Törlés helyett zsákolást kell kérni az asszisztenstõl, hogy elkapdossa a lebegõ vérbuborékokat :DD
Persze mennyivel egyszerûbb lenne ha a személyzet között lenne egy orvos is. :) Ha már felszerelést felviszik, akkor egy orvos miért nem fér el? :) Legroszabb esetben meg jöhetne a holodoki. :)
"A Nemzetközi Ûrállomásról könnyedén vissza lehet juttatni a beavatkozásra szoruló ûrhajósokat, azonban egy bolygóközi küldetésnél - mint ami a több nemzet által is tervezett Mars-utazás lenne - azonban már nem pusztán 400 kilométeres távolságról beszélünk."
Én is a mrs utazásról beszéltem , ill lehet hogy csak arról akartam.. bocsi..
Már úgy értem, hogy a kapcsolatnak az ûrbeli végére kell egy sebészorvos
Ez logikus, én is valahogy így gondoltam.
A vonal másik végén kell valaki -- szerintem mindenképpem orvos -- aki a mûtétet fizikailag végre is tudja hajtani (nem remeg a keze, nem ájul el ha vért lát, meg tudja különböztetni a különféle szöveteket ott ahol én csak egy nagy véres masszát látok, pontosan érzi hogy hol mekkora erõvel milyen mélyre kell vágni, stb..)
A távvezérlés a mars felé vezetõ úton, szerintem úgy lehetséges, hogy a földön lévõ orvos gárdának átküldik a képeket, a leleteket a betegrõl, azok elemzés után megmondják hogy na akkor a lábát kell levágni, meg ezt és ezt felvarrni stb. és nem pedig milliméterrõl milliméterre irányítják valós idõben a kezét, hogy a szikét erre meg arra kéne vinni..
"ezzel a kisérlet szvsz még nem nagy szám, mert valakinek a karjáról leoperálni valamit, még nem ugyanaz, mint egy mell vagy hasüregi mûtét" - perszehogy nem ugyanaz, de valahol el kell kezdeni, hogy miként lehet ezt súlytalanságban csinálni és nyilván nem a legkomplikáltabbal fogják kezdeni. ebbõl most már levonnak tapasztalatokat, fejlesztik az eszközöket, hogy legközelebb már akár komolyabbnak is nekiugorhassanak
Mondjuk ezzel a kisérlet szvsz még nem nagy szám, mert valakinek a karjáról leoperálni valamit, még nem ugyanaz, mint egy mell vagy hasüregi mûtét.
Súlytalanságban már egy öblítés is gondot okoz, illetve komolyabb vérzésnél a vér lebeg mindenfelé, és nem lehet tõle látni.
Ilyen tipusú mûtéteknél valószinûleg erõsen ajánlott volna a laparoszkópia használata, esetleg egy felülrõl lefelé irányuló légárammal lefelé hajtani a folyadékcseppeket. (A'la ûrzuhany.)
Illetve komplikációknál erõsen kérdéses még, hogy a mûtét utáni lábadozásnál nem lépnek-e fel gondok a súlytalanság miatt.
"arra azért kíváncsi lennék hogy hogyan oldják meg a válaszidõ problémát?"
Nem a Marson lesznek, csak a Föld körül. A késés maximum 1 másodperc. Biztosan nehezíti a munkát, de elvérezni ennyi idõ alatt nehéz.
Omega, azért felteszem, nem ilyen "próbáljuk meg, aztán majd lesz valami" feelinggel álltak neki az orvosok.
ráadásul ha mégis vm zûr adódik, nyílván felfüggesztette volna a gép a folyamatos újra zuhanást.
Azé' aki erre vállalkozott az se lehet normális. Én még a magyar kórházakban is kétszer meggondolnám, hogy mit mûttetek meg, no de a súlytalanságban milyen komplikációk léphetnek fel...
arra azért kíváncsi lennék hogy hogyan oldják meg a válaszidõ problémát? Mire megjönnek a képek a páciens elvérzett... ,vagy ha még nem akkor mire a feladatot elkezdi a gép vége... egy ilyen távmûtétre nem jelentkeznék..
és ha a világürben valamelyik páciensnek,kibuggyan a vére,akkor mivan?
és például miútán már minden csupa vér valamylyik hülye elõveszi az eper szörpöt,és az is kiborul... akkor mivan?
Volt a híradóban is. :) Nagy élmény lehetett az utazás.