"Azok semmihez nem ertenek, annyi hulyeseget irnak, hogy hihetetlen."
Miért nehéz azt elhinni, hogy IGEN, az ember ha használ egy PC-t, szeretné ÚGY HASZNÁLNI !DOLGOKRA!, mint egy PS-t, bedugod a lemezt és FUT! Hiába magyarázol neki, NEM ÉRDEKLI! Vett egy gépet OS-sel mondjuk 180.000ért és HASZNÁLNI AKARJA, nem megtanulni BEÁLLÍTANI! Nem érdekel! Szarik rá! HASZNÁLNI!
Nekem pl. a kocsimban ha elromlik valami viszem szerelõhöz, szarok rá, hogy hogy mûködik a motor. Mûködjön, használni akarom, nem megérteni!
Most teljesen mindegy mit mondasz, a felhasználók 90%-a ilyen, EHHEZ KELL IGAZODNI! Nem a 90% fog igazodni egy dologhoz, hanem a dolog igazodjon! Én drukkolok a linuxnak, hogy terjedjen el. És te is TUDOD hogy a grafikus felület megjelenése, illetve néhány plug&play funkció megjelenése 1! dolog a 90%-hoz való viszonyuláshoz. És tetszik, nem tetszik a Linux is ebbe az irányba tart.
Ez van...
nos, fogalmazzunk úgy, h wint nagyobb esélyel tudná felrakni az ofisszal együtt. mivel a kettõ együt úgy 6 kattból megvan és menet közben mindent elmagyaráz. a közben eltelt 1 órában meg lemegy cigizni és kávézni. de utána leül és tudja használni.
linuxnál ez nincs így. ezen kár is vitatkozni.
#101 wint bármilyen fájlrendszerre meg lehet tanítani és még kernel hekkre sincs szükség (ellentétben linuxal). az, h alapból mit tud az nem jelzés arra, h mire képes.
írták elõttem is, a TC-s plugint, de rengeteg más programmal is megoldható.
de mondom, maga a win is megtanítható rá, sõt még futtatható is rajta. persze kérdés, h az kívül, h elmondhatjuk, h sikerült elindulnia rajta, menyni értelme lenne az egésznek.
"Arról pedig már ne is beszéljünk, hogy Windows alatt linuxos (mondjuk ext3) particiót még olvasni se lehet..."
A totalcommander-hez van ext, amivel lehet ext3-at olvasni.
Ja és ami a cikkben nekem nagyon tetszett:
Elkezd a muki beszélni arról, hogy az mnt mappában megtalálja a Windowsos fájlait, amiket tud olvasni, de írni nem, és, hogy ez milyen egy rossz dolog.
Ez bizony tényleg az, de tudtommal (javítsatok ki, ha tévedek) az NTFS az M$ miatt nem kompatibilis, mert nem adják ki ugye a pontos leírását a fejlesztõknek. Arról pedig már ne is beszéljünk, hogy Windows alatt linuxos (mondjuk ext3) particiót még olvasni se lehet...
Mostmár csak egy nem világos. Aki Windows mellett ál, az arról beszél, hogy van egy felinstalállt, programokkal telepakolt windowsa a lama usernek, és azt tudja használni, és azt kifogásolják, hogy a linuxba be kell ezt, meg aztt állítani. Igaz, hogy nehezebben, de be kell. Csakhogy: Ha leültetnénk egy kopp üres vadi új gép elé a titkárnõt, hogy nesze, csinálj rajta Windowst, ofiszt, rendesen netet, tûzfalat, nyomtatót, rajzprogramot stb, a kedves kis titkárnõnk lefordulna a székrõl.
Simán megoldható minden Linux alatt is úgy, hogy a titkárnõ bekapcsolja a gépet, ikonra kattintva elindítja a szövegszerkesztõt, nyomtatásra kattintva kinyomtatja, még a Windows környezet is emulálható neki. Ja, hogy egyszer be kell neki állítani mindent? Mint ha Windows alatt nem kellene felpakolni minden vackot...
Asszem egy kicsit átmentünk technikai vitába, pedig a cikk nem errõl szól.
Másrészt egyesek csak azért hogy ellentmondjanak annak amit a korábbi hozzászólásomban írtam, képesek olyan nonszesz dolgokat állítani, amin csak röhögni tudok.
Asszem azt el kell ismerni, hogy akik itt hozzászoltak az az alap júzerhez képest (de még a dexes cikkíróhoz képest is) expertnek számítanak. Erre itt egyesek nekiálltak bizonygatni, hogy márpedig az õ kedvenc OS-ük zéró hozzáértéssel is milyen jól üzemeltethetõ. (Akinek nem inge ne vegye magára)
Hát akkor én csak azt kívánom minden ilyen emberkének, hogy egy olyan cégnél legyen rendszergazda, ahol valóban zéró az emberkék hozzáértése!;))))
(Jó hír a nõk csípik a Dzsorzs Klúnis õsz sérót;))))
"A Microsoft a pereskedés elsõ eredménye miatt kénytelen módosítani böngészõjén, pontosabban az ActiveX-kezelõn - az ezen keresztül betöltendõ tartalmakat ezentúl kattintással kell aktiválnunk."
Akkor az elég régi lehetett, mert az újakon azért van az initrd, hogy ott legyen az összes kritikus modul, és így be tudja tölteni ami kell neki.
Ha olyan hardverrõl van szó, amihez egyáltalán nincs támogatás, az persze más tészta.
ugyanoda került ugyanaz a vinyó, igy nem volt mit átírni... Már nem emlékszem, hogy az ide vezérlõ vagy a videókártya kergette kernel panicba, de nincs is jelentõsége. Ha be tudod rakni a vinyót egy másik mûködõ rendszerbe, akkor az xp-t is és a linuxot és meg lehet hackelni, hogy mûködjön az új gépben, simán átrakva pedig mindkét esetben szerencse kell hozzá. (de mint mondtam az egész kérdésnek nincs jelentõsége, mert eleve hülyeség másik gépbe rakni feltelepített rendszert, winen ehhez megvannak a megfelelõ eszközök, hogy optimálisan és a megfelelõ driverekkel kerüljön át, pl sysprep)
Talán azért mert át kéne állítani, hogy root=/dev/[új eszköz neve], és akkor jó lenne.
