Magyarország pl. teljesen felkészületlen volt a légi bombázásokra.
Magyarország soha nem lett volna képes kellõen felkészülni, mert olyan szintû túlerõ volt.
Úgy röpködtek a magyar légtérben az ellenséges bombázók, mintha otthon lettek volna.
A solymári és budaörsi utón levõ angol és amerikai katonatemetõk másról árulkodnak. Az védekezõ fél lehetõségeihez képest aránytalanul nagy veszteséget szenvedtek. 1:10-1:20 arányban jöttek és mégis képesek voltak helyi sikerek felmutatására a honi vadászerõk.
A lakosság tiltakozására mindenkinek kusst parancsoltak, sõt, még azzal is megvádolták a zajongókat, hogy pánikot terjesztenek.
A Regimentben több részes cikksorozat volt a légoltalomról a II.Vh-s idõkben. Fényévekre van a valóság attól, amit írsz.
"elkezdték a gazdaságukat visszaállítani a békegazdaságra, a hosszútávú katonai fejlesztéseket leállítani."
Azért ez nem teljesen így van, de tény, hogy a németek nem alkalmazták pl. a nõi vagy a gyermekmunkát, míg ellenségeik igen. Egyszóval, naivak, bénák voltak. Szövetségesek dettó.
Magyarország pl. teljesen felkészületlen volt a légi bombázásokra. Úgy röpködtek a magyar légtérben az ellenséges bombázók, mintha otthon lettek volna. A lakosság tiltakozására mindenkinek kusst parancsoltak, sõt, még azzal is megvádolták a zajongókat, hogy pánikot terjesztenek.
A magyar katonai fõparancsnokság azzal intézte el az egészet, hogy az ellenséges bombázók olyan magasan repülnek, ahová a légvédelmi ágyúk nem érnek el, tehát nincs mit tenni.
A 2 vgh. jó példa arra, hogy a hõbörgés, hõzöngés, nagypofájú üvöltözés nem vezet sehova, ill. vezet, a katasztrófába.
Az oroszoknak is volt rakétameghajtású vadászgépük már 41-42 környékén. BI-1, de sorozatgyártásig nem jutottak vele.
Mellesleg a Me-262 rendszerbeállítása elött több évvel a németek már kis számban rendszeresítették a He-280-at. De a német vezetés elrendelte a cégnek 42-ben, hogy hagyjon fel a további fejlesztésével. Egy a Me-262-nél könnyebb fordulékonyabb, de sebességében és fegyverzetében is hasonló teljesítménnyel rendelkezõ gép volt.
Ez a szitu nagyban jellemzi a német vezetést, azt hogy miért veszítették el a háborút. 41-re gyakorlatilag meghódították Európát és elkezdték a gazdaságukat visszaállítani a békegazdaságra, a hosszútávú katonai fejlesztéseket leállítani. Merthogy a Blitzkrieg koncepciója az volt, hogy a német békegazdaság teljesítményével nyerjék meg a gyors háborúkat, ami azt jelentette, hogy olyan szintû hadigazdaságot, mint az oroszok, vagy az amcsik soha nem is vezettek be!
Mire rájöttek, hogy a háború el fog húzódni ennek megszervezésére már nem volt idõ, és tervük se nagyon volt rá.
Van errõl egy nagyon jó könyv a Alan S. Milvard: Háború, gadaság, társadalom 1939-1945.
Az amcsik a mostani háborúikkal ugyan ilyen kihívásokkal kerülnek szembe, lásd Vietnám, Irak, Afganisztán. Mivel nem akarnak komolyan háborúzni, ezért az épp folyó háborúba mindenhonnan vonják el a forrásokat. A jelenlegi háborúk miatt õk is hosszútávú katonai, és tudományos fejlesztéseket állítanak le, késleltetnek, mint a németek a 42-után.
És azt hiszem a gondolatmenetek itt körbeértek.
És utána soha senki másnak, mert a rakétahajtású gép az evolúciós zsákutcának minsõsült...
A franciáknak késõbb volt egy protó gépük, de ejetették a koncepciót.
A gázturbinás Me-262 valóban elõremutató volt, de iszonytosan kiforratlan. A jenkik és britek is rendelkeztek gázturbinás vadászokkal a németetkkel kb. egyiõdben, csak õket nem vitter rá a harci helyzet, hogy ellenséges légtérben operáljanak nem kiforrott technikával. A Meteorok inkább V-1-ek hajkurásztak.
<i>de nem tudták sorozatban gyártani õket.</i>
Valóban nem készült sok belõlük, de inkább a pilóták hiánya volt a gond. Mire elkészültek a Me-163-ok örültek, ha olyan pilótákat tudtak képezni, akik a hagyományos vadászokkal minimális túlélési eséllyel mehettek csatába. A Me-163 nem éppen átlagos pilótákat kívánt meg. A Me-263-as változatból meg egy darab készült. Ez volt az, ami már nem csúszótalpakra szállt le.
Ez a két tényezõ eldönthette volna a háborút. (Az atombomba csak egy plusz lett volna.)
Akkor a szövik is kifejlesztik a saját gépeiket, ami ezeket megfogja. Legfeljebb tovább tartott volna a háború. Az USA egymaga többet termelt 3,5 év (!) alatt, mint az összes többi hadviselõ fél az egész háború alatt. Brutális.
Mert a békeidõben elszúrt cuccok az esetleges jövõbeni háborúkban elszenvedett vereségek fõ okai!
Na, ez elég komoly súlyban igaz. Viszont mai napig érezni azt a trendet, hogy a jövõ háborúira mindig csak az elõzõ tapasztalatai alapján lehet felkészülni. A '80-as évek beli VSZ taktikai manõverek a II.Vh-s mozdulatokat idézték.
USA védelmi költsége 2010ben 636milliárd dollár volt tervezve...
ehhez képest mi az a 6,5 milliárd dollár? Persze sok pénz, de a tudomány az ami minden pénzt megér, a hadiiparuk is ebbõl "profitál" sokat amúgy...
