BSA mehet is a PI... a pincébe :D (Bár jobb ha oda sem, mert ott vannak a szerverek) ;)
"Ha levelet ír valaki ( [nem én] , h mondják már meg, hol lehet legálisan beszerezni valamilyen DOS oprendszert) még csak válaszra sem méltatják.. "
De igen, csak a választ a hajadra kenheted.
Egy ismerõsöm 2004-ben meg akarta venni a win98-at, hogy legalizálja, mire a MS azt mondta nekije, hogy OK, vegye meg az XP-t, és akkor használhatja legálisan a meglévõ 98-át is. Ez valami downgrade licensz, vagy mi a túró.
Elég böszme egy konstrukció.
Így aztán minden jószándék ellenére maradt illegális a 98.
Végül is a 8SA csak azért létezik, h felkutassa a warez - vagy rosszul nyilvántartott - használt szoftwereket, majd az illetõ céget-magánembert jól feljelentse a bíróságon, meg ráküldje a rendõrséget házkutatni, lefoglalni.
Ebbõl élnek.
Az persze az eszükbe sem jut, h felajánlják a segítségüket, és az õ "szakértelmükkel" legálisan rendezzék a problémákat ( vegyenek meg mindent, rendezzék a licencet) és csak akkor jelentsenek fel valakit, ha mindezt megtagadja.
Ha elsõsorban ilyen "segítõ" szervezet lenne, és nem sunyi feljelentgetõs, talán még szóba is állnának velük a cégek-magánemberek.
Ha levelet ír valaki ( [nem én] , h mondják már meg, hol lehet legálisan beszerezni valamilyen DOS oprendszert) még csak válaszra sem méltatják..
Vedd már észre, hogy minket ugyanígy szopatnak!
A cikk alapján pedig simán kijelenthetõ, hogy a BSA egy zsaroló vállalkozás:
"A szervezet (BSA) felajánlotta, hogy peren kívüli egyezség keretében (a megvádolt cég) önként fizessen 67 000 dollár kártérítést, különben beperlik..."
Mi ez, ha nem zsarolás? Miért nem teszik hûvösre az egész mocsok szervezetet.
És senki ne értsen félre, nem az illegális szoftverhasználat mellett állok, hanem dühít, hogy ezek bármit megtehetnek.
Lehet, hogy indítok egy saját céget 8SA néven és elkezdek cégeket zsarolni... A fentiek alapján hamar meggazdagodnék...
GPL v2-v3, LGPL v2-v3, BSD License, Mozilla License, Apache License, Sunos licenszek, van választék etikus licenszekben.
Persze aki egy szûk területen dolgozik, és rá van kényszerülve egy célzott alkalmazásra, nem tud mit tenni, de a cégek és felhasználók 95%-a ennél könnyebb helyzetben van.
A BSA egy tendenciát indított el. Gyakorlatilag minden jogalap nélkül kutakodnak (ipari kémkednek...), és fenyegetnek meg olyan cégeket, akik bõven vásároltak a BSA-partnerek termékeibõl. Persze mindenhol lehetnek gondok, de probléma az, hogy aki az ebbe a körbe tartozó cégektõl szoftvert kezd el használni, a nyakába vesz egy sor olyan gondot, amit egyáltalán nem egyszerû kezelni. Ezek pedig a szerzõi jogi problémák, amelyek kivédésére specializálódott jogászra van szüksége a cégnek, szoftvernyilvántartásra, és emellett még jön az állandó gyomorbaj h mi van ha mégis valamit elfelejtettünk, még a legjobb szándék mellett is, amikor az ember már görcsösen figyel erre.
Ez a BSA, FUD campaign a vásárlóknak. Jön a "zsarolólevél", és a cégeknél elindul a káoszgép.
Azért annyira talán mégsem volt öngól, a 40000 dollár 10 emberre azért nem kevés, a használt szoftverek egy jó részét azért ennyibõl pont be tudták volna szerezni...
Azt gondolom a BSA elérte azt, amit én szeretnék, hogy elérjen: az emberünk, miután megszopatták bevágta a durcit és hallani sem akar azokról a cégekrõl, akik szopatták. Talált (ingyenes) alternatív megoldást és most boldog. Nem rohant a boltba, hogy legalizálja a szoftvereit, hanem más megoldás után nézett. Azt hiszem, ezt hívják öngólnak a BSA szemszögébõl.