Az úgy nem kernel panic, egyszerûen csak az, hogy nem ott van neki a fájlrendszer, ahol mondták neki...
nekem ugyanerre van fordított irányú példám is... :)
De ez lényegtelen, feltelepített rendszer más gépbe helyezése (leszámítva, hogy szakmai melléfogás az optimalizálások miatt) teljesen lutri. Van hogy pöccre megy az xp más gépen, van hogy nem. Van hogy a linux is megy, van hogy kernel panicba omlik össze...
"Ha már ennyire akarták a szabadalmakat akkor tartsák tiszteletben õket."
Neked se ártana kinyitni a szemed és legalább ami magyarul le lett írva azt megérteni... :)
Világosan leírtam, hogy semmi probléma nincs ezzel, vegye csak meg a ms kilóra ezt a bagázst, viszont a többi böngészõt fejlesztõ is, akik elkövették ugyanezt a "lopást". De felõlem azt is mondthajuk, hogy ez nem lopás, mert túl triviális és úgyis megszüntetik a szabadalmat, de akkor a ms-nak sem kell fizetni.
Szerintem itt az ég világon senkinek nem fáj, ha a ms kifizet pár millió dollárt, mivel ez neki aprópénz, az viszont már sok éppeszû embernek nem tetszik, ha megpróbálnak kivételezni valakikkel. Tehát, ha a ms bûnt követett el, akkor fizesen, csakúgy mint a többi böngészõ. Ha nem, akkor pedig senki ne fizessen. Egyszerû?
Csak egy sztori, vélemény nélkül: Feltettem egy winxp sp2-t. Majd áttettem egy másik gépbe és ne mbootolt fel, mert nem ismerte fel a hw-t. Nem tudom miért.
Feltelepítettem egy linux alapú rendszert, áttettem egy másik gépbe és mûködött. Nem kellett új kernelt forgatni, mert a coldplug, meg a hotplug megoldja a felismerést és a kernel boot idõ alatt ramdiskbõl behúzza a modult ami az ide kezeléshez/dma támogatáshoz szükséges.
Gyakorlatilag mióta a kernel moduláris nem kell újraforgatni. Persze forgathat az ember monolitikus kernelt, de miért tenné?
"XP-n ez az ég világon semmilyen problémát nem jelent" Ezt gondoltam, mivel az XP-re még nem hallottam ilyen panaszt. A Linux mount részét lehet éppenséggel szidni (fõleg kényelmi szemszögbõl), de ha azt nézzük hogy egyfajta Unix akkor érthetõvé válnak a csökönyösnek tûnõ megkötései. A supermount (ami kb a "beteszem és mûködik" kéne h legyen) viszont röviden és tömören sz*r az XP hasonló részéhez képest.
Az adatvesztés amit írtam viszont komoly! A pendrive vszínûleg nem egészen hagyományos módon volt partícionálva gyárilag, és 1-2 hét használat után (és persze jópár gépet megjárva) csöppet elszállt a tartalma. Egy fdisk+format rendbetette, és aztán gond nélkül ment tovább. No ezért lenne jó ha eleve ezzel kezdenék a userek a dolgot (sóhaj).
Csak annyit mondhatok, hogy a fagyi visszanyalt :D
Bill Gates annó megmondta, hogy a szoftver szabadalmak károsak, aztán most, hogy ott vannak a "tápláléklánc" csúcsán a szabadalmak mellett állnak ki. Aztán meg jön itt a sok "én májkroszft hívû vagyok" gyerek és sírdogál, amikor a leginkább szabadalom párti, és a szoftverszabadalmakért küzdõ cég beszop egy ilyet. Ki kéne nyitni a szemeket, és látni. Ha már ennyire akarták a szabadalmakat akkor tartsák tiszteletben õket.
"Igen, volt is ebbõl már adatvesztés nem is egy ismerõsömnél."
Az csak vicc volt, természetesen nem hozza fel a win sem a particionálatlan (ergo filerendszer nélküli) pendrive-ot semmilyen betûjelen és nem is lehet használni formázás nélkül... (ez csak arra irtam, hogy az a pendrive ment winen, tehát formázott volt, amit a linux nem látott, azon akarta visszavinni winre a képernyõmentéseket)
"Jó példa erre linux alatt a felmountolt filesystem hw-es eltávolítása umount nélkül, és aztán mondjuk egy ls kiadása az adott csatolási pontra. Ehhez nem kell sok ész, de mondjuk linux sem, mert a win is hasonlóképpen reagál (W2K kék halállal pl)."
XP-n ez az ég világon semmilyen problémát nem jelent, sõt minden egyes eszközre beállithatod, hogy kelljen-e a hardver eltávolitó varázslóval leszedni elõbb. Én megcsináltam 2 memóriakártyára és 1 pendrivera is, hogy nyugodtan ki lehet húzni menet közben, ha már nem világit a ledje és semmi baja nincs, mivel nem használ ilyenkor write-back cache-t azon az eszközön, így a led elalvásakor már nincs befelyezetlen lemezmûvelet.
"A win meg akkora ász, hogy particionálatlan pendriveot is felhoz betûjellel és lehet formázás nélkül használni :)"
Igen, volt is ebbõl már adatvesztés nem is egy ismerõsömnél. Tehát nem ártana tartani magunkat a szabályokhoz, fõleg ezen a téren!
Egyébként találkoztam már olyannal hogy nem szokványosan felpartícionáltat (csak másodlagos partícióbejegyzés volt ha jól vélexem) kezelt az XP, a linux pedig nem látta.
A fagyásról meg annyit hogy ez biza' vica-versa jelen van, és nem kevésszer vagy a vas, vagy a hozzá "külsõ cég által szállított" vacak driver a baj forrása. Nem rendeltetésszerû használattal fél perc alatt ki lehet húzni az OS lába alól a talajt. Jó példa erre linux alatt a felmountolt filesystem hw-es eltávolítása umount nélkül, és aztán mondjuk egy ls kiadása az adott csatolási pontra. Ehhez nem kell sok ész, de mondjuk linux sem, mert a win is hasonlóképpen reagál (W2K kék halállal pl).