Tisztelt Molnibalage ha nem tudsz a témával kapcsolatban értelmes hozászolást írni, akkor inkább ne írj. A háborús okoskodásaiddal, mindig szétzilálod az itteni fórumozást. Légyszíves írj a HTKA -n vagy más ilyen témájú fórumokon, oldalakon, de ne itt. Köszönöm.
Megint egyet értünk?
A fene egye meg.
2vgh-s témához: Néha banánhéjon csúszik meg az ember.
Valamelyik dokfilmben hallottam, hogy a német fegyverekbe (kézi, de a tankokba is) belefagyott a kenõolaj. A géppuskák pl. beragadtak, nem lehetett velük lõni. A ruszkik ezt józan paraszti ésszel oldották meg: az olajat felhígították benzinnel. (Nem véletlenül szoktam én itt rugózni a JPÉ-n!)
A másik: légiháborút elvesztették. Ez mindent eldöntött.
Itt egyértelmûen a felsõ vezetés, elsõsorban Hitler és Göring középszerûsége, butasága bukott ki. A németek a radarokat biztosan ki tudták volna fejleszteni, a rakétameghajtású vadászgépeik csak nekik voltak, de nem tudták sorozatban gyártani õket. Ez a két tényezõ eldönthette volna a háborút. (Az atombomba csak egy plusz lett volna.)
De igazából mit érdekel minket a 2vgh vagy a németek veresége?
Azért érdekel, hogy megvizsgáljuk, melyek azok a dolgok, amelyeket mi magyarok elszúrunk, most békeidõben. Mert a békeidõben elszúrt cuccok az esetleges jövõbeni háborúkban elszenvedett vereségek fõ okai!
De megnézheted a mai rakétatechnológiát is. A németekén alapul.
Ez még igaz lehetett a '60-as évek végén. Ma már kevésbé. Sajnos divat lett mindent visszavezetni a II.Vh-s német tevékenységre. Attól, mert voltak jó ötleteik a megvalósítához az anyagi forrást és technológiát a SZU vagy az USA adata.
Sok lúd disznót gyõz bezony. Nézd meg wikin van ott színes térkép elég ha összehasonlítod a két foltot.
Egy ország erejét nem az áltla birtokolt vadon nagysága mutatja. A SZU nagy része meg az. Végtelen vadon. Ezek szerint a II.VH alatt akkor Ausztrália katonai világhatalom kellett volna, hogy legyen...
Kerítettek rá pénzt és meg csinálták. Nem szarakodtak.
Magyarán technikailag semmi sem gátolja, hogy maglev legyen akár itthon is. Csak itthon nem futja presztízsberuházásokra* mert nem nyelné le azt senki, hogy 5 millió ember középkori szinten tengõdjön. Mert Kínában ilyen az arány.
* Vagy de. Feleselges és megkérõjelezhetõ autópályák és a korona a 4-es metró. :(
Még egyszer mondom, nem vagyok oda a nácizmusért, de egy fölösleges, emberek 10 millióit elpusztító VH-ért még kevésbé.
Én se. Viszont akkor hogyan állítasz meg egy terjeszkedõ militarista diktatórikus rezsimet? Az, hogy a Chamberlain féle megoldás mennyire volt effektív és jó, azt kérdezd meg pl. a csehektõl...
Ezekután nem tudom hogy értékelni a szavaidat a nácizmus legyõzésérõl, meg a szükséges milliós (10 milliós) áldozatokról! Még ha a mai napig ez ugye a hivatalos nyugati/keleti propaganda magja.
A lenne nácizmus vagy kõkemény kommunizmus, akkor te valszeg most nem netezénél és filozofálnál arról, hogy milyenek voltak, mert nem lenne hogyan...
Leszámítva, hogy Hitler azért gazdaságilag rendbe rakta a háború elött Németországot (gazdaságilag és szociálisan is)
A legyenlország elleni elindított háború gazdasági szükségszerûség volt egyesek szerint, mert így pörghetetet tovább a német gazdaság. Én ehhez nem értek.
Nem mondtam, hogy a legerõsebb és legfejlettebb. Hanem az EGYIK. Ez roppant fontos. Csak szólok akkori technikai szinten Németország igen magasan állott. Anno ez szivatta meg õket mikor beállt az orosz tél. A tökéletes illesztésü alkatrészek a mínusz 40 fokban befagytak simán. Míg a szovjet fegyver csörömpölt zörgött de igénytelenebb lévén jobban bírta. De megnézheted a mai rakétatechnológiát is. A németekén alapul.
Mellesleg a náci a nacionalizmusból ered, a kommunizmus meg ugye kommuna vagyis nép. Had ne magyarázzam el ezeket.
Sok lúd disznót gyõz bezony. Nézd meg wikin van ott színes térkép elég ha összehasonlítod a két foltot.
Kínához meg annyit: senki nem mondta hogy nulláról kifejlesztettek egy maglevet. Azt írtam kellett egy hát csináltak. Õk építették, a szerelvények németektõl jöttek. Kerítettek rá pénzt és meg csinálták. Nem szarakodtak.
Végezetül azt írtad zavar, hogy egyesek nem tudnak szöveget értelmezni. Te tudsz?
Nem azt mondom, hogy a Nácizmus a világ legjobb rendszere. Csak éppen Hitler az angolszászoknak Franciaország legyõzése után békét ajánlott, akik erre nem igen reagáltak. Hitler erre azt üzente az angoloknak, hogy lehet folytatni a háborút, de az a nagyhatalmi státuszuk végét jelenti. Így vagy úgy, de igaza lett.
A II. VH igazából ez után lett dúrva. Az amik az óceán túlpartjáról számolatlanul nyomták a fegyvert az angoloknak, majd az oroszoknak is, úgy hogy igazából nekik nem volt semmi kockáztatni valójuk ezen a hadszíntéren. Könnyû más faxával ugye...
