Nya, szétnéztem ma kicsit a Nyugai PU melletti bevásárló komplexumban, részben HD ügyben. Nos, lehet már kapni HD-s TV-ket. Vannak már (250e-tõl kezdõdõen) igen jó LCD-s változatok is (1466x768-as bontás, az újabbak 1000-3000:1 kontrasztarányúak, bárhonnan nézhetõk, stb.). Persze van már HD-s plazma is, de ez kissé drágább mulatság, és a jobb LCD-sek mellett már nem is éri meg igazán.
Viszont, jellemzõ, hogy pl. az egész MM-ben 1-2db volt, amire normális összeköttetéssel HD-s tartalmat nyomtak. Legtöbbön sima DVD-s PAL kép volt, ráadásul sima kompozit video kábelen. De olyan is volt (ráadásul egy legújabb), hogy bár HD-s volt a kép, de valamit nagyon elronthattak a kábelezésen, mert életlen, zajos és szellemképes volt a kép. Így akarják eladni???
Érdemes egyszer megnézni a Panasonic boltot (MM elõtt valamivel): itt van 2(-3?) normálisan bekötött darab. Az egyiken WMV-HD megy, a másikon meg nagyfelbontású állóképek (fotók) váltják egymást. Nos, az elsõ sem volt éppen rossz (egy icipicit életlen volt, talán a videoanyag nem volt az lehetõ legjobb, esetleg nem bírta a videokártya, mert ugye PC-rõl megy), de a második egyszerûen b@szott jó! (Bocs, de itt egyszerûen ez a legjobb szó.) Ilyen részletgazdag, tûéles és szép képet ilyen nagy (majd 2m, persze 16:9) - és persze jó paraméterekkel rendelkezõ - megjelenítõn látni egész újszerû élmény. (És ez nem is plazma, hanem LCD, így egy olcsóbb plazmának felel meg.)
Aha, látom, az újabb driverekben már megoldották, kis kerülõkkel: szinház módban a TV-n megjelenõ kép nem overlay, nem lehet állítani a fényerejét, színtelítettaségét, stb.; "mindegyiken azonos" módban meg egyik sem overlay, nem mûködnek az overlay-re vonatkozó beállítások (így nem lehet állítani pl. a színtelítettséget, hue-t). (Szabványos módban meg marad a régi megoldás, azaz csak az elsõn van kép.)
"az ATI-nak szebb a videokimenete, de nem tud olyat, hogy a monitoron egy kisebb ablakban is kint legyen a video egy overlay-en, és közben a TV-n nagyban is,..."
Érdekes, már a 8500-öm is tudta, de még a Radeon VE is. Csak be kéne kapcsolni a Theatre módot. :D
Hopsz, már az elsõ is 100%-os. Azaz, kimúlt a gyorsítás. Pedig nem csináltam semmit, csak próbálgattam lejátszani az MP10-ben, MPC-vel, és BSplayerben a WMV-s (HD-s) fileket... Igazán stabil... ("User Error", mi? Minek próbálom használni..!? )
Ehhez még hozzáfûzöm (mielõtt még valaki érdekes dolgokat gondolna :) ), hogy természetesen 1280-as bontásban van a képernyõ, nem az kapcsol kisebbre. Hanem, az élesebb kontúrokon látszik, mintha horizontálisan és vertikálisan is fele felbontásban lenne (szürkeárnyalatban is, tehát nem csak a színek). De az egész kép azért jobb, mintha tényleg egy 640-es képet dupláznék meg. Lehet, hogy így trükközik a WMV? Illetve ez belülrõl egy bizonyos "Video-2" formátum, de szépen gyorsítja ez az új cucc, a "WMV Decoder DMO" filterrel megy. Bár van egy másik WMV-m is, azon nem tapasztalok ilyet. Ez belülrõl WMV9, szintén "WMV Decoder DMO"-val megy, de itt nincs gyorsulás, némi frame-drop mellett 100% CPU terheléses. (A másik csak 85%-os.) Hmm...
Na, félig jól gondoltam: kikapcsoltam az mpeg2-t az alábbi panelon, és most a CyberLink dekódert használja (benne a DxVA-val).
Aha, köszi. Én is épp most nézegettem, de ezen a panelon valahogy átléptem. :) (Inkább a relatíve új lehetõségek érdekeltek az Outputnál, nevezetesen a pixelshaderes effektek, fõleg hogy editálni is lehet.)