Nem tudom mit kell peldalozni index-es cikkel... Azok semmihez nem ertenek, annyi hulyeseget irnak, hogy hihetetlen.
Alaptemahoz visszaterve, a MS-t most sajat modszerevel tamadjak, nem kell sajnalni ot. Ugyis meg fogja oldani, es senkinek nem kell majd klikkelni 1-gyel tobbet v. kevesebbet.
1) Biztos tudja, hogy ti utáljátok. :) Már bocs, de erre tényleg nem lehet mit mondani. Nálam is már jónéhány flash drive megfordult, de gondja egyiknek se volt.
2) Miért az talán nem írta ki, hogy partícionálni kéne?
3) Abban én a helyedben nem lennék ilyen biztos.
4) Milyen minõségû VM-el? Azért az nem olyan, mintha csak õ futna. Natív gépen nekem rootként is fut gond nélkül.
5) Nagyon büszke vagy te arra a mikokernelre. Errõl még lehetne beszélni. De csak hogy tudd: linux alatt sem kell minden funkcióhoz kernelt fordítani. Elég modult. Amihez mondjuk nem árt, ha fenn van a source, de a debianosok pl csinálnak kernel-headers nevû csomagot, amiben a makefileok benne vannak, és ez az információ kell a fordítónak, hogy megcsinálja a modult.
6) Nem éppen a legújabbakat, és a cikkíró, nem te. És live-cd vel.
7) Én csak azt tudom mondani, hogy én nem hazudok. Ha leírok valamit mint tény, akkor az úgy volt, ha leírok valamit mint vélemény, az szubjektív.
"Én bedugom a flash-t, vagy a card-readert egybõl meg is jelennek az ikonok hozzá, mind debian, mind suse alatt."
Mondtam, örülünk neki, a cikkírónak meg jópár másik embernek meg nem volt ilyen szerencséje...
"suse-n volt mindkettõ, de a flash driveja nem volt partícionálva. ezért írhatta azt ki."
Biztosan igy volt. A win meg akkora ász, hogy particionálatlan pendriveot is felhoz betûjellel és lehet formázás nélkül használni :)
"A konfigurációs fileokat sem tárolja feltétlen el. Ebbõl következtetéseket levonni téves!"
Senki nem volt le ebbõl következtetéseket... Nem emiatt fagyott csontra, nem emiatt nem látott olyan flash driveot amit a win egybõl, nem ezért nem tudott nyomtatni...
" Ilyen akkor fordulhat elõ, ha harverhiba van, ami meg akkor, ha buherálsz. Pl. ATI Proprietary driverrel próbálod hibernálni a gépet, amivel nem lehet, de ezt le is írják."
FF-et próbáltam elinditani nem rootként, egy dual boot-os gépen amin a win hetekig megy kikapcsolás nélkül...
"Mert a windowsé az mit ismer fel? FAT/FAT32/NTFS... erre büszke lehet. "
Vagy bármit amit megírtak hozzá (pl ext-ek, hpfs stb) mivel a win egy évitezede is úgy lett megtervezve, hogy fs filter driverrel kernel fordítás nélkül, realtime bármilyen filerendszert tudjon kezelni... :)
"Az az összképem, hogy ti néhányszor a múltban találkozhattatok disztribekkel, és azt mondtátok, hogy fos, és ez berögzült."
A cikkró most szedte le a legújabb változatokat, nem berögzült. Nálam a csontra fagyás is egy két hónapos változat volt.
"Az állításaitok egy része egyszerûen nem igaz."
Biztos a cikkiró is hazudik. Szánalmas... Egyszerûen csak az van, ha valaki nem vakon elhiszi a hittérítõ dumát, hanem maga is utánajár, akkor olyanokat tapasztal mint az index-es cikkiró. (amelyek, ismétlem, kivétel nélkül megoldhatóak pár napos os hackeléssel, csak az emberek 99% erre nem ér rá és nem is érdekli, csak használni akarja a gépet)
Nagyon bírom a >5 éves érveiteket. :)
Most akkor döntsük el, hogy azzal érvelünk, hogy melyikben mi volt elõbb, vagy hogy melyikben mi van. #76:Nem spamolja tele a képernyõt bootolásnál, legfeljebb a debian. Egy suse már ott is esztétikus. Ha kell a konzol megnyomod az esc-et. #77:
1)USB mass storage device AZ ipari szabvány. Az eszközöknek legfeljebb a neve különbözhet, de a driver ugyanaz. Szerintem inkább arról lehet szó, hogy
a) régi kernellel futottak(2.4)
b) nem ment a HALD
c) suse-n volt mindkettõ, de a flash driveja nem volt partícionálva. ezért írhatta azt ki.
Én bedugom a flash-t, vagy a card-readert egybõl meg is jelennek az ikonok hozzá, mind debian, mind suse alatt.
2)Biztos néhány napi szenvedés belépni a yast-ba, és nyomni 3 [következõ] gombot. Azok nem tudom, hogy mit csináltak, és hogy mikor, de én 3 nyomtatóval is lepróbáltam, és egy szkennerrel, és a konfigolás mindegyiknél ennyiben kimerült.(HP LaserJet 1100,DeskJet 710C és 5550, ScanJet 3300C)
3) Nem csak arra vonatkozik. A konfigurációs fileokat sem tárolja feltétlen el. Ebbõl következtetéseket levonni téves!
4) Az nem véletlen a "rendszerek halála" képernyõvédõ volt :P Ilyen akkor fordulhat elõ, ha harverhiba van, ami meg akkor, ha buherálsz. Pl. ATI Proprietary driverrel próbálod hibernálni a gépet, amivel nem lehet, de ezt le is írják. Mondjuk nekem meg win alatt egyáltalán nem megy egy gépen se a kikapcsolás se, meg a hibernálás se(a kikapcsolás megy 2-n).