Persze jogos volt egy szinten, hiszen ha õk semlegesek maradnak a háborúban, utána majd eljön az idõ, hogy egy elnyomó, agresszív európai hatalommal fordul ellenük pár év múlva.
Csak éppen a nácik helyett aztán a komcsikkal kellett szembenézniük. Effektíve azon kívül, hogy ezzel a háborúval mind az angolokat, mind a németeket kiütötték, nem nyertek semmit.
Meg meghalt ugye vagy 60 milkó ember extrában. Ezek közül amcsi kb 400 000, amibõl civil 1700, vagy is pl 09.11.-nek több civil áldozata volt!
Magyar szemmel is a II. VH és ezen belül az, hogy az amcsik támogatták a szövetségeseket, fölösleges és hiábavaló volt. Az országunkat az õ fegyvereik pusztították el, az õ általuk fenmaradásra segített komcsi rezsim szállt meg bennünket 50 évre és vette vissza a magyarlakta területeket.
Még egyszer mondom, nem vagyok oda a nácizmusért, de egy fölösleges, emberek 10 millióit elpusztító VH-ért még kevésbé.
Ezekután nem tudom hogy értékelni a szavaidat a nácizmus legyõzésérõl, meg a szükséges milliós (10 milliós) áldozatokról! Még ha a mai napig ez ugye a hivatalos nyugati/keleti propaganda magja.
"A náci és komcsi kõkekmény dikatúrákat hasonlítani a kistigrisekhez elég meredeknek tûnik."
Leszámítva, hogy Hitler azért gazdaságilag rendbe rakta a háború elött Németországot (gazdaságilag és szociálisan is), meg nálunk is a Kádár-rendszer alapozta meg azt, hogy a rendszerváltáskor egy kisebb magyar csodáról beszéltek.
"Kínában gazdasági szabadság van. Politikai téren nem nagyon van változás. Észak-Koreában és Kubában megy gyakorlatilag megállt az idõ."
Nem én veszek egy kalap alá, és ítélek el ideológiai háttér szempontjából minden rendszert, hanem te!
Szóval?
"Faszom teli van azzal, hogy n+1 ember azt mondja vissza, amit le sem írtam sehol..." lehet nem az n+1 emberben van a hiba, hanem te nem fogalmazol rosszul...
Gyakorlatilag igazoltad milliók halálát, csak mert azok a nagy gonosz elleni háborúban gyalogáldozatok voltak. Hát köszi.
Hol írtam, hogy igazoltam? Komolyan mondom a szövegértelemzést illene ilyen korban megtanulni. Faszom teli van azzal, hogy n+1 ember azt mondja vissza, amit le sem írtam sehol...
Azon milliók nem is az ellenségeik voltak. A SZU saját állapolgárait is nyírta, ahogy a nácik is.
hogy ezzel ezeket a rendszereket általában csípõbõl kéne utálni, ahogy te is teszed. Lásd megint a Kínai fejlõdés, vagy Dél-Korea, és más Kistigrisek jobboldali, nemzeti ideológiájú diktatúrái.
A náci és komcsi kõkekmény dikatúrákat hasonlítani a kistigrisekhez elég meredeknek tûnik.
Ezek a rendszerek szépen lassan megváltoznak, felszívódnak és nem kell, hogy "felszabadítsuk" ezeket a népeket.
Kínában gazdasági szabadság van. Politikai téren nem nagyon van változás. Észak-Koreában és Kubában megy gyakorlatilag megállt az idõ.
A legutolsó indiánlázongás leverés is benne van, meg félpolgárháborús jellegû dolgok.
A római lista akkor lenne korrekt, ha az összes kisebb rabszolgafelkelés és lázadás leverése lenne. Ez a két lista semmi más, mint a tények "laza és enyhe "elfedítése...
Okostelóm van (hozzám ilyen illik :-)
Természetesen kártyás.
Szoktam venni néha napján 5 ft-os mobilnet csomagot, amellyel egy hónapig netezek. A korlátlan 6k ft.
Én kártyás ügyfél vagyok, engem nem lehet átbaxni.
Pedig hívogatnak szirénhangú marketingesek, hogy milyen jó elõfizus ajánlatuk van nekem. Én mindig összecsapom a kezeim, és örülök az ajánlatnak, majd elfelejtek áttérni. Majd megint hív egy csajszi, hogy megígértem, hogy lefekszem velük, én meg közlöm, hogy épp nem érek rá. :-)
Egyébként, nem fogok áttérni, mert akkor többé nem hívnának a szirénhangú csajszik. :-)
Ez az én egyetlen adum. :-))
"És ez miben releváns?"
Abban pl, hogy nincs közvetlen összefüggés egy ország gazdasági teljesítménye és politikai berendezkedése között.
A háborúkat, vagy a válságokat sem asszerint küzdik le, hogy milyen demokratikusak, hanem hogy milyen a földrajzi helyzetük, mennyire kedvezõ a gazdasági környezet.
"Akik késõbb kártérítést kaptak és azok nem koncentrációs táborok voltak, de oda sen neki... Nemzetbiztonsági okokból indokolt volt. A kor mércéje szerint igen enyhe dolog volt."
De igen, koncentrációs táborok voltak, csak nem haláltáborok.
Ez meg azt jelenti, hogy akközött sincs közvetlen összefüggés, hogy egy ország vezetése milyen elnyomó intézkedéseket enged meg magának és hogy milyen a politikai berendezkedés.
"Ezen sírva röhögnöm kell. Római birodalom? Habsburgok és egyéb hosszú diansztiák lazán lenyomják õket. Talán még a komcsik is..." Hát csak sírjál!:D Ez meg kb Róma
Szal nem értem, miért kell megkérdõjelezni a kijelentést!? Amcsi vagy 100 éve globális hatalom, és általában egyáltalán nem a fegyveres konfliktusok elcsitításában sokkal inkább kiélezésében jeleskedik.