Lehetne itt ezer okosságot írni, hogy a szoftver ára ugyanaz itt és az USA-ban is, viszont a bérek és az egyéb anyagiak köszönõviszonyban sincsenek egymással, de egy dologban igaza van a BSA által képviselt cégeknek: õk elõállítottak egy szoftvert, amivel egy cég PROFITOT termel. És mondom ezt úgy, hogy én is cifrán kurvaanyáztam pár hete, mikor megkaptuk a kedves BSA-s levelet, ami mind formailag, mind tartalmilag egy vicc volt. Szóval kettõs a dolog:
1. én valahol pénzt csinálok abból, amit más alkotott, tehát teljesen jogos, hogy elvárják, hogy ezért a szellemi termékért én fizessek.
2. a licenszelési feltételek túlbonyolításával néha még maguk az MS emberei sincsenek teljesen képben, hogy mi a rák is van
Ez utóbbira csak egy példa: egy idõben az OEM licensz kereteibe az is belefért, ha vettem egy IDE kábelt és ahhoz a szoftvert. Ez a felállás élt hónapokig, utána meg jött a bekeményítés, hogy csak full géphez lehet. Most jelen pillanatban ha igazak azok a kijelentések, amit az MS emberei tettek egy szemináriumon, akkor az OEM-et addig használom legálisan egy gépen, amíg a gépben ugyanaz az alaplap van. Persze ennek ellentmondani látszik az a tény, hogy az aktiválást állandóan meg kell tennem, ha két alkatrészt cserélek.
Lehet jönni azzal, hogy drága a szoftver, lehet jönni azzal, hogy bonyolult a licenszelés, de azért ebbõl egyik sem teljesen igaz. Meg lehet venni minden programot a géppel együtt, illetve egyesével dobozos változatban. Ez teljesen tiszta, nem kötõdik géphez, csak persze jóval drágább, mint ha csak egy papírt veszek, hogy igen, nekem van 100 darab Office-om.
Ki lehetne váltani a programokat ingyenes változattal, de nem tudod. Nincs APEH jelentõ program csak Windowsra. Ha bármelyik állami szervnek kell egy kitöltendõ táblázatot elkészítened, az agyon makrózott MS Excel tábla lesz, amit semmi mással nem tudsz megnyitni. Ha normális tervezõ munkát akarsz végezni és a rajzokat átadni a megrendelõnek, akkor nem használhatsz mást csak drága szoftvereket, mert az ingyenes irkafirka CAD-nek csúfolt dolgokkal szinte semmit nem tudsz csinálni. Vagy ha igen, és ez a legtöbb ingyenes programra azért valljuk be, igaz, akkor is csak nagyon nyögvenyelõsen. És ha ne adj isten egy ingyenes program még rendelkezik is azokkal a funkciókkal, amikre szükségem van, akkor meg pilótavizsga kell hozzá, hogy megcsináljak egy egyszerû feladatot is.
Szóval nem egyszerû ez az egész. És ennek a kupac szeméthalomnak a tetején kapar a BSA, mint egy pöffeszkedõ kiskakas, akinek elvették a gyémántfélkrajcárját.
"A legalacsonyabb 21 százalékos értéket évek óta az Egyesült Államokban regisztrálják és ez minden drasztikus büntetéssel fenyegetõ hirdetés ellenére sem akar jelentõs mértékben csökkenni."
Lehet, hogyha talan a licensz felteteleken egyszerusitenenek, akkor csokkenne? :)
Pl. nem ertem, hogyha megveszel egy szoftvert, akkor miert nem csinalhatsz vele azt amit akarsz a lemasolasan kivul?
Biztos forásbol tudom hogy egyes szervezetek ( nevet nem írok nehogy rágalmazás legyen ) megvásárolhatok és nem 1 nagy sms oldal üzemeltetõje már ezt megtette elég csak a toplistákat nézni van olyan odal amit május óta nem töröltek ugyan azon a helyen van . Persze ezeknek az oldalaknak nem napi 10 a bevétele hanem sokkal de sokkal több.
Nekem mindegy mit csinál a bsa, csak ne zárják be a warez oldalakat. durva hogy van olyan ami 10éve rendesen mûködik (pl vipera warez) szerintem az ilyen oldalaknak többet árt a torrent mint a bsa.
Abból a szempontból is "optimista", illetve inkább szándékosan otrombán félrevezetõ (hasonlóan, mint az audiovizuális iparban utazó társai "kimutatásai"), hogy minden egyes példányt megvettek volna, ha nem másolják. Valójában, ha nem lenne másolás, sokkal kevesebben alkalmaznák az adott szoftvert. Talán számítógépet is kevesebben használnának.