A gépek:(300 P2 laptop, 600 P3, 1000 P3, 3000 P4. Ja és nem vagyok intelbuzi, egyszerûen csak ilyenek vannak :) Ezek közül a kikapcs mûködik a 300-as és az 1000-es gépen.)
Linuxnál mindegyik alatt megy. És hibernálni is tudok, amibe nem ati van.
5) Mert a windowsé az mit ismer fel? FAT/FAT32/NTFS... erre büszke lehet. A linux az összes gyakran használt filerendszert felismeri. Az NTFS-t még nem írja, de remélhetõleg idõvel megoldják. #78:Nem is kell, megy az anélkül is. Egyvalaki kell, aki egyszer megcsinálja, onnan nem lehet elrontani(persze árt rootként használni. De ha azt nem csinálja, akkor nem konfigurálódik mellé)
Az az összképem, hogy ti néhányszor a múltban találkozhattatok disztribekkel, és azt mondtátok, hogy fos, és ez berögzült.
Az állításaitok egy része egyszerûen nem igaz.
Én is csak nyáron raktam fel Suse 9.3-at, az rohadtul nem tetszett, windowsra hajazás 1000-el, meg lassúság, úgyhogy repült is, helyére meg a debian. De most kijött a 10.0-ás suse, most a debian repült. Ennyit fejlõdtek 1 verzió alatt!
"abba kéne hagyni egymás rendszerének a fikázását.. mindenki használja azt, ami neki kényelmes, és hagyja békén a másikat."
ott a pont.
én tuti nem kezdenék magamtól ellenérveket felhozni, ha nem jönnek ide hittéríteni.
caro egyszer pl mondhatni "kétségbeesetten" megkérdezte egy "vita" alkalmával, h mérnem tudnék én linuxot használni? biztos tudnám, de minek? jó nekem a win, õt meg ne érdekelje. tõlem azt használ amit akar, nem fogok oda menni és erõszakkal wint telepíteni a gépére.
nekem is volt linuxos korszakom, az összes nagyobb/ismertebb disztribet kipróbáltam. mindegyik szenvedés volt desktopra. magával a linuxal kellett foglalkozni és nem azzal amivel akartam. ha x funkciót sikerült belõni, akkor már rá térhetem a tényleges feladatra/célra. nincs nekem ilyenre idõm. és már kinõttem abból, h az os piszkálgatása önmagában örömet jelentsen.
volt amikor csodálatosnak találtam a telepítés folyamatát, mert az milyen jó és én milyen ügyes vagyok. ma a hideg kiráz még a gondolatától is. még szerencse, h xp-t telepíteni 3-4 katt (vista bétája winbõl indítva 1. választ frissítés v. új telepítés 2. partició (ha egynél több van) 3. gépnév, aztán kb 30p után kér egy felhasználó név/jelszó párost), és kész, lehet használni. van olyan linux disztrib, aminél hasonlóképpen 3-4 katt, de telepítés után jön 1-2 nap (szervernél hét) konfigolás, ahhoz h használható lehessen és a magam nyûgjeivel még nem is foglakoztam.
nexus te álomvilágban élsz.. az emberek 95%-ának halvány lila fingja nincs arról, hogy mi van a grafikus felületen túl, és nem is akarnak tudni róla, mert nem érdekli õket. most ne a gamerekrõl meg hacker-wanna-be-krõl beszéljünk, hanem matildról, az átlagos titkárnõrõl. nem dolga neki, hogy tudja hol vannak a rendszerfájlok és hogy mit csinálnak. neki az a dolga, hogy klikkelgessen.
szerintem meg abban érthetünk egyet, hogy egy xp-t még egy titkárnõ is fel tudna rakni, ha ezen múlna az állása, míg egy linuxot már nehezebben. tény, hogy vannak jó gui-val megáldott disztribúciók, de általában azért bonyolultabb mint egy win. arról nem is beszélve, hogy az egyszerû halandók wint látnak, az ismerõs nekik. és ugye az emberek félnek attól, amit nem ismernek...
mindenesetre én alapból baromságnak tartom a win vs linux vitát, mert az emberek nagy része elvakultan áll ki valamelyik mellett. nekem is volt egy korszakom 17 évesen, amikor rámjött a szabadvagyok mint a pingvin feeling és csak linuxot használtam desktopon. aztán el kellett fogadnom, hogy linuxon nagyon sok olyan dolog nincsen, ami nekem kellene, ráadásul közben kijött az xp is, ami elég jól használható desktop rendszer, ezt kár lenne tagadni.
régebben szilárd meggyõzõdésem volt, hogy szerverre csak linux/bsd, aztán láttam win2003-as szervert isa2004-es tûzfallal.. meg láttam windowsos szervereket 1év+ uptime-mal.
nem térített el a gonosz, nem gyûlöltem meg a linuxot, csak nem istenítem. belátom, hogy a windows is lehet jó akár szerverkörnyezetben is, csak karban kell tartani (biztonsági frissítések, stb - de ez ugyanúgy kell linuxhoz is). abba kéne hagyni egymás rendszerének a fikázását.. mindenki használja azt, ami neki kényelmes, és hagyja békén a másikat.
" olyan nincs, hogy veszek egy új rencert felrakom a gépre oszt nyomulok, de közben azt se tudom, milyen rencer könyvtárak, meg beállítások, meg rencer progik vannak."
Na itt a nagy tévedés. Attól függ mire használod! Egy átlag user tényleg annyit csinál a géppel mint a cikkiró. Rádug egy pendrive-ot és szeretné használni. Rádug egy nyomtatót és szeretné használni. A különbség az, hogy winen ez utána használja, linuxon meg ahogy említetted ehhez rendszerkönyvtárakra, config fileok buherálására meg esetleg kernel fordításra van "szüksége"... A linux elhitette a hittérítõkkel, hogy ez normális dolog, a win pedig elhitette a userekkel, hogy az a normális, hogy ehhez semmilyen szaktudásra nincs szükség.
"A flash drive ipari szabvány, szóval minden ugyanaz."