Sajna viszont a háború nem jó a konfliktusok feloldására, attól egy népnek nem lesz jobb önmagában, mert a vezetõi ellen Amerika hadat üzen, bármilyen elnyomók is voltak. Így sajna az egy humbugnak tekinthetõ, hogy Amerika a demokrácia védelmében, vagy elterjesztéséért háborúzott, amivel általában hivatalosan indokolják azokat.
"A világ nem fekete/fehér."
"És ki mondta hogy az."
Te: "Jó lenne, ha a nácizmus és a kommunizmus létezne? Hogyan tûntek el? Úgy, hogy sajnos háborúzni kellett és millióknak meghalni, hogy pár faszkalap borgõzös fajelmélete a faszkalapokkal eltûnjön a bús picsába... Sajnos mai napig vannak hívei ezeknek az aberállt idiótáknak... "
Gyakorlatilag igazoltad milliók halálát, csak mert azok a nagy gonosz elleni háborúban gyalogáldozatok voltak. Hát köszi.
Csak hozzátenném, hogy amellett, hogy mind a kommunizmusnak, mind a nácizmusnak voltak megbocsájthatatlan bûnei, az még nem azt jelenti, hogy ezzel ezeket a rendszereket általában csípõbõl kéne utálni, ahogy te is teszed. Lásd megint a Kínai fejlõdés, vagy Dél-Korea, és más Kistigrisek jobboldali, nemzeti ideológiájú diktatúrái. Ezek a rendszerek szépen lassan megváltoznak, felszívódnak és nem kell, hogy "felszabadítsuk" ezeket a népeket.
Hát nem egészen ennyi, mert felhívnám a szíves figyelmedet, hogy ez a kis geciség minden szolgáltatónál megvan, amibe én belefutottam.
Szal ha okostelót veszel nem árt egybõl letiltatni a NetStart-ot (más szolgáltatónál is hasonló a neve), vagy egybõl átérni valami értelmes díjcsomagra. Ugyan is arról általában nem szólnak, hogy ezzel az átbaxós netes csomaggal hozzák létre az új elõfizetésedet, és pl. ha esetleg csak próbaképp rányomsz a böngészõ ikonra, akkor az abban a pillanatban kb. 5-10 ezer Ft!
A válasz rohadt egyszerû. Kezd leáldozni Amerika csillaga, ott is kezd pénzhiány lenni. Persze ezt nem lehet a mi helyzetünkkel összehasonlítani, de ahoz épp elég, hogy ott is beinduljon ami itt nagyüzemben megy már régóta. Lopás, csalás, hazudás, átverés, bratyizás. Nagyjából ezeknek a tényezõknek köszönhetõen lesz az egybõl hat. Persze van még egy két elhanyagolható tétel. Pár leküzdendõ technikai akadáj.
Saját tapasztalatok alapján kezdek ráébredni, valójában még mindig a legsötétebb "középkorban" vagyunk. Csak a technika fejlõdött, maga az ember nagyon parányit.
Azért ne túlozzunk. Sõt a fogalomzavart is tisztázzuk.
Igazság van, olyan is van, hogy valakinek igaza van. Sõt néha olyan is elõfordul, hogy mindkét szembenálló félnek igaza van a saját szemszögébõl.
Azért arra kíváncsi lennék, hogy az 1 milliárdból, hogyan csináltak 6,5 milliárdot. Ennyit nem inflálódott a dollár. Vajon a beszállítók hányszor emeltek árat, és az egész technika mögött mekkora a valós érté?Mi van akkor, ha nem tudják pályára állítani, a hordozórakéta félúton felrobban. Egyáltalán van Casscojuk?
Minden, a tudományra, és oktatásra költött fillér megtérül egy "országnak".
Hitler a béka segge alól szedte ki a németeket és a világ egyik legfejlettebb és legerõsebb országának a vezetõje volt.
Akkor mégis hogyan veszthetek. Nem volt sem a legerõsebb, sem a legfejlettebb. Mennyire fejtsem ki ezt bõven? Elég sok érvem van ez ellen.
Szovjetek is a béka segge alatt voltak de mégis a fél világot õk jelentették. Amikor 89 ben kimentek az oroszok, nemcsak a kommunizmust vitték hanem az ipart a vásárlóerõt meg nagyjából mindent.
A "vásárlóerõ" az volt, hogy nevetséges cserearányt állapítottak meg és lerabolták a KGST államokat. Még így is összedõlt az a szarkupac... Borhi Lászlónak volt errõl egy jó beszélgetése a Záróában 2 évvel ezelõtt, csak sajnos nem elérhetõ pont ez a videótárban. Megpróbálom majd megszerezni.
Nem szarakodik hanem megcsinálja a dolgokat. Kellett maglev vasút, hát csináltak.
Tévedés. Kína fizet a külföldi vállakozóknak, akik viszik a technikát. Kína nagyjából másolgat, önálló hi-tech fejlesztése nem nagyon van. Elég a hadiiparát megnézni...
Ha én most elmondanám a kapcsolatomat ezekkel a szemetekkel egyrészt nem esne jól nekem másrészt hosszú volna. :-) Lényeg, hogy szerintem lehúzos egy brigád.
Amerika viszont 2 háborúból jött úgy ki, hogy az összes gyõztes és vesztes nekik tartozott és egyetlen katona sem tette a lábát a földjére, de a termelésüket, a háború szükségletei miatt megtöbbszörözték.
És ez miben releváns?
Ettõl függetlenül koncentrációs táborba zárták õk is a japó, német, olasz származású állampolgáraikat. A német civilek közül vagy 1,5 milkó, japánok közül félmilkó áldozat írható a számlájukra.
Akik késõbb kártérítést kaptak és azok nem koncentrációs táborok voltak, de oda sen neki... Nemzetbiztonsági okokból indokolt volt. A kor mércéje szerint igen enyhe dolog volt.
A legtöbb háborút mellesleg valszeg Amerika kezdeményezte a világtörténelemben.
Ezen sírva röhögnöm kell. Római birodalom? Habsburgok és egyéb hosszú diansztiák lazán lenyomják õket. Talán még a komcsik is...
A világ nem fekete/fehér.