Mivel a bsa nem hatossági szeverzet én már azt a hírt szeretném végre csak 1x olvasni hogy kina – japán – Németország vagy bárki beperelte és megbüntette a bsa-t zsarolásér vagy egyéb illegális tevékenységért mert én ezt akárhogy is gondolom lehet törvény szerint más de akkor is fizess vagy ha nemfizetsz beperelek ( nem az a kérdés hogy hibázót ) hanem a folyamat !
"Jelenleg világszerte minden száz szoftverbõl 35 illegális másolat, az okozott kár a szervezet adatai szerint tavaly elérte a 40 milliárd dollárt." - Ez nagyon optimista becslés! Szerintem meg minden 100-ból 90....
Attól, hogy ingyenes, még nem biztos, hogy legális is. Kereskedelmi célra a legtöbb free program nem free.
Nekem a céges laptopomon minden software legális. A Windows Vista járt hozzá, az Office-t megvettem, minden más, amit használok, ingyenes software. Mert Windows alá is van mindenre ingyenes megoldás, csak keresni kell.
A munka software-im is ingyenesek, legalábbis a GUI része az, servert pedig nem teszek a laptopra. (Rá sem férne)
"Egyébként is kit érdekel, hogy usákiában hogyan szopatják az embereket?"
A lényeg ott van, hogy usákiában is egyre többen fújnak a BSA-ra, és ott sincs kolbászból a kerítés.
A gond, hogy ez tendencia.
A kisvállakozások, és nagyvállalatok körében sok az illegal szoft. Rendben. Van egy BSA rendben. Az viszont nincsen rendben, hogy másolt szoftért mekkora bünti jár, és az sincsen rendben ahogyan a BSA mûködik. (mert kifejezetten egy szemét banda)
Sajnos több dologhoz valóban nincsen Open Source megoldás. (de még ha lenne is. Az open source nem jelent ingyenességet is automatikusan!!!)
Viszont nagggyon sok mindenhez van. Például a titkárnõnek nem kell win+m$ office. (tudom nyivákolna a titkárnõ. De mire fel is? Az õ gépe? nem. a cégé. Õ fizet a cégnek, vagy fordítva? akkor gizike mire fel vinyákol? Errõl is szó van ám.)
Ha van egy géppark, amit fel kell szerelni, akkor amit megspórolunk open source (és/vagy ingyenes ) szoftokkal, azt lehet költeni legális photoshop-ra.
Home usernek meg nem kell a photoshop, mert nem arra való!
Ami megoldható ingyenes cuccokkal, azt oldjuk meg azzal. Legalább próbáljuk meg betartani a licenszeket ha lehet. Sajnos a legtöbbször nem arról van szó, hogy nem tudja megvenni az ember a szoftot, hanem arórl, hogy meg sem próbál utánnanézni, hogy van olyan megoldás a gondjára, ami jogkövetõ. Tipikusan. "jah nincsen pénzem a photoshop-ra, keresek crack-et" módszer dívik, nem pedig a "nem futja rá a fizumból, nah nézzük van -e valami free/olcsóbb cucc a gondomra"
Egy titkárnõnek bõven elég az OOO minden feladatra..
Viszont a CADeknek tényleg nincs alternatívájuk sajnos.
Ismét elõjött az egyik gumicsont, úgy látszik nincs téma, nincs mirõl írni.
Egyébként is kit érdekel, hogy usákiában hogyan szopatják az embereket? Végül is én egyiket sem sajnálom, szopassák csak õket, kiérdemelték.
Jajam, sok szemét programozó, akik képesek és ingyen csinálnak ismeretlen és általában hálátlan embereknek csomó szoftvert. Robbanna fel a kezük alatt a billentyûzet és szakítaná le az összes ujjukat. Ilyen egy aljas népséget...
Engem is érdekelnének az általam használt fejlesztõ, tervezõ és modellezõ eszközök azonos vagy magasabb tudású ingyenes verziói, persze csak addig, amíg a megrendelõim le nem cserélnek engem is egy ingyesen verzióra!
Mert akkor mehetek a boltba OpenSource kenyérért meg tejért!!!!
Keresek nyílt forrású AutoCAD-et és Nokia PCSuite-ot, ugyanarra a gépre egyidejû használathoz. Érdekelne még az általam használt bankszoftver opensource változata.
Köszönöm!