Marhaság, többféle pnp eszközként is megjelenhetnek, a gyártótól függ. (ezért fordulhatott elõ a cikk által is leirt eset, hogy ugyanaz a linux az egyiket látta, a másikat nem)
"A linux szinte minden nyomtatót támogat. "
Mondjuk inkább úgy, hogy szinte bármelyiket meg lehet szólaltati néhány napnyi szenvedés után, valamilyen formában... (lásd cikk)
"A live linux problémáit lehetõleg csak a többi live rendszerhez hasonlítsuk."
Legalábbis ami csak arra vonatkozik, pl. az elveszõ fileok.
"Csontra fagyás? Te mirõl beszélsz?"
Olvasd el a cikket... De küldhetek pár kernel panicos és teljesen megzavarodott konzolos képeket is neked, amikkel engem boldogított ez a "stabil" rendszer :)
"Az installerek felismerik a filerendszereket, és elkészítik hozzá az fstab entryket. "
Ha szerencséd van, igen. Ha nincs akkor úgy jársz mind a cikkben. Erre is csak azt tudom mondani mint a nyomtatóknál, ha pár napig kernelt hackelsz, valószínûleg menni fog. Csak ki akar ilyen egyszerû dolgokkal napokig szenvedni mint egy nyomtató telepítése vagy egy flashdrive mûködésre bírása? (a linux hittérítõket leszámítva persze)
milliók használják úgy a gépet, h az egyetlen fogalom amit ismernek az a "start menü".
semmi fogalmuk nincs, h "milyen rencer könyvtárak, meg beállítások, meg rencer progik vannak." és ami a lényeg, nem is akarják tudni. és az igazság az, h nem is kell nekik.
mondtam már (és a cikk is említi), addig nem lesz felhasználóbarát a linux, amíg feltétlen szükségét érzi annak, h bootnál telespamolja a képernyõt (ez csak a szemléletre egy példa). emberek 99%ának, az esetek 99,9% nincs szüksége arra az információra, sõt elõfordulhat, h még zavarja is. ha winnél ilyenre van szükséged, akkor ott az F8.
embereket nem érdekli a hogyan, csak mûködjön.
"A linux viszont megmondja az õszintét, fasza OS-t akarsz? Akkor tanulj!"
na, itt a gond. ... márakinek, nekem ugyan nem és a világ felhasználóinak 90+%nak sem.
A cikk szerintem is poénos volt. Egy láma télleg így áll neki új OS-t próbálgatni.
Az a gáz, hogy a M$ a mai napig nem tudatosította a felhasználókkal, hogy a legtöbb probléma a Win-nel az bizony a felhasználón múlik, és tessék elolvasni azt a kézikönyvet!
A linux viszont megmondja az õszintét, fasza OS-t akarsz? Akkor tanulj!
Azt hiszem itt egy dologban mindenki egyet fog érteni: olyan nincs, hogy veszek egy új rencert felrakom a gépre oszt nyomulok, de közben azt se tudom, milyen rencer könyvtárak, meg beállítások, meg rencer progik vannak.
Ilyet azért még a windóz se tud!
FTeR-nek a korábbi "szerveres összképére":
Tegnap reggel még azt se tudtam mi az az LDAP, ma pedig már szépen mûködik otthon. :)
Ja, és nem éjszaka csináltam, beletelt vagy másfél órámba.
1) A flash drive ipari szabvány, szóval minden ugyanaz.
2) A linux szinte minden nyomtatót támogat. Persze nem árt, ha a foomatic fenn van. Debian pl szereti lehagyni, de egy suse vagy redhat felteszi alapból, ha bemész a nyomtató konfigurációba.
3) A live linux problémáit lehetõleg csak a többi live rendszerhez hasonlítsuk.
4) Csontra fagyás? Te mirõl beszélsz? Linux nekem egyszer fagyott, és akkor is azért, mert nem volt fenn a P166-on a hûtõ. De a P3 1000-es gépemen hûtõ nélkül simán felinstallált. Aztán a windows setup kifagyott a format közben... Biztos nagy volt a prociigénye :P
5) Az installerek felismerik a filerendszereket, és elkészítik hozzá az fstab entryket. Persze ez menet közben is elvégezhetõ ha kell, sõt nem is kell feltétlen fstab entry.
6) link a #64-re. Minden benne van ami kell, olyan szinten ahogy egy otthoni usernek kell.
"Nekem miért nyomtatott gond nélkül a nyomtatóm? Miért tudtam írni a flashdrive-omra?"
Valószínûleg más nyomtatód és flashdrive-od volt, amit véletlen támogatott a linuxod. A cikkiró meg nem volt ilyen szerencsés. Van ilyen...
"mégpedig abba, hogy reset után miért szállnak el a file-jai... "
Ez szerintem neki is természetes volt, csak a tényt közölte, hogy live linuxnál még ez is egy probléma. De azért valljuk be ez egy huszadrangú probléma a csontra fagyások, pendriveok, filerendszerek fel nem ismerése és a normális programok hiánya mögött... :)
Egy desktop user a következõket csinálja:
1) Net
2) Játék(ez híjas, de nem is mindenki, csak sokan)
3) Multimédia
4) IM
5) E-mail
6) Kis office
7) Kis képszerkesztés
Ezek közül egyet kivéve mind elõrecsomagolva ott van a linuxban ingyen!
