"El kell dönteni ugyanis a kérdést, hogy mi a fontosabb: az emberiség és a tudáshoz való szabad hozzáférés vagy néhány tudós és kiadó meggazdagodása?"
El kellene dönteni, hogy milyen társadalmat akarunk: olyant, amelyben atomgazdag kábszerkereskedõk, lakásmaffiózók és mindenféle csalók élik a világukat, vagy olyant, amelyben a tudósokat, a feltalálókat, a kreatív embereket, és egyáltalán azokat, akik a javakat megtermelik vagy a hasznos szolgáltatásokat (nem a bordélyházakra gondolok) mûködtetik megbecsülik. A kettõ együtt nem megy.
Bár én a nyílt forráskód nagy híve vagyok, nem zavar, ha maga a program semmi nyílt forráskódot nem tartalmaz, csak az eredeti célját érje el... Ha a tudást árcímkézik, máris sokat veszít az értékébõl (fura paradoxon, de tényleg: ha valamiért rengeteg pénzt kérnek, ami ingyen a leghasználhatóbb, akkor máris rontanak rajta)
Pontosan! Nálunk már a városi (egyetlen) könyvtár is annyira le van gatyásodva, hogy nemhogy szakfolyóiratokra, de új könyvekre sem telik nekik. Az utóbbi években már én ragasztgattam itthon önszorgalomból a rongyosra olvasott (tehát jó) könyveket, csak azért, hogy ne selejtezzék ki õket, mert új kiadást nem tudnak megvenni, így ami széthullik, az kuka.
Az senkit nem zavar - különösképpen a cikkirót - hogy köze nincs az egésznek a nyilt forráskódhoz? Arról szól az egész, hogy a kutatási eredményeket ne atomdrága elõfizetésû szakfolyóiratokban publikálják, hanem ingyenesen elérhetõ rendszerekben, mert a könyvtárak nem tudják kifizetni az elõfizetési dijakat. OMG...