Ezek a távolságok és üres terek egyszerûen hihetetlenek és alig felfoghatóak.
Ha véletlenszerûen kiválasztasz egy pontot az eddig ismert univerzumban akkor 1/tíz a mínusz 23-ik on az esélye, hogy ott van valami. Elképesztõ..
A Naprendszer határára nincs egységes definíció, mint ahogyan a bolygókra sincs. Pl a helioszféra is egy határ, mint ahogy a cikk is írja, értelmetlen ezen rágódni.
A hír nem igaz. Messze nem ért még a Naprendszer határához a Voyager.
Ugyanis a Naprendszer az a térrész, ahol a Nap gravitációja erõsebb, mint a szomszéd csillagoké. Ez pedig több mint két fényév távolság. Amit a Voyagerek kb. 50 000 év alatt fognak megtenni, ha egyáltalán.
ha a fenti képet nézen nem abba az irányba szöknek ahogy gondoltam :)
A heliosphere miért olyan alakú mint a föld mágnesese mezeje ? Ez is a naprendszer mozgása miatt van ?
szóval elhagyja a naprendszert ... de mivel a naprendszer is mozog és van bizonyos sebesseége a galaxis középpontjához képest és mondjuk a mozgásával ellentétes irányba szökik (térben elképzelve) meg akkor elvileg a hozzánk képesti relatív sebbességének egy ponton túl meg kéne nõnie nem ? - De lehet hogy hülyeség amire gondoltam ...
Az lenne poén, ha megjelenne a Naprendszer másik határán :) Mint amikor egy régi videojátékban kimész a képernyõ szélére és a másikon jelensz meg. Lenne nagy arclezuhanás
A voyager hiperbolikus pályára állt, ami azt jelenti, hogy el fogja hagyni a neprendszert. Van egy határsebesség, amitõl felfele nem tud itt tartani a gravitáció.
A 250 millió év nem jó. Az attól függ milyen távol vagyunk a tömegközépponttól. Ha a naprendszer külsõ részeire értetted ezt, akkor OK.
egy kérdés foglalkoztat .. a naprendszer ugye kering a galaxis középpontja körül (asszem 250 millió év egy fordulat.) Namost a mi kis vogrénk mikor kerül olyan messzire hogy a naprendszer gravitációja ne vigye magával ?... és mi történik ha eléri ezt a szökési pontot? ... jobban kezd el távolodni a naprendszer tõle ?
szerintem jól látja a csillagokat .. nincs nagy zavaró hatás .. és a nap is egy kicsit nagyobbacska csillag ...
amúgy meg a sötét ûr ... jónagy sötétség lehet ott :)) ... de minek elmenni ilyen messzire hogy sotétséget lássunk ? :)
Engem azért érdekel, hogy a szonda most mit láthat :) vagyis képzeljétek el ott a tájat lehet hogy 1általán nemis olyan mint a filmekben. De ottlennék ha nem halnék bele 0.1 milisecundumban
Hát jön a Voyager haza.. és mia cim? hogy már it van nem messze...hamarosan visszatér a Delta Kvadránzsból! :D
Hehe, "vigor" 5 wattos jeladóval van ellátva. Legalábbis a 2. Gondolom az 1 is.
Mondjuk én a NASA helyében felkûddtem volna egy nagyobb rakétát, és az út közben elszórhatott volna néhány jelismétlõt.
26 év nem semmi :-)
mennyi lehet a max. távolság ameddig a "vigor" még képes komunikálni a földdel ?
kis lépés egy ürszondának.... hosszú lépés nekem! :)
és akkor egyszercsak a dolog a zûr végére é... és lepottyan :P /vagy nemsokára eléri ismét a földet és rájövünk hogy csak egy gömb a világ :P/
ezt a mondatodat leci elemezd mert nem igazan ertem.
Ez mind szép és jó (de tényleg) csak az a baj, hogy azt a sok infót, amit küld nem tudják feldolgozni. A Hubble ûrteleszkóp napi 86 Gigabitnyi mérési adatot szolgáltat, ami valós idejû feldolgozásra vár.
Lehet, hogy elõször ezt a problémát kellene megoldani (tudom dolgoznak rajta).
Ez tényleg kukacoskodás, mert itt nem a gravitációs befolyásról van szó, hanem a napszél és a csillagközi gázok találkozásának határáról.
[visszakukacoskodik]
...a megfigyelõ ûrközpontban lévõ visszaszámláló hangosan jelezte a naprendszer határának elérését, a kutatók lélegzetvisszafojtva figyelték a mûszereket.
Egy gépies nõi hang visszhangzott csak a hatalmas, túlzsúfolt teremben:
- ...5
- ...4
- ...3
- ...2
- ...1
- kilépés!
A mûszerek mintha megbolondultak volna, óriási mágneses tereket jeleztek, a rádión elviselhetetlen sercegés üvöltött, majd alig halhatóan egy hang:
- srrrrccccc...src...van valami elvámolni valója, kérem nyissa fel a csomagtartót?!
Jah, ha a Naprendszer határára ért a Voyager, akkor hamarosan eléri a Földet! juhéé
Nem értek ehhez a témához, de azt értem hogy olyan dolgokra jöttek és jönnek rá a tudósok amit nem is gondoltak volna, illetve csak gondolatokra kapnak megerõsítést. Mi értelme lenne leállítani egy ilyen megfigyelést, amikor egy hasonlóra nincs pénzünk és az idõ (amíg odajutna egy esetleges következõ ûrhajó) is komoly tényezõ.
A Nap befolyása elvileg sehol sem ér véget. Igaz, hogy a gravitációs mezõ a távolság négyzetével fordítottan arányos, viszont a végtelenségig hat!
[kukacoskod]
A Napnak is van hasonló mágneses mezeje, mint a Földnek, csak sokkal nagyobb méretû és erejû.
Kár, hogy a szonda a Nap ,,mágneses egyenlítõje'' mentén lépett ki.
A sarkoknál sokkal érdekesebb jelenségek zajlanak...
Hogy eljusson oda, ahol szonda még nem járt az elõtt :)
elfog tûnni egy másik faj által.de õk is csak egy a sok-sok közül....majd idõvel
*ELÉRI
szerintem vétek lenne leállítani a szondák megfigyelését mert tudtommal nincs más eszköz jelenleg az emberiség kezéban az uránusz utáni területrõl történõ adatgyüjtésre...És nagyon jó hogy ilyen korán adatokat kapunk errõl a területrõl is, mert a tudósoknak lesz legalább elég(?) idelyük arra hogy agyaljanak azon : MI LESZ MIKOR AZ EMBER IS EÉRI MAJD A HATÁRT...
Majd bluetoothon fog sms-t küldeni...
Naprendszeren kívülrõl hogy tud kommunikálni majd a szonda? Nem lesz túl sok zaj?