Szép írás, de vajon amikor én elõször láttam linuxot, én miért nem így reagáltam rájuk, mint a cikkíró "lélekben hekker" emberke? Bár bevallom, a gépem sulinetes, énis suse linuxxal kaptam, elsõ dolgom az volt, hogy format, és fel az xp... Én is ilyen voltam... dehát istenem... azelõtt volt egy 300 MhZ-s celeronom 128 rammal, 4 gigás vinyóval, most meg vót egy 2,8as, 256 ramos, 40 gigás gépem... És hûûû fel az ikszpé, és rá 1 mp-re meg már az enter the matrix... Játék, nekem ez volt akkor a fõ... És ugyebár linux alatt a játékok elég hullák, ugyanis minden game-t winre fejlesztenek... Ez okból kifolyólag nekem is itt csücsül a gépemen a win egy 10gigás partíción játék célra :)
Engem épp a kíváncsiság, és a problémamegoldási vágy hajtott, hogy kiismerjem a linuxot... Szerintem nem volt annyira vészesen nehéz... Ma már a játékokon kívül mindent meg tudok csinálni linux alatt, amit win alatt, csak épp fele annyi idõ alatt... A linkelt cikkben írták, hogy nem ment se nyomtató, se pendrive, se semmi más hw normálisan... Én miért nem találkoztam ilyen problémával? Nekem miért nyomtatott gond nélkül a nyomtatóm? Miért tudtam írni a flashdrive-omra? És a másik: Ha a cikkíró elolvassa a live cd-k ismertetõjét, meg van 1 pöttynyi logikája, akkor rájönne egyik válaszának a kérdésére, mégpedig abba, hogy reset után miért szállnak el a file-jai... Na most egy olyan rendszer, ami alapból csak a memóriába ír, ami ugyebár resetkor törlõdik (aki ezt nem tudja, az le se ülljön a gép elé) akkor ne csodálkozzon, hogy nincsenek meg a file-jai. Alapból meg a live cd-k is tudnának a winyóra írni, csak az ntfs partíciókra nem tud írni a linux :P
Még egy apróság végszónak:
A blackpanther-t fõleg azért csinálják, hogy hasonlítson a windows-ra, ezáltal felhasználóbarátabb legyen...
Najó, abbahagytam a hülyeségeimet... További kellemes estét...
Van is abban valami amit irtál, ez a fajta kötõdés viszont tök ellentmond az emberek érdekeinek, akik a legolcsóbban a legjobbat akarják megvenni, illetve optimális áron a legkevésbé kockázatos termékhez hozzájutni.
A kötõdés a vevõ szempontjából káros, hiszen akkor is kitartanak a cég mellett, amikor már nem származik belõle elõnyük, bár a cég helyzetét mondjuk stabilizálhatja, hiszen marketing költséget takarithatnak, amit másra tudnak használni.
Amúgy a jósolgatásról csak annyit, hogy ha jövõre végre télleg elhatározza magát az amcsi versenyhivatal (vagy mi van arra felé), akkor egy év alatt szétkapják a céget. Szal abban a 3-4 évben nincs semmi meglepõ. Pl csak annyi kell, hogy az EU. Japán, D-Korrea együttesen lépjenek fel az amcsi kormánynál, akkor talán belátják, hogy rontja az amcsi IT piaci helyzetét ezekben az országokban.
Egy kis olvasnivaló a hittérítõknek, linux helyzet 2005 év vége... A pingvin és a láma
Linuxon mindig olyan dolgokkal szívnak az emberek mint winnel 5-6 évvel korábban vagy sohase...
MIt szopatják már szerencsétlen ms-t... Nekem se a kedvenc cégem, de már unalmas ez a folytonos hülyeség... Vennének fel pár jogi szakértõt, és átnézetnék a szoftvereiket, hogy hol a bibi, azt ahol gáz van, azt kivennék onnan, és máris nem lenne támadásnak helye...
:DDDDDDDD a közmondásértelmezõ kéziszótár, szálkás/gerendás közismert bejegyzésénél a te képed mosolyog vissza =P
most jó kedvemben vagyok, ezért reagálok.
1. még elvakult, de értelmesebb linux fanok is belátják, h desktopra a linux nem az igazi, sõt. legtöbben saját bevallásuk szerint egyáltalán nem szeretnék minden gépen a linuxot viszontlátni.
ügye nem kell idéznem a redhatos csávó kijelentését.
2. ugyan hozzsázólásod jellegébõl adódóan az erényeket a teljesség igénye nélkül soroltad fel, de az os (kernel/shell/gui) sebbesége egy szerveren édeskevés érv. ugyanis az összhatás az ami számít.
3. a konfigurálhatóság _száma_ egy egyszeû júzer szempontjából fordított arányos. minnél kevesebb van elõtte/minnél kevesebbet kell tennie, annál jobb neki. ezért szeretik azt a távirányítót, amin kevés a gomb. linuxon még mindíg funkció központú a konfigurálhatóság. ms már ezer éve felismerte, h az embereknek a felhasználás központúság a csábítóbb. gyakran használt funkciók 1 kattintás távolságra, sosem hsználtakat ne is lássam.
nem minden ömlesztve mint linuxon. és mint már ezerszer mondtam, winen is minden átállítható, csak akarni kell. érdekes, h fájlba irogatás linuxnál elfogadott dolog, de winnél mégis egybõl azt várja az emberünk, h kattintani lehessen, pedig ott sem árt néha fájlba irogatni. igaz, még erre is van kezelõ felület - csak ismerni kéne, nem fikázni: MMC ügye..., vagy regedit ha nagyon geekesek akaruk lenni, habár van nála barátibb alkalmazás is.
egyébként az Open Source Development Lab felmérést készített, h mérnem terjed a linux. arra az eredményre -amit ms már rég belátott- meg rácsodálkoztak.
a fentantrási összköltség 3., a licensz költség 4. és a biztonsági szempont csak az 5. helyre jutott.
de ami a legviccesebb, h az a sokat hangoztatott érv, h használj linuxot, mert az nyílt, senkit nem érdekel. kb annyira érdekli az embereket, mint a vegetáriánusok (ezt a párhuzamot most jutott eszembe, de asszem elég taló - mind a hozzáállást, mind mentalitás tekintetében).
persze a legnagyobb gond az alkalmazások hiánya és a hw támogatás szerény volta. ami sjana a 22es csapdája, mert amíg nem terjed el, addig nem lesz rá egyik sem bõségesen, és amíg ezek nem lesznek rá bõségesen nem fog eltrjed. és nincs mögötte akkora erõ, h kiharcolja magának.
BG egy korai céges levelében azt írta (nem szó szerint) a munkatársaknak, h sw szabadalom tekinthetõ a legnagyobb gondjuknak, mert hihetetlen mértékben akadályozza a fejlõdést. de mivel megszüntetni nem lehet, az elõnyükre kell fordítani (ami általában elég jól megy nekik). minnél több szabadalmat kell beadni, mégtöbbet felvásárolni és másokkal kereszt licenszeléseket kötni.