És ki mondta hogy az. Valahogy a világban levõ emberek mégis a világosszürke USA és Nyugat-Európát célozták meg mindig. Micsoda véletlen...
Pontosan. Mekkora lenne már ha kiszúrnának vele egy ûrhajót. Bár ez megint súlyos téma, mivel lehet, hogy pont emiatt mondjuk álcázva vannak... Bármi lehet...
"A kondicionálást meg igen is nap mint nap kapják az emberek. Az emberek nagyrésze még mindíg a központi médián csüng, szóval?"
Igen és valaki megparancsolja nekik?
Nincs a legtöbb helyen legalább 20 csatorna?
Kötelezõ TV-t nézni? (Ehhez még hozzátenném hogy mindenki arra panaszkodik hogy nincs ideje, pedig egy csomót elbasz a TV elõtt, amit pl a gyerekeivel vagy barátaival tölthetne.)
Szerinted mi lenne a megoldás? Cenzúra? Vagy szüntessük be a TV-zést?
Tudom csináljuk rendes mûsorokat. De ki néz manapság rendes mûsorokat? Csináljunk az rtlklubból meg a tv2-bõl rendes csatornát. Az emberek meg majd néznek cooltv-t meg társait.
Bármilyen nehéz elfogadni az megy a TV-ben amit az emberek szeretnek nézni. Ha ezt megtagadod tõlük az diktatúra.
Az emberek jelenleg az agymosásra szavaznak.
Ez a tavcso a tudomanyos szempontok mellett meg egy dologra jo igazan, meghozza arra, hogy kozvetlen modon vizsgaljanak vele bolygokat. Ezzel a technologiaval lakhato helyeket lehet keresni. Ha talalnak ilyet, akkor a gazdasagi alapon allo szervezetek kozott valoszinuleg akad olyan aki el is megy oda.
Egyebkent ha van valahol idegen civilizacio es letezik valamilyen urtechnologiajuk, akkor egy-egy nagyobb (pl. nuklearis hajtasu) urhajot is ki lehetne vele szurni. Felteve hogy mukodik es a tudosok ilyen jelek utan is atnezik az adatokat.
2003 ban még hatalmon volt. 1999 pedig 2003 elõtt van akár honnan nézem. Amúgy eurót se egyik napról a másikra vezettek be. Így nyugodtan tervezhetett pár évvel elõtte egy euró alapú olajtõzsdét.
Ezenfelül hiába volt súlytalan, egy országa mégiscsak volt. Lehet akármennyire szar a gazdasága, tud alkotni így is vele. Vegyük csak Észak-Koreát. A legmodernebb kórházukban olyan dolgokat használnak amit még mi adományoztunk nekik a kommunizmus közepén, mégis nukleáris fegyvert fejlesztenek.
Hiába fizetsz euróval olajért, elõbb az euródon dollárt veszel és csak azután olajat. Maximum vannak lehetõségek amik automatikusan csinálják a euró-dollár-olaj váltást. A nyers kõolaj csak Usa dollárért (usd) kapható.
Asszem anno csak a New York-i és a London-i tõzsdén lehetett olajat venni. De ebben már nem vagyok biztos.
Ahhoz, hogy visszatarts másokat a te javaid lenyúlásától csak tankkal lehetséges, még nem jelenti azt, hogy értelmes dolog. Szükséges, de ettõl függetlenül nem lesz értelmesebb se a háború se a gyilkolászás.
Hitler a béka segge alól szedte ki a németeket és a világ egyik legfejlettebb és legerõsebb országának a vezetõje volt. Szovjetek is a béka segge alatt voltak de mégis a fél világot õk jelentették. Amikor 89 ben kimentek az oroszok, nemcsak a kommunizmust vitték hanem az ipart a vásárlóerõt meg nagyjából mindent. Viszont amikor gondoltak egyet akkor kimentek az ûrbe. Nem töketlenkedtek mint most. Kína is ilyen jelenleg. Nem szarakodik hanem megcsinálja a dolgokat. Kellett maglev vasút, hát csináltak.
Amit most a Nyugat csinál az ideig óráig elég, de hosszú távon elõnytelen.
Végül, hogy a cikkhez is fûzzek: A Hubble mérföldkõ volt. Támogatni kellene ezt is rendesen, akár privát pénzel is. Sajnálatos ez csóringolás ami ott megy :(
Na, ma jött meg az értesítés, 40 ezres helyett, 28-at számolnak fel olyan forgalomért, ami gyak 4 weboldal megnyitása. Milyen kegyesek! Gondolom, ha sokat szívózok még, akkor a szolgáltatás felfüggesztése után fizethetem, még a 60 000 Ft-os kötbért is, mert az már benne volt a szerzõdésben!
Nesze neked XXI. szd!
Hogy a témához visszakanyarodjak, ugye a CERN-ben is alapkutások folytak és hopp egy szerencsés véletlen és az internet elterjed. Senki nem látta elõre. A Hubble is az emberiség egyik legfontosabb szerkezete, ez szerintem vitán felül áll, lehet a James Webbnek is köszönhetünk egy olyan találmányt, ami évek múlva teljesen megváltoztatja emberek milliárdjainak az életét. Erre itt megy a filléreskedés...
Tévedsz, az euró közvetlen követõje az ECU-nak, ami majd ugyanaz volt, csak másképpen hívták.. És tényleg, dollárban lehet csak olajjal kereskedni, és az USA-nak a Közel-Kelet térhódítása nem az EU-nak kedvez, hanem saját maguknak, mert, mivel saját hazájuk benzinárát tudják alacsonyan tartani az EU-val szemben, ez pedig hatalmas de igaztalan elõny minden más gazdasággal szemben.
Ha a nácizmus, vagy a kommunizmus nem létezett volna, sem Németország, sem Szu nem lábalt volna ki nemhogy 10-20 év alatt, hanem soha abból a válságból, széthullás közeli állapotból, amit az elõzõ háború nekik okozott. Más kérdés, hogy mire használták ezt a lehetõséget a vezetõik.
