Itten elsõsorban az a kérdés, hogy jogunkban áll-e megváltoztatni egy évmilliárdok alatt kialakult természetes környezetet. Akit részletesebben érdekel a kérdés, annak ajánlom figyelmébe az Élet és Tudomány néhány héttel ezelõtt megjelent számát, Dr. Almár Ivánnal készítettek interjút a témában.
A túlnépesedésre pedig belátható idõn belül nem nyújt megoldást a másik bolygóra költözködés. A Mars terraformálása évszázadokig tart, és egyhama tömeges szállításra alkalmas ûrhajók sem lesznek még.
Magánvéleményem szerint a Mars emberes meglátogatása egyhamar semmiféle érdemi elõnnyel nem jár, így ezt is jegelhetnénk, amíg nem lesz jobb dolgunk, mint ilyesmivel szórakozni. Addig pedig bõven elegendõ robotokkal piszkálgatni a kavicsokat a marson, és ámélkodni, hogy vajon volt-e víz, vagy sem. Ha volt, ha nem, az az emberiség életét nem befolyásolja.
Szóljon valaki, ha érdemben képes megcáfolni az általam leírtakat. Én is szívesen hinném, hogy a kíváncsiság kielégítésén kívül is van valamiféle értelme drága pénzért háromszázmillió kiométerre a porban kotorászni.
További kellemest.
????
Egy kihalt, vasoxiddal (rozsda) teli felszinû bolygón mit lehet tönkretenni?
"A H2S jelenlétében végzett fúrások rendkívüli veszélyeket rejtenek. Amellett hogy kellemetlen szaga fejfájást és hányingert okoz, robbanásveszélyes és mérgezõ is"
Ez azt jelenti, hogy ha kimennek fúrni és a fúrófej szikrát hány, akkor berobbanhat az egész légkör ? :) Az durva lenne...mint a Vörös Bolygó c. filmben, bár ott más miatt volt a robbanás!
ugyan ez már nagyon off, de fontos, hogy nem a mi problémánk, de mi tartjuk fenn (illetve a vállalatok nézik a saját gazdasági érdekeiket, ezért mennek mindig a legolcsóbb helyre, mivel nem akarják emelni a béreket)
pozitiv viszont hogy már nem nagyon van hova menni :D
És szerinted mit kéne, akkor a pénzzel csinálni? Küldjünk nekik kaját, hogy még egy hónappal tovább húzzák? Nem a probléma tüneteit kell kezelni, hanem magát a problémát, de azt nem lehet európából meg amerikából megoldani, ráadásul végülis nem a mi problémánk. Ez lehet, hogy kegyetlenül hangzik de a mi kínunkra is magasról szarnak mások (akkor ém mért törõdjek másokéval, bár ez azért nem megfelelõ hozzáállás persze) és a történelem is ezt igazolja, az ember pedig nem fog megváltozni bármit is akarjanak a széplelkek.
Aha...
Csodabogár áruld el, téged mennyire zavar az, hogy mások éheznek, nem jutnak tiszta vízhez és egyebek. Aztán tedd hozzá, hogy mit tettél ennek megszüntetésére. Utána nekiállhatsz kritizálni...
Alapvetõ probléma, hogy mindig a másik csináljon valamit, eh...
A probléma és a megoldás nem triviális.Finom vákuum elõállításához brutál vákuumszivatyúk kellenek,ráadásul a zsilip konstrukciója is bonyább lesz(a külsõ kapunka maszívabb tömítés és zárszerkezet kell,mit a világûrben a kétírányú nyomás miatt).
Egy idegen légkört keverni a belégzéshez való légkörrel...
Érdekes elképzelés... Egy mars-expediciónál már alapból úgy lenne a zsilipelés, ahogy írtad, nemcsak amiatt, hogy ne keveredjen a marsi légkör az állomáson használt levegõvel, de amiatt is, hogy az állomás levegõjében lévõ organizmusok ne juthassanak a mars légkörébe...
Elõször a földi légkör problémáit kellene megoldani, nem? azistenit.
Viszont amit bevisz a zsilipen át és a ruhájára tapadva,az nem lesz valami kellemes illatú.Ja,meg veszélyes lesz.Nagy valószímûséggel a zsilipet elõször vákuumozni kell ,majd utánna lehet levegõvel feltölteni.
Elnézést, de ez akkora marhaság...
Azt sugalmazni, hogy a Marson majd az ûrhajósok belélegezhetik, szagolhatják a légkört, neveteséges. Mars légköre túl ritka, és oxigénben szegény - tehát ha egy ember leveszi az ûrruhája sisakját, akkor rövid úton elhalalálozik, és ekkor aligha fogja érdekelni, hogy milyen bûz van...