Ezt nem tudtam. Ugyanakkor, úgy emlékszem, mintha valahol azt olvastam volna, de ezt ki kellene rendesen próbálni, táhát hogy állítólag a WinDVD és/vagy a PowerDVD feltesz egy mpeg2 dekódert (ami tartalmaz DxVA-s gyorsítást). Namost, elképzelhetõ, hogy ha ezt megtalálja az MPC, ezt fogja õ is használni. Nem?
(De ettõl függetlenül a video-renderelés, scaling alapesetben itt is HW-gyorsításos, és az is számít valamit.)
u.i. jé, most megismételtem a #31-est (csak kicsit update-elve) :)
Az MPC-ben mindig is voltak alapban codecek, ha nem telepítettél föl 3rd party codecet akkor is lejátszik sok dolgot még egy szûz gépen is. MPEG2-es már nagyon régóta van benne meg AC3filter is. Sõt most már szerintem MPEG4 is lehet mert legutóbbinál már alapból vitte a DivX/Xvid filmeket is a szûz XP-n.
Ami bele van fordítva mpeg2 codec az a libmpeg2 ingyencodecen alapszik. Az pedig nem túl advanced és naprakész, ezért nem tud annyit mint a fizetõs codecek.
Na felraktam. Mûködik. Nem csak MP10-zel megy, hanem pl. BSplayerrel is. De, úgy tûnik valami történt, miután a BSplayerrel is próbáltam: 1/4-ére esett vissza a felbontás. Vagy lehet, hogy csak elõtte nem vettem észre MP10-ben, amikor próbálgattam, hogy nem full bontású az anyag? (1280x720 a kiirás szerint, de most 640x360-nak néz ki.) (Új szerzemény, elõtte nem néztem.) Most viszont szembetûnõ, és nem lehet csinálni semmit. Na mindegy, majd még próbálok mást is, meg visszatérési pont, meg stb.
A GF6-ban már mpeg2 kóder is van (bár a legelsõ kártyákon az még nem mûködött, és talán most sincs túl kiterjedt support), plusz többféle dekóder, de az FX-ben és a MX4x0-ben (ellentétben a GF4-gyel, azt hiszem) már volt mpeg2 dekódolás.
(Ha már szóba hoztad, az ATI-nak szebb a videokimenete, de nem tud olyat, hogy a monitoron egy kisebb ablakban is kint legyen a video egy overlay-en, és közben a TV-n nagyban is, illetve a klón módban a desktop eredeti felbontású marad, nem méretezõdik át a külön beállított TV felbontásra, így "kilóg". Ha jól emlékszem. Nem mintha ezek az utóbbiak túl sokat számítanának.)
Azért bejátszik a WMV-nél egy kis banding (színátmenetek csíkozódnak), meg olyan effekt, hogy pl. gomolygó füst "önálló életre kel" (annak következményeként, hogy a kóder próbálja lekövetni a mozgásokat :) ), legalábbis pl. DVD-re tömörített HD filmeknél.
Úgy tudom, mpeg2-t önmagában ez sem tud lejátszani (mint ahogy pl. a BSplayer sem, stb.), csak ha teszünk mellé mpeg2 codecet (filtert?). Az a kérdés, létezik-e DxVA-t támogató mpeg2 DirectDraw codec. Mintha egyszer már hallottam volna róla. Vagy esetleg lehet, hogy rá lehet valahogy venni, hogy a DVD-playerekben lévõt használja (ahhoz persze azoknak is DirectDraw-kompatibiliseknek kell lennük).
De mint írtam, rég óta van a kártyákban yuv->rgb konverzió és méretezés is overlay-re, ez is számít x százalékot, és elvileg minden lejátszó automatikusan támogatja, ami DirectDraw-on keresztül teteti ki a képet az overlay-re.
"Elvileg a 9700-ban is és az mx440-ben is van pl. mpeg2 dekódolási segítség..."
Volt az már a Rage Pro-ban is, egész pontosan Rage II Pro "Cinema" chiptõl felfelé összes ATI kártyában, annak idején pl. Rage 128-al emberi minõségben lehetett nézni DVD-t egy 300-as procin, akár TV-n is. Vették is mint cukrot. Az NVidia a GF6 szériában kezdi el végre beérni, bár a Matrox mindkettõt übereli. ;)
Ha van is valami MPC mpeg2-es filterében az nagyon kezdetleges lehet. Én kipróbáltam és 100%-on megy a CPU az 1920x1080x30-asnál de nem akad, az 1440x1080x25-ösnél pedig úgy 80%-on van. A korábban belinkelt Fusion playernél DXVA támogatást bekapcsolva ez 30-40 ill 28-35%-ra csökken. Szóval az MPC codecje elég alacsony hatáfokon üzemel. :( Anno amikor volt a gépemen Win vagy PowerDVD ott is hasonlóan hatékonyabb codecek voltak.