EUban még nincs ilyen, de valszeg elõbb utóbb lesz (sajnos), ms meg azért támogatja, mert elég nagy szívás neki, h még neki usában megvan kötve a keze, addig euban az ellenfelek mindent megtehetnek. és egyszerûbb valahol bevezetni valmait, mint egy meglévõt megszüntetni (fogalmazzunk úgy utóbbira semmi esély).
és mint már lentebb írtam, msnek nem szokása senkin számonkérni az sw szabadalmakat.
Az Eolas meg egy tipikus amcsi cég, pereskedésbõl akar megélni. Ha ennyire fontos számára a szabadalma, akkor mér most jutott eszébe? Kár, h nincs elavulási idõ. ha a szomszédod _önszorgalomból_ gondozza a telked, míg te elhanyagolod és ez neked 10 évig nem szúrja a szemed, akkor a 10 év lejárta után átszáll a tulajdonlási jog...
eleje:
vége:hát ha neked az jobb, akkor hajrá, de akkor legalább annyira tisztában kell lenni a másik oldallal, mint a sajátoddal.
1xû otthoni felhasználásra a linux sokkal kényelmesebb a winnél. Szerveren gyorsabb. A konfigurálásával meg el lehet szadulni.
De egy SuSE pl mindent megcsinál helyetted, és semmivel sem bonyolultabb, mint egy win.
Ez a "márkahûség" kissé fogyasztói társadalmas lett.
Azert az meg kulon vicces, hogy az ilyen hozzaszolok 90% meg 1 fel darab programot sem irt, es jo eselyel soha nem jut el olyan szintre, hogy barmilyen kodjara is a szoftverszabadalom remkepe, vagy aldasos kezenek arnyeka vetuljon ;)
Persze, lehet finomitani a dolgon en cska egy egyszeru gondolatot vetettem fel, amely esetleg reszlegesen hiheto magyarazatot ad a kerdesre.
Azert sztem mind a ket oldalon vannak elvakult fanok es olyanok is akik mint eszkozkent tekintenek ezekre a dolgokra nem mint cel es - az altlad is emloitett -, a dolog moge vetitett baromsagokra.
szerintem az ilyen tipusu hozzaszolo, aki ilyeneket ir, hogy:
"haha szemét ms megszívja, de _jó_ nekünk"
szimplan arra gondol, hogy a microsoft, mint a szoftverszabadalmak egyik legnagyobb elharcosa uton-utfelen ennek a teljesen rossz szabadalmi elvnek a problemaiba esik bele. (legalabbis a hirek kozott eloszeretettel emelik ki ezeket)
es az az ember aki ellenzi a szoftverszabadalmakat termeszetesen orul ennek a tenynek, mert esetleg elofordulhat hogy talan egyszer majd belatjak masok is, hogy ez a szoftverszabadalom igazabol nem jo senkinek.
a döntéses résszel egyet értek, de a márkahûséggel nem.
ugyanis, ahogy már sokan írták, egy linuxos ezer év múlva is linuxot fog használni, mert eszméket párosít hozzá (mint szabadság. linuxot használok = szabad vagyok mint a madár, mint egy pingvin ), és nem azért mert ezer év múlva is olyn jó lesz, mint amilyen még ma _sem_. míg, azok akik ms terméket használunk, szívbaj nélkül átállunk egy másik rendszerre, amint kijön egy olyan, amit jobbnak vélünk.
ennek az az oka, h döntésünk mögött, konkréten a termék jellemzõi alapján hozzuk és nem a termék mögé állított eszménykép, mozgalom behatására. és itt kiemelném, h markteing nem egyenlõ eszménykép/mozgalom.
szokták mondani, h ez a ... akkor sem kéne, ha ingyen adnák. nah, linux tökéletes példa erre. mivel ingyen adják, a többségnek mégsem kell. felmerülhetne a pingvinek fejében, h talán mégsem a többséggel van a hiba.
asszen itt az általános hír topikban megváltozott valami.
ezt abból gondolom, h nexus jön a fanolással, amikor az egyértelmûen az õ reszortjuk.
a nem ms oldalról mindig jönnek, h mér használsz ms terméket hiszen az szar meg nem jó, meg akármi, inkább használd az X-et mert az milyen jó, én is azt használom.
erre jön egy válasz, h azért használom, mert sztem ezért meg ezért jó, és ebben jobbnak találom, abban és abban meg nincs igazad.
erre jön, h nem érti, hogy lehet fanolni. asszem ez a szálka/gerenda tipikus esete.
jómagam már vagy 5-6 éve egyáltalán nem használok _böngészésre_ IE-t, de a fönti cikk témája akkor is egy baromság. és ezen véleményem végett reagálok olyan beszólásokra, mint "haha szemét ms megszívja, de _jó_ nekünk", mert belátom/átlátom, h ennek a bíróságnak a döntése jóval nagyobb szívás annál, mint h ms meg lett büntetve.
Pontosan! Van, aki pl. Linux és AMD stb. ajnározása már-már egyenesen hitvallás. És így van, ahogy írod. Az önérzetébe gázolnak az ilyeneknek, ha nem a szemellenzõs nézeteit vallják mások is. Márkahûség (imádat) is egyfajta klán, kaszt stb. önigazolás, modernkori formája.
Mindenek elott ha okoskazni akarsz akkor egyreszt menj ki a jatszoterre, masreszt pedig higadj le mielott berobban a fejed es szetvered a monitort.
A kovetkezorol van szo: az egesz marka, markahuseg egyik celja - peldaul a minosegi mutatok rogzitesen kivul -, pont az, hogy valamilyenfele kotodest eppitsen ki a vevo a markaval kapcsolatban. Ezen talan meg neked sem kell tul sokat magyarazni.
Nah, ha leteszed a voksod egy marka (vagy ceg) mellett, akkor egy dontest hoztal. Ha valaki ilyen vagy olyan modon ezt a markat, ceget tamadja, akkor gyakorlatilag a dontesed tamadja... ezzel kerdojelezve meg a markat, a dontesed es teged is.
