Állítólag már ilyen ion hajtással elérhetõvé válna a szomszéd naprendszer is. kb. 40 év lenne oda és 40 év vissza az út. A fénysebesség 1/10 részére gyorsítanák fel a szondát.
Csak azért nem érdemes kivitelezni, mert várhatóan a következõ 10-15 évben akár kétszer nagyobb sebesség is elérhetõ lesz. Másrészt meg gõzerõvel folyik az automatikus szondairányítás projekt és elõbb ezt kellene megoldani.
Nem néztél sokat, ha sokat néztél volna nem irnál ilyen baromságot, ott szubtérhajtómû van
Pardon, ennél az elgondolásnál tudtommal az ûrben lévõ meghajtásra gondoltak, ott meg ugye a sugárzástól igazából csak az ûrhajó fedélzetén lévõknek kellett volna félnie. ;)
"Volt olyan elgondolás is, hogy sok apró atombombát kell felrobbantgatni és ez hajtotta volna az ûrhajót"
Ez egyáltalán nem akkora baromság mint amilyennek elsõre hangzik. Pici, "tiszta" bombákat használtak volna. Nem biztos hogy sokkal jobban szennyezné a környezetet (sõt) mint egy ûrrepülõ kilövés. A projektet a rádioaktivitástól való félelem miatt állították le.
Miután még csak a kisérleti fázisban van ez a technológia, nyílván nincsenek konkrét adatok, csak becslések. De a hagyományos ion-hajtómûvekhez képest többszörös tolóerõ azonos üzemanyag-felhasználás mellett azért mégiscsak jelentõs elõrelépés. A SMART-1 1350 wattnyi elektromos energiával termelt 0.07 newton tolóerõt. Ha így haladnak a fejlesztések, akkor 20-30 év múlva az ion- illetve plazmahajtómûvek már olyan szintre jutthatnak, hogy az emberes bolygóközi ûrutazás egyik fõ meghajtásává léphet elõ.
A Smart-1 idén kezdte feltérképezni a hold felszínét és ionhajtómûvel renlkezik, úgyhogy élesben is szépen mûködik. Annyi tolóerõvel rendelkezik, mint egy papírlap.
Pár hónapja ezeknek utánanéztem..hajjaj...60-as-70-es években is sok érdekes dologgal próbálkoztak jobbára csak elméletben! Ez az ionhajtómõ sem új keletû cucc ám! Volt olyan elgondolás is, hogy sok apró atombombát kell felrobbantgatni és ez hajtotta volna az ûrhajót. :-)))) Aztán baromi erõs lézeres megoldás is volt, gravitáció ellen ható hanghullámok is+sok más még...legtöbb csak elmélet persze. Szerencsére. :-D
Ezeknek a hajtómûveknek nincs akkora tolóereje, hogy elszakadhassanak a Fõld gravitációs terétõl, ezért hagyományos rakétákkal kell õket feljuttatni az ûrbe. Elõnyük abban van, hogy az ûr vákumában jóval kevesebb üzemanyaggal képesek sokkal tovább mûködni, így elméletben óriási sebességet tudnak elérni. A Deep Space1-en lévõ xenon gázzal mûködõ ionhajtómû például 80kg(!!!) üzemanyagot használt fel a több éves küldetése során.
Errõl az ionhajtómûrõl is lemaradtam, fogalmam se volt, hogy ilyesmi létezik. Azt tényleg használják mrá élesben, vagy még csak ki lett próbálva egyszerûen?
Valakinek van róla információja, hogy az a sokkal kevesebb, meg a többszöröse konkrétan mekkora tolóerõt jelent?
Ja legközelebb már impulzus meghajtás lesz :P
Végre valami innováció
már csak hipertér hajtómü hiányzik a buliból .Lehet túl sok StarTrek Enterprise-t néztem?