Amerika viszont 2 háborúból jött úgy ki, hogy az összes gyõztes és vesztes nekik tartozott és egyetlen katona sem tette a lábát a földjére, de a termelésüket, a háború szükségletei miatt megtöbbszörözték.
Ettõl függetlenül koncentrációs táborba zárták õk is a japó, német, olasz származású állampolgáraikat. A német civilek közül vagy 1,5 milkó, japánok közül félmilkó áldozat írható a számlájukra.
Az, hogy nem gyilkoltak még többet nem annak köszönhetõ, mert õk demokrtatikusak, hanem mert nem volt rá lehetõségük, vagy nem voltak rákényszerítve.
A legtöbb háborút mellesleg valszeg Amerika kezdeményezte a világtörténelemben.
Másrészt Dél-Korea '92-ig állt erõs kezû katonai junta vezetése alatt, korlátozott szabadságjogokkal, demokráciával. A gazdasági fellendülés még is nekik köszönhetõ, de ugyan ez a helyzet Kínában is nagyjából.
Lehet itt komcsizni, meg nácizni de az emberek szenvedése nem attól függ, hogy a vezetõik vicces kis bajuszt, esetleg piros nyakkendõt hordanak, vagy mirõl mit nyilatkoznak különbözõ médiában, milyen színû zászló alatt hívják össze az ünnepi gyûlést.
Herótom van az olyan emberektõl akik a homokba dugják a fejüket. Szerinted csak kézzelfogható értékek vannak a világon?
Igazad van, a végsõ, nagy "igazsághoz" való közelebb jutás mit sem ér....
Mint ahogy az sem ér semmit, hogy megtudtuk egy mesés, elképesztõ, színes, érdekes, iszonytatatóan hatalmas világnak a részesei vagyunk ahol pokol és menyország egyaránt létezik és létezhet, a Sci-fi. és a Fantasy nem csak képzelet hanem valahol valóban létezik.
Mindez tényleg nem ér semmit....
A haderõ megvéd attól, hogy ne másét kelljen eltartani egy idõ után, aki átruccan hozzád.
Az ember képtelen túltenni magát bizonyos evolúciós berögzõdéseken. Mindig akad valaki akit jól pofán kell verni, mert másból nem ért és ezen felül még bajt is kever.
Sohasem értettem a pacifistákat és rózsaszín ködben élõket.
Nem minden háború lehet sikeres. Tedd fel a kérdést. Jó lenne, ha a nácizmus és a kommunizmus létezne? Hogyan tûntek el? Úgy, hogy sajnos háborúzni kellett és millióknak meghalni, hogy pár faszkalap borgõzös fajelmélete a faszkalapokkal eltûnjön a bús picsába... Sajnos mai napig vannak hívei ezeknek az aberállt idiótáknak...
Elég nehéz lett volna. Az iraki gazdaság már 1990-ben leharcolt állapotban volt. 1991 után Szaddan töklketesen súlytalan volt. Az, hogy õ mit akart, semmit se számított.
Mellesleg Euró 1999 óta van ugye? Nem áll össze a kronológia...
1-2 éve valaki azt írta, hogy sok helyen már Euróval kereskednek.
Attól még hogy nem áll minden ember mögött egy fakabát nem biztos, hogy a rendszer optimális, vagy szabad.
Ilyen szempontból a jobbágy rendszer is kiba kúl volt, mert egyénileg is megszökhettél, ha elég okos voltál, még hamisíthattál magadnak valami nemesi okiratot is, ha írni is tudtál, vagy akár tömeges parasztfelkelést is szervezhettél. Szal mi a gond?:)
Igen, a mai rendszer nem alkalmaz kemény erõszakot, csak éppen mire ösztönöz, illetve milyen jogokat járandóságokat kell kérvényezned, ami amúgy alapból járna!? Na ez a nagy kérdés.
Ha beletörõdsz, vagy teccik a rendszer akkor szolgájává válsz. Tényleg nem kell persze valami ökoterroristává válnod, csak éppen vannak kis apróságok. Aláíratnak veled egy 20 oldalas szerzõdést, amit nincs idõd elolvasnod, ha el akarod olvasni, finoman szólnak, hogy nem kell nekik sem mindenkivel szerzõdést kötniük. Nem szól az ügyintézõ a bankban, hogy mit tehetsz, milyen jogaid, lehetõségeid vannak, de ha rákérdezel is simán letagadja, meg ilyenek.
Egyszerûen nem lehetsz mindig mindenkor a toppon.
Egy spam társadalomban élünk, a nagy cégek ugyan úgy elborítanak a felesleges infókkal, próbálnak manipulálni, mint ahogy a kisember is ezekkel az eszközökkel él. Csak éppen a cégeknek sokkal több lehetõségük van.
A kondicionálást meg igen is nap mint nap kapják az emberek. Az emberek nagyrésze még mindíg a központi médián csüng, szóval?
Az, hogy konkrétan te a szabadságot választod és sokszor megtalálod a kiskapukat nem azt jelenti, hogy a rendszer eleve ilyen.
"A dolog azért problematikus, mert sem a regnáló hatalomnak, sem a jelenlegi gazdasági berendezkedésnek nem érdeke, hogy nagy tömegek jussanak hozzá az önálló gondolkodás képességéhez :D"
Nemigaz! Ha az emberek ismernék a százalékszámolást akkor nem vennének fel bizonyos hiteleket. Ha takarékoskodnának (lenne mibõl) akkor az állam minden gond nélkül leépythetné a nyugdíjrendszert. Ha az emberek kicsit odafigyelnének az egészségükre csökkennének az egészségügyi kiadások. stb.
"Meg aztán, elõbb igen nagy fokú automatizálás szükséges a hétköznapok szintjé, ugyanis ki lenne pl. takarító, ha az átlagos IQ a mai 130-as szintnek felelne meg? (nem mintha a takarítókkal bármi problémám lenne, csak egy példa volt)"
Attól még hogy tanulnak nem lesz mindenkinek 130-as az IQ-ja.