Az MP Classic esetén nagyon is valószínû, hogy használja, mivel az DirectDraw video-renderelési láncot állít fel, ami igénybe veszi ezeket a szolgáltatásokat is, ha van rá lehetõség (HW + driver). Elvileg a 9700-ban is és az mx440-ben is van pl. mpeg2 dekódolási segítség, de kérdés a driverek jósága. (Egyik-másik kártyában WMV gyorsítás is lenne, csak mint alább elhangzott, valami gond van vele, legalábbis MS oldalról [DirectDraw-ban].)
De kipróbálhatod, hogy a Windows-ban lekapcsolod a HW gyorsításokat. (Valamilyen compatibility opciók, de így hirtelen nem tudom, melyik control panelen.)
Az lehetséges, hogy a HW gyorsítást használja a lejátszó anélkül, hogy tudnék róla?
Mert nekem az A64 3000+ -on 50% CPU terheléssel megy a film, egy 2.8-as Prescott-on meg szaggat rendesen (bár csak 333-as RAM van benne). Media Player Classic-ot használok. A videokaresz meg 9700 vs. Gef4 MX440.
Lehet találni a neten .avi-ba és .wmv-be tömörített HD-s cuccokat is. Csak két probléma van vele: jóval nagyobb számítási teljesíményt igényel, mint az mpeg2, ráadásul mpeg2-höz van támogatás a mai kártyákban is, az utóbbiakhoz nincs, pl. ezért jó ez a fenti hír, hogy az újabbakban lesz. (Ja, és a második, hogy azért nem olyan "tökéletes" [persze ez túlzás, az igazi a tömörítetlen :) ], mint egy nagy bitrátájú mpeg2.)
Minden driverrel? Vagy esetleg codec gond is lehet (talán hiányzik egy "lácszem", ami valamilyen képkonverziót csinál.) (Nekem a 2. kimenet rgb-ben megy a tévére, persze 720x576 interlace-ben, és a korábbi driverekkel föggõlegesen 2x-esre nagyítva jelent meg az overlay, de utóbb kijavították ezt.)
Ha elég jól van megoldva az átméretezés (tehát pl. nem úgy, ahogy az LCD monitorok csinálják), akkor a DVD nagyjából úgy néz ki egy nagyfelbontású TV-n, mint egy régin. (Sajnos a mai, SD-re tervezett DVD-lejátszók nem csinálnak ilyen jófajta nagyítást, csak küldik a kisebb felbontású képet, ami így kissé pixeles lehet, tehát azokat nem szerencsés HD-s TV-re kötni. Ilyen esetben jobb a géprõl nézni, egy jobb videokártyával, ami szépen nagyít az overlay-re. De szerintem a HD-DVD/Blu-ray lejátszók is tudni fogják ezt, tehát a DVD-t így fogják lejátszani, legalábbis a normálisabbak.)
De még az is lehet, hogy - optimális esetben - a DVD is jobban néz ki egy HD-s TV-n, mert a mai TV-k, a szokásos összeköttetésekkel (kompozit-video jel) még az SD bontást sem jelenítik meg tökéletesen.
A filmre vett anyagokat újra be tudják scannelni nagyfelbontásban. Az SD felbontásban digit kamerával felvettekkel persze nem lehet sokat kezdeni, max. jó minõségben felnagyítani. De már elég sok helyen HD digit kamerával dolgoznak (filmeseknek, vagy pl. a hazai tévék némelyike is beszerzett már ilyeneket), és sok filmet már azzal vesznek fel, és utána kicsinyítik TV/DVD bontásra. Ezeket is újra kiadhatják.
Köszi a linket, eddig én sem ismertem hogy milyen de elég meggyõzõ.
Persze megint az szívja meg, aki bespájzolt DVD-bõl. Az egész ratyit sem fog érni 5 év múlva.
Már csak az a kérdés hogy a régebben felvett anyagokat (Filmeket) ki tudják-e adni, vagy ezentúl hdtv kamerát kell használni (a stúdiókban milyen minõséget tárolnak?)