Nah, ugy hiszem, hogy ez egy rovid, konnyen attekintheto aspektusa a dolognak... persze a teljessseg igenye nelku.
Ha pedig josolgatni akarsz, akkor legyszi kezd a lotto otossel, aztan megjatszuk. De azert felhivom a figyelmed, hogy az MS nem egy darab entitas, hanem egy szervezet :) igy eleg vicces a nemletezesrol ilyen modon beszelni (ha gondolod ezt is elmagyarazom neked, mielott leokoskazol).
"Ha nem erted, hogy miert kotodnek hozza, akkor lehet, hogy te nem is a mai vilagban elsz, mert erre eleg egyszeru valaszt lehet adni."
Hat nem tom, imho azert van valasztek, hogy az ember eljen vele; olyan nincs, hogy valami mindenben a legjobb. Szoval azert az tenyleg jogos kerdes, hogy mivel kesztet egy ilyen ceg rajongasra vkit, aki (induljunk ki ebbol, bar ki tudja ;)) nem az alkalmazottja. Foleg ha az a ceg, valljuk be, annyira azert nem szolgalt ra :)
"Nezd, mas cikkekbeli hozzaszolasoknal tok jogos lenne a kritika, de itt aztan nem sok olyasmit nem mondtak, ami "M$ fan-seg" lenne... Sokkal inkabb jogos elegedetlenseg egy nevetseges dontes miatt."
Szerintem ezek a hozzászólások Equ-tól kimerítik az M$fan-ség fogalmát:
"megjegyzem az ilyen férgek meg is érdemlik, hogy egyetlen centet se kapjanak, hanem kikerüljék õket, hiába meg se kottyanna a ms-nak, ha kilóra megvenné az egész bagázst..."
"OK, de akkor MINDENKI fizessen aki felhasználta! Azt hiszem ez a ms-nak lenne a legkissebb probléma, míg másoknak a halálát jelentheti. De, ha ez kell..."
Másrészt, a szoftverszabadalom szerintem is állatság, de pont az M$ az aki a legnagyobb híve, ezek után az M$-t beállítani, mint szegényke kis áldozatot, az egy kicsit elfoigultságrea vall.
Amúgy tényleg érdekel, hogy egyesek mi pozitív dolgot látnak egy multinacionális cégben, hogy képesek hozzá ilyen erõsen kötõdni érzelmileg?
Nexus6 a probléma az ott kezdõdik, hogy ha A nevû egyén támad egy dolgot, ami lehet cég, személy, vagy bármi és ezt B nagyon érthetõen egyszerûen cáfolja, de olyan szinten, hogy A-nak be kéne ismernie, hogy tévedett, ekkor jön A-nál az úgynevezett "BÉterv", miszerint:
"Mi van B, nyalsz a cégnek?"
Tehát amikor már kifogyott a szufla, a szimplán logikai érvelés, e mellett pedig a bizonyítás, átmegy az egész személyeskedésbe, ennek a dolognak pedig megint van egy elnevezése, de ezt most hagyjuk....
+t
"Nem kéne ilyen látványosan nyalni az M$-nek!
De, magyarázzátok már el, mi az M$fan-ség lényege? Valami birodalmi nosztalgia, vagy mifene?"
Nezd, mas cikkekbeli hozzaszolasoknal tok jogos lenne a kritika, de itt aztan nem sok olyasmit nem mondtak, ami "M$ fan-seg" lenne... Sokkal inkabb jogos elegedetlenseg egy nevetseges dontes miatt.
Most nem azert, de az teljesen nyilvanvaloan latszik, hogy a szoftverszabadalmaknal nagyobb hulyeseget nagyon regen nem talalt ki az emberiseg Ez a fenti is rohejes, csak gondolj bele a kigondolas trivialitasa, koltsegei es a "jutalom" merteke kozti aranytalansagba! Az, hogy most eppen egy kevesse szimpatikus ceg esett aldozatul, az nem mentesiti a rendszer.
Nem tudnák , simán csak sztárolják. Soha nem értettem. Millió cég van a földön ami korrektebb terméket gyárt ,legyen az autóipar ,v. repülés , v. bármi ,egyiknek se nyalnak ,de az m$-nek igen. Pedig egy rakás szemetet raktak össze és ha jól emléxem erre 20 évük volt már.
#27
1. nem az activexenm van a lényeg. hanem egy alap eljáráson.
2. ff extjei ugyna ilyen biztonsági rés, szted telepítésüknél mér számol vissza telepítõ mielõtt rányomhatnál, meg mér kell trusted list?
2b. activeXben semmi lengendás biztonsági rés nincs, ha a telepítés nem automatikus (és sp2óta nem az)
#28 nem az IE ingyenes. amikor volt macre, akkor oda is ingyen volt. de abból is látni, h ingyenes, h az új verzsönért nem kell fizetni. IE5 után felrakhattad az IE6ot és ez így lesz az IE7tel is.
ugyan olyan ingyenes mint az ff. (csak értelemszerûen ms-nek ez kevesebbe fáj)
Meg mondjuk azt se kellene elfelejteni, hogy az IE az pénzbe kerül (ugyanis a Windows árába bele van intergrálva az IE ára, mint kapcsolt szolgáltatás), viszont a firefox és társai ingyenesek (mivel nem csak egy pénzbe kerülõ oprendszerrel együtt kaphatod meg).
Nem teljesen. Más böngészõk alatt a flasht pl nem active-x vezérlõvel oldják meg (mert az active-x egy nagy büdös biztonsági rés), hanem pluginekkel. Egyébként ezt a döntést nem teljesen értem. Az MS elkövetett egy szabadalom bitorlást. Ilyenkor szabvány eljárás, hogy az eddig értékesített termékek után fizet egy bíróság által megállapított összeget, a jövõben pedig vagy nem használja a technológiát, vagy megalkudott összeget fizet licenszdíjként. De ez az eljárás hogy szívassuk meg a népet, mert MS fellebbez mikor fizetnie kellene, ezt valahogy nem látom valami korrektnek.