Az is ostobaság hogy a hülye embereket könnyebben lehet irányítani. Ezt általában csak a magukat okosnak tartók hiszik. Az embereket nem ésszel hanem érzelmekkel irányítják, ott pedig mindegy hogy hány diplomája van.
Ez az egész "a mostani rendszer tartja ostobán az embereket" dolgok szerintem csak egy felelõsségáthárítás. A rendszer ma bárkinek megadja a lehetõséget hogy mûvelje magát. És megadja a lehetõséget hogy eldöntse akarja-e. Nem kell semmilyen kondícionálás ahhoz hogy az emberek a könnyebb utat válasszák.
"Egy ûrtávcsõ viszont értelmesebb mint 400 darab tank."
Jelenleg az informatikában az erõforrások nagy részét értelmetlenül használjuk fel. Az értelmes az lenne ha mindenki formatálná a gépét és felrakna egy netes grid klienst. Ja és persze 24h-ban online tartaná a gépét. Ki kezdi?
Az USA-nak sok oka volt rá hogy megtámadja Irakot. Ezek között akadt olyan is amellyel nemzetközi jogi szinten legalizálta.
Mondja már meg nekem valaki miért értelmes egy olyan dolog mint a háború?
Rengeteg pénzt emészt fel, olyanok halnak meg akiknek az egészhez semmi közük, ember életek mennek tönkre örökre stb.stb. Amerika háborúja is egy tök értelmetelen pénz pazarlás, majdnem 10 éve ott vannak a Közép-Keleten és változott valami? Hát persze hogy nem, inább csak rosszabodot és tölthetnek ott még kb ugyan ennyi idõt akkor se fog semmi változni(dehát persze nem is ez a cél, hiszen akkor a fegyver lobby hogyan keresné meg a napi betevõjét, meg hát ugye fenn kell tartani a tenorista veszélyt hogy legyen mivel hûlyíteni az embereket).
A pénzt akkor is elkölti rá ha nem hasznája.
Egyébbként a svédek is ott vannak Afganisztánban.
Usa hadi kiadása éves szinten kb 500-600 milliárd usd között mozog.
Ehhez képest a Nasa semmit se kap.
Egy ûrtávcsõ viszont értelmesebb mint 400 darab tank.
Molnibalage: Anno voltak pletykák, hogy egy bizonyos iraki diktátor EURO alapú olajtõzsdét akart az államában nyitni. Most olajat csak amerikai dollárba lehet venni. Usának iszonyatos nagy hátrány lett volna ha euróban is vehetne a világ olajat mert nemcsak európa tért volna át rá hanem a fél bolygó.
Ez a mi lett volna ha nem rohanják le felesleges kérdés. Nem tudjuk meg valószínûleg. A történelmet a gyõztesek írják.
"Egy olyan civilizáció ami nem háborúzik annak a haditechnikája is alacsony szinten lesz, ezen kívül nem lesz ilyen tapasztalata sem." Tökéletes példa erre, pl Svédország, nem háborúzott már igen jó ideje, semleges és mégis nagyon sok militarista állam megirgyelhetné a haditechnikáját (pl grippen). Vagy Svájc is jó példa erre... ( természetesen iróniával írtam amit írtam, véleményem szerint bár logikus amit írsz, érdekes módon a tapasztalat nem ezt mutatja).
Szélesebb néprétegek tanuláshoz való hozzáállását csak kondicionálással lehet megváltoztatni (mint ahogyan most a fogyasztásra kondicionálnak minket), és akkor is kell legalább egy generációváltásnyi idõ, míg beérik a dolog gyümölcse...
A dolog azért problematikus, mert sem a regnáló hatalomnak, sem a jelenlegi gazdasági berendezkedésnek nem érdeke, hogy nagy tömegek jussanak hozzá az önálló gondolkodás képességéhez :D Meg aztán, elõbb igen nagy fokú automatizálás szükséges a hétköznapok szintjé, ugyanis ki lenne pl. takarító, ha az átlagos IQ a mai 130-as szintnek felelne meg? (nem mintha a takarítókkal bármi problémám lenne, csak egy példa volt)
"Egy olyan civilizáció, ami nem háborúzik, (persze ez nem jelenti azt, hogy nincsenek ilyen eszközei, vagy ne tudna...) mert inkább béke párti, a fejlõdést tartja fontosnak, ezer % hogy már évszázadokkal elõrébb tartana(/tart) mint mi..."
Egy olyan civilizáció ami nem háborúzik annak a haditechnikája is alacsony szinten lesz, ezen kívül nem lesz ilyen tapasztalata sem. Ezek olyan tényezõk amelyek miadt egy esetleges háborút egy agresszívabb civilizációval el fog veszíteni. Egy hadseregre mindenképpen sokat kell költeni.
A tudományba bármennyi pénzt bele lehet ölni. Szerintem az USA-ban a tudomány területén is túlköltekezés van. Valahogy Mo.-on nagyságrenddel kissebb összegekbõl tudnak a tudósok dolgozni és eredményeket felmutatni.
Sokkal elõrébb járna a tudomány ha a kedves fiatalok tanulnának. A tanulást kiváltságnak és nem nyûgnek éreznék! Manapság sokan mondják hogy milyen alacsony a magyar oktatás színvonala:
1. Ennek az oka elsõsorban a fiatalok hozzáállása, és nem a pénz. (Digitális tábla mellett tablettel sem tanulnának többet a fiatalok. A tanárok sem úgy állnának hozzá hogy: bemegyek már a kis köcsögökhöz.)
2. Nemzetközi viszonylatban (állítólag) még most is jó a színvonal.
Egyetértek!
Az a tény hogy amerika a világ bármely részét bármikor lángba boríthatja, sok kis ugribugri államfõt tart(ott) kordában. Vezetõ hatalom mindig is volt és mindig is lesz. Amerika ebbõl a szempontból szerintem nem is olyan rossz. (Sokkal de sokkal rosszabb lehetett volna!)
