Ja mar ertem, koszi.
Ez tenyleg regi dolog es nagyon otletes, szerintem. Most ujra feltalaltak.. :)
"Szerintem meg pont hogy nem irányított mikrofonokról van szó."
Úgy ám.
"Typically, an array is made up of omnidirectional microphones distributed about the perimeter of a space, linked to a computer that records and interprets the results into a coherent form"
Forrás: Wikipedia - Microphone array (Megjegyzem - mint a wikipedia bejegyzés is tanúsítja - nem annyira új dolog ez)
Vagyis tipikusan gömbkarakterisztikájút használnak.
Szerintem meg pont hogy nem irányított mikrofonokról van szó.
A fókuszálást nagyjából azon az elven oldják meg, mint a fázisvezérelt antennarácsoknál.
Szerintem nagyon okos ötlet.
Majd jobban fogjuk hallani miként szidják egymást a játékosok, edzõk, drukkerek. És az eredeti vuvuzela érzéshez hasonlítót is tudunk majd hallani a TV elõtt.
Azért kérdezte a puskát, mert nagy valószínûséggel arról van szó. Ugyanis a puskának van egy olyan jó tulajdonsága, hogy jól fókuszálható az iránykarakterisztikája miatt. Egy gömb- vagy vesekarakterisztikájú mikrofonnal ezt nem lehet megcsinálni, mert minden irányból veszi a nem kívánatos zajt.
Ezért kell puskát alkalmazni. És akkor azt a területet lehet figyelni, amire irányul.
Csillagászatban már egy ideje használják ezt, csak nem hanggal, hanem elektromágneses hullámokkal. Egy sik felülettel bárhova tudnak az éggömbön fókuszálni a fény terjedési sebességét használva. (És kihasználva a fény hullámtermészetét.)
nem, 300 darab szokványos mikrofon. Mivel a mikrofonok kör alakban helyezkednek el, a kiszemelt területtõl ezek eltérõ távolságra vannak. Az eltérõ távolságból adódóan kihasználják a hang terjedésének alacsony sebességét, így a mikrofonokba különbözõ idõben érkezik be az adott hang. Az idõbeni eltolás alapján erõsítik egymást (a háttér zaj, ami nem a területrõl jön, más idõben érkezik be a mikrofonokba így azok meg kioltják egymást). Vagyis olyan mintha kiháromszögelnének valamit, csak itt több pontból a kapott információkat nem helyzetmeghatározásra használják, hanem az adott területrõl érkezõ hang erõsítésére.
Egyszerûen zseniális az ötlet, nem is értem hogy eddig hogy eddig miért nem találta ki még senki.