Aki nem látott még HD-s videót, töltse le a következõ oldalról a playert (ez kihasználja a videokártyában lévõ mpeg2 dekódolás-gyorsítást, már ha van benne, így kisebb gépen sem akad/cammog), és a demó-videókat: http://www.fusionhdtv.co.kr/ENG/Download/Demo.aspx
2 szinten van/lehet hw támogatás: 1. stream dekódólás (v. egyes elemei); 2. az így kapott yuv formátumú kép rgb-re konvertálása, és méretezése (adott esetben egy ovarlay-en). Ha csak a 2. mûködik, az is gyorsít valamennyit.
Vagy ahhoz túl nagy a változás, hogy csak a 2. legyen? Akkor kezd érdekelni. Milyen formátumoknál mûködik neked, milyen szoftverekkel?
Hát, barátom, ha te tökéletesen beéred 480-as horizontális(!) bontással (legtöbb XviD, DivX), 25-30fps-sel (TV, DVD lehet 50/60 is, persze interlace bejátszik, ha érted, mirõl van szó), az említett szabványok tömörítési hibáival, akkor ne nevezd már magad olyan igényesnek, mert nevetséges.
Még a DVD 720-as horizontális bontása is igen kevés, és még zajosak is. A projektort is le kellene cserélni, vagy új szemüveget venni.
Igen, a CRT-n analók képjel jelenik meg (persze erõsítés után), aminek a szemmel direkt módon nem nagyon látható zajai azt okozzák, hogy nem tartja olyan stabilan az adott pixel a fényerejét, így a 2 pixel/terület közötti kisebb különbségek nem lesznek olyan élesek.
Viszont, nemsokára jönnek olyan új technológiák (OLED, SED, FED), amik CRT-hez, vagy épp plazmához hasonló kontraszt-aránnyal rendelkeznek, hasonlóan szépek a színeik, mint a legjobb CRT-knek, és persze nem szögfüggõ a képük, mint a legtöbb LCD-nek, de egyéb tekintetben (képélesség, az adott pixel fényerejének stabilitása, villogás-mentesség, stb.) olyanok, vagy jobbak, mint az LCD.
Egy 17"-es monitoron is sokkal jobban néz ki egy 1280x720-as HD anyag, mint a sima, hát még egy nagyobb képernyõs nagyfelbontású TV-n.
Apropó, HDTV: külföldön már most vannak a boltokban ilyenek (LCD-s), és (nekik) nem is túlzottan drága. 2 éven belül olyan technológiák jönnek, amikkel olcsóbban jobb minõség hozható ki (és persze már alap lesz a HD felbontás).
Talán a sok csili-vili melle tesznek bele pixersader és vertexsader 3.0-át is, hogy a Linux :-) mellett, azért Longhorn-t is lehessen futtatni "Full módban" az Ati kártyákon is.
én meglehetõsen nagy filmbuzinak érzem magam, de az én igényeimet abszolút kielégítik a divx-es dvdripek ha monitoron nézem. Tévé felbontása meg egy vicc jelenleg. Viszont minden héten benézünk egy dvd-t egy elég jó projektoron, most nemtom pontosan, de van legalább egy 2 méter széles a kép és gyönyörû a kép mindig, pedig elég érzékeny vagyo kaz ilyemsire
Szintem inkább a TFT-k miatt lesz szükség a jobb minõségre. A TFT-k fizikai felbontása általában 1280x1024, tehát egy 720x576-as felbontású DVD videót eleve nagyítani kell a megjelenítéshez (ettõl aztán csúnya lesz, látszik, hogy homályos, kockásodás ...).
És a TFT másik "hibája" a TV-CRT-vel szemben, hogy nem "csal". Ha az ott mákos, vagy homályos, akkor az ott olyan is lesz. A CRT-n a hibák sokkal kevésbé láthatóak, a TFT-n viszont nagyon.
Szóval lassan fel kell hozni a filmeket a TFT-k színvonalára .... szerintem :)
1920x1080 aha.
max projektoron használható.
Hát nem tudom, lehet, de ha kikapcsolom a HW támogatást, akkor abszolute nem tudom lejátszani az i720 és i1080-as videókat.
nemtom sztem a dévédének sincs semmi értelme, hacsak nincs egy jó minõségû projektorod vagy egy két méter széles plazmatévéd.
"A "Fudo" kódnevû következõ generációs grafikus processzor egészen pontosan a H.264 Advanced Video Codec hardveres kezelését támogatja,..."
Merthogy ugye a konkurens WMV9 HW támogatás már az R3xx-R4xx magban is benne van, az MPG1-2 meg kb. az ATI Rage óta :)