Ettõl függetlenül én is szeretném már látni hogy amerika megbukik. Viszont tudom hogy ettõl inkább rosszabb lesz a világ mint jobb.
Az alapkutatásoknak nincs elvileg konkrét kézzelfogható pénzé tehetõ értelmük, de késõbb minden egyes dollár amit befektettek ebbe, meg fog térülni, csak idõ kérdése. (én pl reménykedek, hogy az új távcsõvel esetleg lakható bólygót vagy idegen értelmet is sikerülne felfedezni, mit számít potom 6,5 milliárd dollár, az emberiség legnagyobb felfedezéseiért. ) Demagógia on ( 2-3 durvább hajó vagy repülõgép is kerül 6,5 milliárdba, amit aztán a szerbek lelõnek (a szerbes cucc a repülõre vonatkozik, mielõtt kötözködés lenne). :D )
az usa háborúit általában azok a bulizósfiatalok kritizálják akik amúgy azt hiszik hogy a civilizált világ jóléte az csak úgy magától, alanyi jogon van és jár :D
ráadásul nagy részük amcsi sorozatokon él :D
persze ezzel nem állítom, hogy én teljesen egyetértek az usa módszereivel és céljaival, de nem álszentkedek és nem tudok jobb megoldást...
legalább azzal tisztában lehetnének az emberek részben az usa világstabilizációja miatt van európában is béke
Ezen lehetne vitatkozni, sok értelmetlen háború van. És nem feltétlenül az a megoldás, hogy akkor "erõvel" vesszük el. Bár tény, ez nem egyszerû, sok oldalról megvizsgálható ez a témakör.
De ne mond, hogy pl igazságos az amikor egy népcsoportot, egy teljes országot bekebelez egy másik, "csak" azért mert nem tetszik neki a kultúrája, és minden áron meg szeretné törni, a több ezer éve múlttal rendelkezõ népet(/civilizációt).
Ennek ellenére azért, sok embert, még a komoly szenvedések után sem sikerült megtörni...
Na most akkor ez igazságos? Szerinted szükséges ez a háború? A "gazdaság" miatt megéri?
Szerintem nem. Semmilyen szempontból sem.
De emeltet, mint ahogy sokmás mellett is "szemet hunynak".
Sajnos egy hamar nem lesz szemlélet váltás, így a háborúzás is marad... :(
Pedig képzeljétek el, mennyi pénz az, akár csak államonként is, rengeteg mindenre lehetne fordítani.
Csak egy pl, Indiában jelentõsen lehetne javítani az élet körülményeket, ha nem katonai célra menne el a nagy része...
Egy olyan civilizáció, ami nem háborúzik, (persze ez nem jelenti azt, hogy nincsenek ilyen eszközei, vagy ne tudna...) mert inkább béke párti, a fejlõdést tartja fontosnak, ezer % hogy már évszázadokkal elõrébb tartana(/tart) mint mi...
(Ez persze feltételezi azt is, hogy teljesen más a társadalma is...)
Hiszen a másik nagy gond, a gazdaság szereplõi, a milliárdosok, akiknek nem érdeke sok minden...
Sosem értetetm, hogy a háborúzás miért esztelen. Pl. ha Irakot 1991-ben nem rugdalják ki Kuvaitból, az olaj ára egészen érdekes lehetett volna. Háborúk okkal vannak. Vannak ideológiai alapon nyugvók, de többnyire bizony erõs gazasági okok vannak mögötte. Valami kell, ami máshogy nem megy. Az emúlt 60 évben olaj a sláger. 400 éve meg fûszerért háborúztak.
Akkor is drága volt hadakozni, de a fûszer még drágább volt.
A fegyverkezésre költött pénzek bizotsítájak azt, hogy idióta kalandorok ne háborúzgassanak, mert esélytelenek. A béke árát mennyiben méred? A háborús zónából és bizonyatalan környezetõl húnak el a cégek, mert gazdasági katasztrófa...
Sajnos ez a projekt is tipikus és fájó példája annak, hogy míg szemrebbenés nélkül folynak el a milliárdok az esztelen háborúskodásra, addig az alapkutatást a pénzhiány fojtogatja.
Lagrange pontban lesz. Jelenleg és a közeljövõben semmivel sem elérhetõ.
6 milliárd dollár, ez tétel az amcsi államnak? Ne röhögtessetek már.
Annak huszonévesnek srácnak, aki a Fészbukot csinálja a magánvagyona tudtommal 10 milliárd dollár.
Bill Geci meg 13 milliárd dollárt adott az afrikai "szegényeknek". Minek? Azért, hogy az afrikai anyáknak 6 éhezõ gyerek helyett a jövõben 8 éhezõ gyerekük legyen?
Tehát kényszerített fejlõdés, nem a végeredmény lesz a fontos, hanem amilyen eszközöket felhasználva eljutnak odáig. Maga a végeredmény pedig "játékszer" a tudósoknak úgy 10-15 évre :)
Ne értsd félre, nem kötözködni akarok veled, csak nem fér a fejembe, hogy a távoli csillagok kutatása a hétköznapi életben mi segítséget nyújthat a Földön.
Ezt nem tudtam soha sehová sem tenni, de befejezem mielõtt bármilyen politikai felhangot ütne meg az írásom.
(Óvatosan hozzáteszem, a csillagászat engem is érdekel, el szoktam olvasni a kapcsolódó cikkeket, már amit megértek belõle :))
Sajnos a Webb nem lesz szervizelhetõ, már csak a pályája miatt sem, most kell rendesen megcsinálni. Nincs lehetõség "szemmûtétre", mint a Hubble esetében az elbaltázott tükör miatt.
Mert a kesobbi technikai fejlodeshez kell az alapkutatas (a szakalas pelda, hogy feltalalsakor az elektromossag is uri hobort volt). Meg a penz fejlesztesre megy nagyreszt, nem az anyagkoltseg ennyi. Amely fejlesztesek munkahelyet teremtenek, versenykepes termekeket tesznek lehetove, ...