Királykő, Erdély emblematikus hegysége, nemcsak monumentalitásával érdemli ki az uralkodói nevet, címet, hanem szépségével, vadságával és nem utolsósorban, magasságával is ott a helye a legnagyobbak között. Csúcsának meghódítása egy nap alatt, szinte lehetetlen feladat. Két "őrült" tavaly mégis erre vállalkozott. Egy intenzív, kegyetlen, de mégis lenyűgöző nap filmes krónikája következik.
KIRÁLYKŐ "A Kárpátok koronája" 2018. /Erdély/ FullHD 1080p
„Se nem Béla,se nem vár” szokták mondani viccesen Erdély egyik különleges hegyére,a Székelykő kistestvérére,mely látványvilágában már-már az Alpokat idézi és meghódítása sportszempontból is izmos feladat.Hogy megéri-e,kiderül,sőt betekintést nyerhetünk a környező kanyonok titkaiba is,majd egy puritán gasztronómiai kitérő után zárásképpen egy vártúra is befigyel.Hogy hol,szintén csak azok tudják meg,akik megtekintik a filmet. Bár ez így nem igaz,mert azok is,akik elolvassák a mellékelt túrabeszámolót a fotókkal együtt.
Útvonal: Bélavár-körút/Circuit Scarita Belioara/:Podsága de Sus-La Mateoare-Secu Crailuiu/Király-fennsík/-Coltui Lui Blant sziklatorony-Szkerice csúcs/1384m/-Grota Cosul Boului-Keleti esztenák-Felsőpodsága-Jára völgy-Magyarléta-Léta vára
Az Aranyos-völgye,nemcsak Erdély leghosszabb szorosa,de,nem mellékesen,a Mócvidék-nek nevezett tájegység ütőere is.Ebben a részben a forrástól,majdnem a torkolatig ereszkedve,próbálunk egy kis ízelítőt adni a táj hangulatából,útbaejtve,többek között az Ördöngős-kanyont,a Detunaták sziklaormait,Verespatakot vagy a Szkerisorai-jégbarlangot.
Útvonal: Vártop hágó-Bubesti-Ariseni-Felsőőr/Garda del Sus/-Garda del Seaca-Ocoale-Aranyosfői/Scarisoarai/jégbarlang-Ördöngős völgy-Albac-Campeni-Abrud/Abrudbánya/-Bucum-Detunata Goala-Gura Cornei-Corna-Hollókő/1130m/-Taul More-Verespataki bányák-Musca-Lopsa-Baia de Aries-Lunca Aresului-Lugesti-Borrév
A Remete-sziklakanyon egyike Erdély kevésbé ismert,de igen látványos szurdokvölgyeinek.Talál itt minden „tartozékot” az ide látogató turista.Mi is találtunk! A túrafilmben lesz kanyoning,égigérő sziklafalak,”keleti” viaferrata,csúcstámadás,kőszörfözés,tériszony a négyzeten.További programként megnézzük még Erdély egyik legkülönlegesebb ortodox kolostorát,majd egy maratoni spontán gasztrobemutató után, egy városnézésel megbolondított horrorisztikus vártúra következik Torockószentgyörgy felett. Túrasorozatunk talán legjobb részét ajánlom mindenki szíves figyelmébe:
Van egy, nem írásba vésett szabály,a Székelykövet minden magyarnak életében legalább egyszer illik megmásznia.Csak halkan teszem hozzá,hogy e emblamatikus csúcs meghódítása nem sétagalopp,igazi kihívás, és sportfeladat is. A nyeremény,életreszóló élmény és óriási panoráma a szélrózsa minden irányába.Ebben a részben a csúcstámadás dokumentálásán kívül megismerhejük a nagy román tengerben „kis magyar sziget”-ként megbúvó Torockót,a különleges építészetével és kultúrájával.Lesz gasztroblog,célpontban erdélyi ételekkel,valamint a végén bónuszként bejárjuk a túristák által kevésbé ismert Kőköz-szorost is alulról felülről.
A Tordai-hasadék egyike Erdély legismertebb és legfelkapottabb túracélpontjainak. Bár legtöbben csak kutyafuttában,Székelyföldre menet tesznek itt egy villámlátogatást,érdemes egy kicsit mélyebben is körbenézni a környéken.Mi ezt tettük!Ebben a részben a „nagy testvér” mellett bejártuk a „kis öccs”,a Túri-kanyon feltérképezetlen bugyrait és az épített látnivalókból is adunk egy röpke kis ízelítőt. Célkeresztben tehát a látványvilág,történelem,sport,gasztronomia,tradició,dekorációként az őszi színekben pompázó természet.Mindez egy túrafilm kereteibe foglalva,egyedi kommentárral megbolondítva.
A Gyilkos-tó és környéke nemcsak egy turistalátványosság Erdélyben,hanem mítosz és legenda is,egy olyan hely,ahová minden magyarnak legalább egyszer életében el kell látogatnia.A környező hegyek hívogató látványa pedig igazi ajándék a kalandra vágyóknak. Tavaly készített kétrészes túrafilmem második epizódját ajánlom mindenki figyelmébe:
Útvonal: Gyilkostó Piactér-Gyilkos tó kikötő-Gyilkos tó körút-/Kőerkély/-Hotel Gyilkostó-Cohárd völgy-Bucur villa-Cohárd nyereg/1202m/-Kis Cohárd/1344m/-Kapu bástya-Tündérkert...Csofronka
A Gyilkos-tó és környéke egyike Erdély legszebb természeti látványosságainak.Legendák,mítoszok,lélegzetellállító látványvilág,turisztika,hajmeresztő felvételek,alulról felülről oldalról...egyszóval,minden a Gyilkos-tóról egy kétrészes túrafilm kereteibe foglalva,egyedi kommentárral fűszerezve.
Erdély egyik emblematikus helyének bemutatása egy kicsit kalandosra sikeredett „roadmovie”keretein belül.Van offroad,természeti látványosságok,turisztika,gasztroblokk,fürdőteszt,sportprogram és bonusz meglepetés is :)
Csodálatos! Gyönyörű! Voltam én is ilyen ~egy hetes buszos kiránduláson Erdélyben ~6 éve. Nagyon sokfelé jártunk (inkább városokban, templomok körül, stb). Köztük Kolozsváron is. Emlékszem akkor eszembe jutott, hogy: "fogok -e én még valaha erre járni"? Szerencsére úgy hozta a sors, hogy a (lassan 4 éve megismert) párom Hunyadról valósi. Így azóta volt szerencsém már többször megcsodálni ama csodálatos környéket. (Kolozsváron is jártam azóta már párszor) Dragan völgyét tavaly látogattuk meg! Meseszép az egész! Grat! Nagyon jó a kommentálás is! Élvezet hallgatni! (Inkább ilyet adnának a tv-ben az x faktor helyet!) Nekem nagyon tetszett. 11-kor elkezdtem, de nem bírtam leállítani. Látom van több ilyen filmed is, majd azokat is végignézem. Aki arra még nem járt, fogalma sincs mit hagyott eddig ki az életéből. Utoljára szerkesztette: bajgunar, 2016.10.16. 01:00:28
Öt évvel ezelőtt készitettem egy útifilmet az Erdélyi-szigethegység,azon belül is Pádis,túristák által ismert látványosságairól/Csodavár,Galbina-Kőkőz,Szamos.bazár stb./Akkor megfogadtam,ide még vissza kell térni és ami kimaradt, pótolni. Nos, ez a pillanat tavaly májusban érkezett el. A többnapos túráról ezúttal is készült videó,természetesen fotósorozat valamint írásos túrabeszámoló is megtalálható mellékletként.
Immár 11. alkalommal kerül megszervezésre e jeles nap: a Medve-tó születésnapja. Mint régi jó ismerõsünket illik õt köszöntenünk, annál inkább is, mivel ugyancsak sokat köszönhetünk neki, igazi jótevõje Õ közösségünknek. Ebben az évben, bizonyos világi egyházi, hitéleti és ugyancsak e-világi okok miatt a rendezvények június hó elsõ hétvégéjére, jún. 3-5-re sorolódtak be. A péntektõl vasárnapig tartó rendezvénysorozat immár hagyományos helyszínnel, program-renddel, kisebb- nagyobb változtatásokkal kerül megszervezésre. A helyszín ez évben is a városi Sportbázison levõ focipályája. Megvan a rendezvények programja, ugyan még teljesen véglegesnek nem mondanánk, de a szokásos „a szervezõk fenntartják a mûsorváltoztatás jogát” megjegyzéssel már közre adhatjuk. „De lássuk a Medvét”:
Szokássá vált egy sor állandó program betervezése. Ezek két-három napon keresztül, illetve pár órára színesítik a kikapcsolódásra vágyók választási lehetõségeit: ez évben a Szovátai Hegyimentõ Egyesület szervezésben mászó-fal kerül felállításra, helyszíne a jelenlegi salak, a szülinapra már mûgyepes pálya és a sportbázis épület közötti rész. Ha az idõ engedi, egy kötélpályát is szándékoznak kiépíteni a mentõk, a peckelõdni vágyók még nagyobb örömére. Hab (és nem hal, ámbár még lehet) a tortán az, hogy mindezt a Szováta vize felett. Másik, idõszakos állandó program a huszárok által nyújtott lovaglási, kocsikázási lehetõség, a szombati nap folyamán. Újdonságként szándékozik megszervezni a Farkasnyom Szovátai Baranta Csapat egy állandó programot: jurtát állítanak, nyíllövészeti, illetve csatakereszt dobó pályát jelölnek ki, ahol bárki kipróbálhatja magát a régmúlt idõk szórakozási formáiban. Ugyancsak a Baranta csapat szervez ostorfonó és rovásírás ismertetõ programokat.
Ugyancsak újdonságszámba megy majd a Sócsillag elnevezésû program, amit egy tehetségkutató, performansz versenynek tervezünk. A jelentkezõk karaoke és egyéni produkciók kategóriában léphetnek színre – természetesen egy elõválogatás után, melyre péntek délutántól kezdõdõen lehet jelentkezni, a helyszínt plakátok, szórólapok, hangosbemondó és „kontyos rádió” útján hozzuk az érdeklõdõk tudomására. A szokásos sörsátrak és lacikonyhák, lángos-sütödék és az elmaradhatatlan fagyis-robogó is jelen lesznek a rendezvényeken. A pénteki (június 3) nap a gyerekeknek szervezett rendezvényekkel indul, gyermeknapi mulatozást 10 – 13 óra között tartunk. Ennek alkalmából légvár, vonatozás, fagyizás, illetve különféle játékok: arcfestés, célba dobás, gyerek-aerobik, vetélkedõk: diótörés, dobozfújás, gyufabogozás, kuglibábok, ének, szavalat, kötélhúzás, zsákba futás, szemétkosárlabda, rajzverseny, kincskeresés, valamint Zoli bohóc és társainak zenés vidám interaktív elõadása várja gyermeknapi rendezvényként a gyerekeket. Ugyancsak pénteken már a délelõtti órákban sport rendezvények is kezdõdnek a sportbázis kispályáján a következõ program szerint: 10,00 Kézilabda: V. – VIII. 17,00 Lányfoci: IX. – XII. 18,00 Tanár – diák foci 17,00 – órától kezdõdõen a Hagyományõrzõ Népi Játszóház, mint egész évben a hagyományos ünnep-körhöz kapcsolódó, a hagyományõrzést és a népszokások ápolását folytatva, az aznapra esõ tevékenységét áthelyezi a Szülinapi rendezvények színhelyére. A Pünkösdi ünnepkörhöz kapcsolódó, kimondottan sóvidéki szokást, a „Hesspávázást” mutatja be a Parajdról meghívott hagyományõrzõ csoport. A péntek este, szokás szerint, Radio Gaga est. Mivel a Medve-tó egyik szülinapjára lett idõzítve a szovátai átjátszóállomás átadása, ez a rendezvény a szovátai Rádió Gaga születésnapja is. Minden évben egy egész estés mûsorral ünnepli ezt a Gaga stábja és koncerteket szervez. Az idei fellépõk: 20,00 – VÍRUS – Marosvásárhelyrõl. 21,00 – Tóth Kati – Marosvásárhelyrõl. 22,00 – DESPERADÓ – Magyarországról. A szombati nap - június 4-én a reggeli órákban városébresztõt tart a Mezõhavas Népi Zenekar és A hagyományõrzõ Huszárcsapat kíséretében, városunk vezetõsége, vendégeink – már aki a pénteki mulatozás után hajnalban fel tud kelni. Az állandó programok mellett (mászó fal, kötélpálya, Baranta – íjászat, dobókereszt, jurta, sétakocsi, lovaglás), ugyancsak egész napos programként a nagy népserûségnek örvendõ „gulyásfõzõversenyt” is szeretné megszervezni az Önkormányzat. Az egész napos közös munka és mulatozás, valamint az ínycsiklandozó eredmény már önmagában elegendõ indok ennek a programnak a megszervezésére ám annak alapvetõ célja az adománygyûjtés a szovátai Szent József otthon részére. Az adakozás mindenki lelkiismeretére van bízva, nincs megszabott ár vagy adományösszeg, de miközben a finom gulyást kóstolgatjuk, ne felejtsük el, vannak, akiknek nem mindig jut ilyen fonom falat az asztalra. Az elmúlt évek kesernyés tapasztalata azt bizonyítja, nem igazán vannak adakozó kedvükben a gulyáskóstolók. Magyarán többe kerül a leves, mint a hús és annyi se gyûl össze adománydobozkáinkba, mint amennyibe az alapanyag belekerül. Tegyünk hát róla – saját belsõ indíttatásból – hogy ez évben ez ne így legyen. Becsüljük meg az egész napos fáradozást, az alapanyagokra kiadott pénzt és támogassuk a rászorulókat szívünk sugallata szerint. A szombati programhoz visszatérve: Kora reggel városébresztõ a Mezõhavas népi zenekar kíséretében. A sportbázison a reggel sport rendezvényekkel indul: 09,00 Mini foci: I – IV, mûgyep-pálya; 10,00 Futóverseny: I – IV, nagypálya; 10,00 – Futóverseny V – VIII, Medve-tó sétány; 11,00 – Futóverseny IX – XII, Medve-tó sétány; 11,00 – Tekebajnokság – sportbázis tekepálya; 12,00 – autó ügyességi verseny – malacpiac; 13,00 – lábvolé – mûgyep-pálya; 13,00 – modern-tánc produkció – a nagypálya színpadán – egy új, nemrég alakult csapat bemutatkozásának lehetünk tanúi. Meglepetéseket is tartalmazható bemutatkozás a helyszínen. Kíváncsian várjuk kik õk és mit tudnak. 13,30 – gyerek-aerobik – nagyszínpad – Lõrinczi Emese óvónõ által vezetett zenés torna tevékenységen felkészített kisgyerekek bemutatója 14,00 – Dancs Annamária koncert – nagyszínpad; 15,00 – taekwondo bemutató – nagypálya; 15,30 – erõs emberek versenye és kangó bemutató – nagypálya; 17,00 – Madaras testvérek – Beáta és Zsolt, ismertebb nevén Jonny koncertje, fõleg de nem csak gyerekeknek. Koncertek 18,00 – Riff – nagyszebeni rock banda 19,00 – Sócsillag produkciók bemutatása Fõzõverseny díjazás a sportrendezvények értékelése 20,00 – Hi-Q – Bukarest 21,00 – Control Dance – Nagyvárad 22,30 – Neoton Familia Vasárnap – június 5.-e 10,00 – sakk, felnõtt és gyerek kategória – nagypályán a sátraknál 10,00 – kosárlabda – mûgyep-pálya vagy az S. Illyés Lajos sportcsarnok 13,00 - tenisz - mûgyep-pálya vagy az S. Illyés Lajos sportcsarnok 16,00 – Diák foci - mûgyep-pálya vagy az S. Illyés Lajos sportcsarnok Vasárnapi program nagyrészt a népmûvészetnek és a hagyományõrzésnek van szentelve. A szervezõk között a Hagyományõrzõ Népi Játszóház, az iskolák tánccsoportjai vállaltak sok foglakozás vezetést és szereplést. A tervezett program részletei: 14,00 – 16,00 játszóházi kézmûves foglalkozások: nemezelés és rongybabakészítés, ezalatt szintén 14,00 – 16,00 – között kapcsolódva a népmûvészethez és a hagyományõrzéshez a László Zsolt táncoktató által vezetett, tanított és felkészített szovátai gyerekek és a középiskola dákjaiból álló csoportok mutatják be néptánc-tudásukat. 16,00 – Folker együttes koncertje: mesébe ágyazott magyar muzsika táncházzal. Az együttesrõl (nettes forrásokból: http://rainbow-agency.com/hu/produkciok/folker): „a Folker együttes változó felállásban, különbözõ néven 1991 óta mûködik Sepsiszentgyörgyön. Elõször Tilinkaként léptek be az erdélyi táncházas „köztudatba” mint a csángó folklór elkötelezett mûvelõi. 1997-tõl Melkuhn Róbert és barátai néven mûködött a helyi felnõtt- és gyermektáncház állandó zenekaraként, a Folker nevet pedig 2001-ben vette fel.” 17.30 – Farkasnyom szovátai hagyományõrzõ Baranta csapat bemutatója. A barantáról legtöbben azt mondják, hogy „hagyományos magyar harcmûvészet”, kritikusai „kitalált hagyományõrzésnek” nevezik. De ha valaki komolyan utánanéz, és elõítéletektõl mentesen tekint erre a „tevékenységre” az hamar rájön, hogy ez több mint sport, több mint hagyományõrzés és több mint népmûvészettel és népi-kultúrával kapcsolatos tevékenység. De nem is ezek teljes és mindent átfogó egysége. Véleményem szerint tagadhatatlan, hogy a barantázók nemzeti hagyományainkat gyûjtik egy csokorba. Igaz az is, hogy csak egy csokorra valót, egyedi szempontok szerint válogatott hagyományokról beszélhetünk. A három nap alatt állandó programként szervezett tevékenységükkel és a bemutató alkalmával alkalmunk lehet közelebbrõl is megismerkedni ezzel a foglakozással, életformával avagy hobbival. 18,00 - Mezõhavas Népi Zenekar és a hagyományõrzõ Huszárcsapat – huszártoborzó és népdalmûsor. 19,00 - Maros mûvészegyüttes elõadása. 20,00 - Ghymes együttes koncertje következik. A népszerû együttes szerencsénkre ez idõ tájt Székelyföldön turnézik így városunkba is felléphet. Sokak számára ez az esemény jelentheti a 3 napos rendezvények minõségi csúcspontját. Megérjük, a kedves érdeklõdõket kövessék figyelemmel a www.primariasovata.ro illetve a www.szovata.ro honlapokat – itt fogjuk közölni a program további részleteit, pontosításait, esetleges változásait.
nagyon jó oldal nézz be http://noklapja.hupont.hu/
Erre még reagálnék:
Sok olyan erdélyi van, aki ugyan szeretné megõrizni erdélyiségét, magyarságát, de különösebben már nem kötõdik Erdélyhez. Ez érthetõ is, ha valaki rossz szájízzel jött el onnan, és vannak ilyenek elegen. Nem feltétlenül a románok, hanem szûkebb környezete miatt, mert ott is van sajnos elég sok irigység, acsarkodás, egymás marása. Nem lehet azt elítélni - milyen jogon is lehetne? - aki máshol próbál szerencsét, új hazát keres magának. Akár Magyarországon, akár távolabb.
Van aki azért megy el, mert szegény, van, aki azért, mert nem kap megbecsülést, más válóperen van túl, elege lett a bunkóságból stb. stb.
senkiresem... amugy Marosvasarhelyen jelenleg is nagyon megy a kampany. A foteren rengeteg ember van, allitolag valami koncert lesz. Szerdan Morandi volt. Az utak le vannak zarva, a buszon Basescu megy a radioba, mindenki errol beszel..
Leszarom mind a két diplomádat. Nekem is van, épp kettõ + egyebek. De kit érdekel? Meg az, hogy kiröhögnek-e vagy sem. Én mindig is pontosan tudtam, hogy mit kell tennem, és azt tettem. Érdemes elolvasni ezt. (Mert vannak, akik nem röhögnek, hanem dolgoznak. Mellesleg ebben kb. 2 hónapnyi munka van benne. De te csak röhögj tovább.)
Ha Erdély visszahódítását nagy falatnak tartod, akkor próbáld meg egyelõre Verõcét!
Július 3-4-5-én, immár harmadik alkalommal kerül megrendezésre az „Erdélyország az én hazám” fesztivál. A helyszín Verõce, Csattogó völgy. Már minden faházas szállás elkelt, de a környéken biztos van még szállás, és a helyszínen szabad sátorhelyek még vannak. Mindenkit szeretettel várnak!
én magyar vagyok de kint melozok már 1 éve vásárhelyen meg össze vissza lassan már helyinek néznek:D
ismerem, de nem járok oda.. a múltkor nyertem oda egy utalványt és eladtam, az árával elmentem a Plébános-ba :)
Nah elegge kihalt a topik!! Amugy enis Szekelyudvarhelyen elek.:P
Köszi, most már tudni fogom a nevét. Legközelebb inkább természetjáró túrát szeretnék Erdélyben, akár Ratosnya környékén (Istenszéke), akár a Hargitán, vagy nyáron hógolyózni a Fogaras havas lejtõin :) vagy a Retyezátban. Külön vágyam a barlanvárakat meglátogatni (pl. Hunyad vármegyében, Karácsonyfalva körül).
Szerintem Nyergestetõre gondolsz... Március 15 alkalmából szokott koszorúzás lenni ott, párszor voltam, de amióta inkább Kolozsvárott vagyok nem jutottam oda el.
Én 2007 júliusában tölthettem egy hetet Erdélyben, azóta is sokat gondolok vissza rá. Ki tudja, mikor jutok el oda még egyszer... Gyönyörû emlékeket õrzök a tordai hasadékról (sziklafalból csöpögõ forrásvíz, nagyon finom), a kolozsvári Szent Mihály székesegyházról, Gyilkos tóról, Békás szorosról (térdig gázolni a Békás patakban), Gyergyószentmiklósról (életemben elõször éreztem azt, itt szeretnék élni, "ha nagy leszek"), Csíksomlyóról (magyar lobogó a Nagy-Somlyón) és a Szent Anna tóról, illetve környékérõl (kis kápolna, Mohos-tõzegláp) kötõdnek. Meg kell említenem a gyergyószárhegyi Lázár-kastélyt, Marosvécs (Wass Albert síremlék, Helikon-asztal), Ratosnya (egyik utastársunk itt született, innen fútta el a szél a távoli Somogyországba), a világháborús emlékmû Kézdivásárhelyen is nagyon tetszett.
Hajdúsági vagyok, szeretek itt élni, pláne hogy Erdély közelebb van, mint az osztrák határ
bracsek: ha az emlékeim nem csalnak, Csíkszereda és Kézdivásárhely közt valahol az út mellett van egy emlékmû (székely hõsök emlékmûve), vele szemben pedig egy "sírkert", sok-sok fejfával, rajta különbözõ magyar városok neveivel. Ismered, tudod hol van ez a hely egész pontosan? Mert oda mindenképp szeretnék visszamenni, akár ha csak egy nap erejéig is...