a Windows RT már kizárólag a Windows Store oldalán letölthető appokkal használható. Utóbbinál is létezik a hagyományos asztal, azonban ott csak a Microsoft által elkészített néhány szoftver használható, továbbiak pedig nem is várhatók, hiszen a fejlesztéshez szükséges API-t a szoftvercég nem fogja kiadni. A RT a Windows 7-re és elődeire elkészült programokat sem futtathatja, hiszen azok az x86 architektúrára jelentek meg, így a rendelkezésre álló programok számára egyelőre csekély - és ez egyben komoly korlátot jelent az okostelefonoktól a szerverekig húzódó, teljesen egységes platform gondolatát illetően.


A Window RT-n nem futnak a szokványos Windows alkalmazások

A Surface RT (Runtime) az Office Home csomaggal érkezik, ez azonban nem jelenti a teljes termékcsaládot, itt a Word, a PowerPoint, az Excel, illetve az OneNote található meg. A lehető legnagyobb kényelmet a Microsoft appok biztosítják, úgy mint Windows Mail, Messaging, Internet Explorer 10, Bing, Xbox (Music, Video, Games), az online tárhelyért pedig a SkyDrive a felelős. A januárban érkező Surface Pro a Windows 8 Pro révén már Intel Core i5 chippel érkezik, támogatja a teljes Office csomagot, az új appok mellett pedig lehetőségünk lesz a hagyományos programok futtatására is - ez azonban 500 helyett rögtön 900 dolláros árat jelent, ami nyilván sokak számára lesz visszatartó tényező.

A Windows 8 (még véletlenül sem Windows 8 RT, vagy Windows RT 8) a szokásoknak megfelelően külön is kapható, immár letöltés formájában is. Az Office ebben az esetben természetesen nem a csomag része, az upgrade, vagyis a korábbi verzióról való frissítés viszont elérhető, bár a 32-ről 64 bitre történő váltás itt sem egy lépésben történik (tehát 32 bites Windows 7-ről nincs upgrade opció 64 bites Windows 8-ra). A Windows Media Player (DVD-lejátszás nélkül), a Storage Spaces, a Bitlocker titkosítás, a Group Policy kezelés és beállítások, valamint a domén támogatása és a Remote Desktop szintén jelen vannak (ez utóbbi kliens módban az RT alatt is elérhető), itt pedig három eltérő változat közül választhatunk: Windows 8, Windows 8 Pro, illetve a vállalatoknak szánt Windows 8 Enterprise.

A Hyper-V kliens a korábbi Virtual PC-t váltja, feladata továbbra is a virtuális gépek kezelése, a BitLocker az adattárolók titkosítását végzi, lehetőségünk van a VHD-fájlból való rendszerindításra, míg a VPN-elérést a Direct Access, a telepítési és futtatási jogok szabályozását az AppLocker funkción keresztül végezhetjük el, a Windows To Go pedig az USB-ről való indulást szolgálja. Dobozos példányt már nem találunk az operációs rendszerből, a Personal Use License pedig már nem kötődik a számítógéphez, így a rendszert az eltávolítás után telepíthetjük egy másodlagos gépre, vagy akár el is adhatjuk azt (korábban telepített illegális változatot viszont nem legalizálhatunk vele).

Az RT ugyebár kizárólag az azzal szállított táblákon és hibrideken elérhető, ezt külön nem vásárolhatjuk meg. A hangsúly itt egyértelműen a csempéken van, ami pedig az asztali gépeken feleslegesnek és körülményesnek hat, az itt (az érintőképernyő révén) éppen megfelel a célra. Az egyes beállítások és programok mind egy-egy csempén keresztül érhetők el, a további szoftvereket pedig a már említett online boltban szerezhetjük be, illetve megtalálható a már szintén említett Xbox tárház is. Egyelőre a Tegra 3 chipek támogatása megoldott, a mindennapos használat során pedig tekintettel kell lennünk ezen processzorok mérsékelt teljesítményére, valamint az akkumulátor véges üzemidejére, ami egyben a fejlesztőknek is komoly korlátot jelent, hiszen nem lehet (nem érdemes) ész nélkül portolni minden szoftvercsomagot és nagyobb játékot.

Aki tehát mindenképpen valamilyen Windows 8 változatra, netán az azzal együtt érkező hardverre vágyik, annak érdemes elgondolkodnia a felhasználási célokon. A Surface táblák és a partnerek által piacra dobott egyéb hordozható megoldások inkább amolyan átmeneti eszköznek tűnnek, amelyek összekötik az immár Windows Phone szoftvert futtató okostelefonokat és a windowsos személyi számítógépeket. A gyártók jól látható módon még az ideális méretet keresik, a 13 hüvelyk már túl nagynak hat, ez egyáltalán nem biztosít kényelmes használatot tábla üzemmódban, a másik oldalon viszont a 7 hüvelykes androidos fejlesztések nagyon is jól fogynak - talán éppen 10 hüvelyk környékén lesz az arany középút a Windows RT számára.

A modern felület elsősorban szintén itt látszik életképesnek, bár talán a Microsoft is inkább arra számít, hogy a csempéket majd a következő Windows teszi mindenhol alapértelmezetté, addig igyekeznek mindenkit hozzászoktatni a gondolathoz. A korábbi tervekkel ellentétben a Surface táblák hamarosan számos egyéb üzletben is megtalálhatók lesznek, ám az még mindig nem világos, hogy Redmondban valóban csak egy korlátozott számban fogyó referenciamegoldásként, avagy a tömegeket meghódító slágertermékként gondolnak-e a fejlesztésre. Bárhogy is legyen, jól meg kell gondolnunk, hogy a szoftver melyik változatát választjuk, mert talán hatalmas bukásra egyiknél sem számíthatunk, az még a jövő kérdése, hogy melyik kezelőfelület és melyik platform válik majd elsődlegessé minden vonalon - mire megszületik a válasz, addigra az is eldől, hogy a táblák mennyiben tudják majd leváltani a megszokott formátumokat.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások