Leonardo da Vinci nem röhögött volna ki, pedig õ 500 éve élt. De 150 éve Verne Gyula sem röhögött volna ki. Ma meg itt vagyok én, aki a tényleg elõremutató, vagyis nem blöff, projekteket nem röhögi ki. Ez a kontinuitás, a jobbik vonalon. Mert a butaságnak is megvan a maga vérvonala. :-)
Nem lehet kizárni hogy mûködõképes kreatív MI létrehozása lehetséges.150 éve még kiröhögtek volna valakit ha ûrhajóról vagy atombombáról beszélt volna.
Egy jóslat: ki fog derülni, hogy csak az állati szintig fogjuk tudni csak fejleszteni a virtuális agyat, de virtuális emberi tudatot nem fognak tudni megalkotni.
Fel fog merülni egy nem anyagi komponens, a "lélek" szükségessége.
Ha ez a szint érdekel, akkor kémiai képletekre számíts, ne konkrét egészre. Olyan, mintha egy festménybõl csak egy kis pontot elemeznél, és próbálnád meghatározni, hogy vajon milyen színekbõl keverték. Ahogy én tudom, az idegsejtekrõl már sokat tudnak, de a nagyobb halmazok, rendszerek viszonyát nem tudják pontosan modellezni.
hát ez az... És a sejt az még csak hagyján...
De minden elektronokból protonokból stb épül fel.... Molekulák stb... Na az a szint érdekelne engem... :)
Végre pontosan errõl beszélek.
"Csak" annyit tudnak az agymûködésrõl, hogy bizonyos esetekben, bizonyos ingerekre melyik-melyik terület reagál, illetve melyik lesz aktív ill. aktívabb.
Aztán ennyi.
lol persze értem én ezt.
De ez csak egy sematikus ábrája a folyamatnak.
Olyan, mint amikor elmondom, hogy végigfut az áram a gépben és bekapcsolódik...
De azt már nem mesélik el, hogy melyik áramkörön, miként milyen irányba fut, milyen kondenzátorokat / tranzisztorokat aktivál és így tovább...
Sz.tem az elõny pont ebbõl adódik.
Persze én anno csak az alapelvet gondoltam ki. Mondjuk azt az autós radaros követõset : ) Viszont most ezt tesztelik a DARPA támogatásával a mohave sivatagban vagy hol...
A másikról annyit, hogy 1993-94 környékén még azt se tudták itthon, h mi az a GPS. Csak 6-8 éve jött be a köztudatba, hogy hoppá létezik ilyen is. És csak 2-3 éve terjedtek el ezek a GPS alapú lopásgátló megoldások :)
Egyértelmû ! :D Egy meztelen jó csaj áll elõtted, a szemed a látottakat ingerként elküldi az agyba, utána az agyad mixel, az ideggubancban összevissza hypersebességgel megy az inger, már szinte füstölögnek a drótok de végre lefele kijut a gubancból és tovább megy az agytörzsön és a gerincen keresztül a ....-ba ami föl áll értelemszerûen. A hormonok dolgoznak, és közvetítik az agy megfelelõ részének a helyzetet, ilyenkor az ingerek visszamennek a gubancba, az agy mixel, és visszaküldi hogy mit kell tegyél... tudnám folytatni, de sok lenne :D
Am a gondolatok nem jönnek elõ csak úgy, azok mindig valami közelmúltban lévõ cselekedethez kötve jönnek elõ mellékesen, vagy épp egy olyat látsz amirõl eszedbe jut valami... pl nézel ki a busz ablakán utazás közben, és a látottakról eszedbe jut valami... A legtöbb gondolatot a szem vagy a fül indítja be sztem. Pl. nekem csak úgy soha nem jut eszembe pl. luftballon, de ha visszagondolok arra hogy a haverokkal, nem tom miért de vmin qwa sokat röhögtünk pár éve, akk eszembe fog jutni...
Kis korodban azért tûnsz kreatívabbnak, mert rengeteg mindenrõl nem tudsz, ami létezik. Manapság ahhoz, hogy valami jelentõset felmutass, több év, esetleg évtizednyi kutatásra van szükség, meg persze néha bejátszik a véletlen, és akkor is ki lehet találni valami jót. :D
Na ja. Igazad lehet, hogy valahol nincsen szó szerint spontán gondolat. Valami elõzménye, vagy alapja biztosan van.
De ezt mi hozza elõ... :) Milyen folyamatok zajlanak ilyenkor?Neuronok, elektromosság stb...De milyen anyag/enzim/ folyamat ami beindítja... És minek a hatására...
A számítógép bekapcsolódik, felpörögnek a ventillátorok, a monitor megkapja a jelet, elõjön a kép stb... Ezt is le lehet vezetni, hogy áramot kap a gép a tápegysébõl, elindulnak az algoritmusok, végrehajtódnak a bootprogramok stb stb... DE(!) legelõször ehhez valakinek meg kell nyomnia a bekapcsoló gombot...
Amúgy, az ilyen 8 éves kormban eszembe jutott dolgokról lenne értelme beszélni részletesebben is.
Én úgy vettem észre, hogy olyan 13-14 esetleg 15 éves korig, amíg az embert nem korlátozzák az ismert fizikai és tapasztalati törvények és szabályok, sokkal kreatívabban képes gondolkodni! Sokkal több mindent képes elképzelni, 'megoldani', mint idõsebb korban.
Nekem is volt ilyen. 13 éves koromban. Amikor az autók lopását úgy próbáltam megoldani, hogy egy jeladó jelet küld egy mûholdnak a lopás pillanatában, ami pedig a rendõrségre továbbítja a jelet, amit egy térképen megjelenít... LoL
Aztán pár éve jutott tudomásomra, hogy létezik már GPS alapú lopásgátló / inkább autókövetõ technológia.
Aztán volt olyan is, hogy autókba szerelt 'radar', elöl-hátul, amik érzékelik az elõtte lévõ autót, és persze a mögötte lévõt és mellette lévõt is, majd a computer kiszámítja az ideális sebességet, követési távolságot és elkerülhetõk az ütközések... Ekkor mondjuk csak 12 éves lehettem xD
De bizonyítékom is van rá, minden ilyen marhaságomat lerajzoltam, és elkratam...
Azóta már ilyenen is dolgoznak elég keményen...
Szal érdekes dolog ez, amikor az embert nem kötik a szabályok, tudat alatt se, mivel még nem tud róla... Érdekes lenne ezt a területet kivizsgálni.
"Sajna akkor se értem mi alapján keletkeznek a gondolatok. De most nem az emlékekrõl vagy képekbõl adódóakra gondolok, hanem a teljesen spontánra.
'Mindennek' van egy kezdete és vége. Csak arra lettem volna kíváncsi mi indítja be ezeket a gondolatokat..."
A 'spontan' gondolatok kozott van tobb fele. Az egyszerubb amikor valakinek valamilyen szukseglete van, pl. megehezik. A masik fajta, felsobb szintu gondolat az agy altal felretett adatok es problemak listajarol jon amikor az agy eppen nincs leterhelve. Ilyenkor a felgyulemlett temak kozzul kivalaszt egyet es az bukkan fel mint spontan gondolat. Viszont ennek is van elozmenye, meg ha nem teljesen tudatos szinten is es nem kozvetlenul a gondolat felbukkanasa elott tortent. Elofordulhat, hogy egy-egy ilyen tema evekig van az ember agyaban feldolgozatlanul, mert nem jelentos vagy nem all eleg informacio vagy eroforras a feldolgozasara.
Peldaul en emlekszem, hogy a diplomamunkamban leirt neuralis modell alapotlete valamikor 8 eves koromban jutott eszembe, csak akkoriban meg nem tudtam pontosan megfogalmazni es megfelelo szamitogepek sem voltak meg amiken a kerdeses kepfeldolgozo neuralis algoritmust rendesen futtatni lehetett volna (bar az alap algoritmust leirtam basic nyelven). Aztan amikor diplomatema kellett valahogy eszembe juttott es kiderult, hogy a tema addigra mar egy aktiv kutatasi teruletet jelentett.
(az eredeti gondolat kiskoromban onnan jott, hogy feltunt a ket szememen latott kep kozti diszparitas es ennek algoritmikus leirasanak lehetosege, egyebkent meg eppen akkor tanultam meg rendesen programozni es ezert keztem ilyenekkel foglalkozni)
Amúgy Roger Penrose bizonyította ezt 'A kicsi a nagy és az emberi elme' c. könyvében.
És ott kitér a neuronokat alkotó részek alkotóira is, próbálja a rendszert, illetve a mûködési elvet keresni.
Elsõre igen nehéz megérteni mit is akar, nekem se sikerült :D De a végkövetkeztetés az egyértelmû. És hát eléggé leásott a dolgok mélyére.
A neuron alkotó részeit még össze is hozta v.hogy a kvantumfizikával, az ipmulzusok, jelek továbbításával kapcsolatban.
Persze h nem. De a legtöbb szimuláció kiszámítható dolgokat szimulál. Ha nem is tökéletes azért mert nincs elég számítási kapacitás, vagy nem vettek bele minden változót.
Sajna akkor se értem mi alapján keletkeznek a gondolatok. De most nem az emlékekrõl vagy képekbõl adódóakra gondolok, hanem a teljesen spontánra.
'Mindennek' van egy kezdete és vége. Csak arra lettem volna kíváncsi mi indítja be ezeket a gondolatokat...
Persze ettõl függetlenül a kísérlet fontos, sok újdonságra fényt deríthet, amirõl ma még fingunk sincs. Mindenképen nagy elõrelépésnek számít.
az a "baj" hogy szubatomi szinten is fontos folyamatok vannak.. így ez még nagyon kevés.
Sok minden van, ami nem úgy mûködik mint egy számítógép, mégis szimulálható, a két probléma nem ugyanaz.
A gondolatok pedig nem atomi szinten keletkeznek, a tudat az agy alkotórészeinek összjátéka. Olyan tulajdonság, amivel egyetlen neuron sem rendelkezik, együtt valósítják meg. A hõ sem tulajdonsága egy részecskének sem, sok részecskének együtt mégis van hõje.
Az a gond, hogy az agy - a tévhitekkel ellentétben - nem úgy mûködik, mint egy számítógép.
Tehát nehezen hiszem, hogy a komplett agymûködést pusztán számítások, és logikai mûveletekkel le lehetne szimulálni. Max csak az egyszerûbb funkciókat. Mondjuk az emlékek tárolása sz.tem még beleférne.
De engem mondjuk a gondolatok keletkezése, és az azt kiváltó folyamatok mikéntje érdekelne, de atomi szinten : )
Á dehogy. Ha leülnek megnézni a Battlestart és elkezdik értelmezni azt a gigantikus logikai bukfenc állományt, amit az elõre látó hollywoodiak beleplántáltak ebbe a sci-fi-nek csúfolt szappanoperába, rövidre záródnak a neuronjaik és lehet elõröl kezdeni mindent.
Már tervezhetik is az embereket legyõzõ Cylon-okat. Mire elkészül az izom és egyéb struktúrát helyettesésítõ gép, addigra az agyat helyettesítõ számítógép is az emberi agy szerinti felépítésben, és feltárt mûködési sémákban elkészülhet.
Már csak pár évünk van, aztán elkészülnek a Cylon-ok, és nekünk ANNYI!!!!!!!!!
Ahhoz képest, hogy 2005-ben indult elég jól haladnak, grat nekik