"És mi teszi lehetetlenné hogy az MI-képgenerátorok bármilyen írisz-mintát generáljanak?"
Generalhatnak barmilyet, ha az nem lesz meg alairva a kozponti vilag nepesseg nyilvantartasi adatbazisban. Persze a problema ugyanaz mint az ujjlenyomatok eseten. Ezek a biometrikus adatok csak a felhasznaloi nevet helyettesitik, a jelszot nem. Raadasul megvan az a hatranyuk, hogy nem lehet oket lecserelni, tehat ha egyszer kikerul a netre az info, onnantol barki fel tudja hasznalni. Ha csak felhasznaloi nev a szerepe, akkor ez max. olyan mint amikor valakinek kikerul a netre az email cime. Onnantol barki irhat neki. Viszont ha jelszokent hasznaljak, akkor az adott szemely a kompromittalodott adatait hasznalo hitelesitesi technologiat tobbet nem tudja hasznalni.
A cikkben emlitett project celja az, hogy lehetoleg minden ember minden biometrikus adata legyen meg nekik. Az online szemelyazonossag hamisitas ellen nem ved, de az offline ellenorzesekhez jo (rendori igazoltatasok, katonai ellenorzopontok, fizikai banki szolgaltatasok). Plusz el lehet adni az adatokat, ami eleg nagy penz.
Amióta okos mobilokkal szemezünk naponta több órát, valahol a "big tech"-eknél szinte biztosan van már írisz-adatbázis. A világos kék-zöld-sárga szeműek írisz alapján gond nélkül azonosíthatók. Csak a bogárszemű, sötét bőrű egyedek kérdésesek, de a mobilok kameráinak felbontás-növekedésével előbb-utóbb ez is meg lesz oldva.
(Bár, talán épp Mohamed követőit ébresztik rá első körben, hogy a mobilok életveszélyesek lehetnek számukra. (Előre-utólag jelezhetően, mindenféle kommunikációs kütyü, még a "buta" csipogók is.)