Ha követed a politikai híreket a világban, akkor tudod, hogy az irániak évek óta lázadnak az elnyomás/diktatúra ellen, csak sajnos a lázadásokat elfojtják. Keress rá angolul vagy magyarul, rengeteg találatot fogsz kapni.
Furcsa látni, hogy valaki Iránt példaképnek véli és nem disztópiának, nem gondoltam, hogy vannak ilyen emberek, pedig vannak arab származású barátaim is.
Most vegyél egy nagy levegőt, majd lassan fújd ki és nyugodj meg. Aztán írd meg kérlek, hogy miért gondolod azt, hogy a képzeletedben megtörtént eszmecsere itt a fórumon is lezajlott!
Egyszerűen nem értem mire reagálsz, idézhetsz is tőlem előtte idézőjelekkel, úgy talán egyértelműbb lesz.
Abba meg bele sem gondolsz, mi van akkor ha az irániak többsége pont így akar élni (igen, az iráni nők is), "iszlám disztópiában" akármit is jelentsen ez, mert fontosabbak nekik a vallási előírások mint a nyugatos szabadság.. vagy a kínaiak többsége akik köszönik szépen, tökéletesen megfelel nekik a diktatúra a vadliberális nyugat helyett. Mi van akkor ha nem a te szád íze szerinti életformát tartják kívánatosnak egyes országok többségi társadalmai? Végülis "demokrácia" van, ha a többség erre vágyik akkor kinek van joga elvitatni ezt tőlük? Utoljára szerkesztette: peterx, 2024.10.30. 15:04:45
Most te komolyan azt hiszed, hogy jön a "felvilágosult" nyugati ember és tele pofával, nulla történelem ismerettel majd megmondja az 1500 éves iszlámnak, hogy ugyan tessék már jól viselkedni, de ha lehet inkább felejtse el a vallását úgy am blokk, az lesz a legjobb a nagy szivárványos ég alatt egyesülő emberiségnek... elképesztő milyen naivak a liberálisok, nulla életösztön, meg is lesz ennek a böjtje de nem nálunk hanem Nyugat Európába már repedeznek a társadalmak, elkerülhetetlen a polgárháború vagy az iszlamizálódás 20-30 éven belül. A mi feladatunk, hogy fegyverhasználati joggal kell kiegészíteni a határvédelmet, de most már nyugati irányba is lassan.
Te csak vádaskodsz meg káromkodva személyeskedsz, de valamiért az én kommentem számít hisztinek. Ok! Gratulálok a mindent elsöprő győzelmedhez! Utoljára szerkesztette: CommieSlayer, 2024.10.30. 13:46:58
Azért a dolgok nem fehérek és feketék. Szerintem. Amerika sem a világ csendőre, mert annak a dolga a rend fenntartása lenne, amit ők csinálnak az viszont arra való törekvés, hogy a saját hegemón hatalmukat fenntartsák. És ők pont azért csinálják ezt, akár megelőző háborúkat is indítva, mert közben a többi feltörekvő hatalom folyamatosan próbálja gyengíteni a pozícióit.
Egyik sem jobb, mint a másik, kár ebből bármilyen szinten is morális kérdést csinálni.
A gond inkább az, hogy azért az USA jelenlegi vezetése láthatólag pont ugyanakkora erőfeszítést fordít a saját táborán belüli, szövetséges államok megregulázására, mint az ellenséges országok valamilyen eszközzel történő támadására. És ebben a szövetségesek megregulázásában láthatólag előbb alkalmazza az ostort, mint a mézesmadzagot, pedig mindkettő kb ugyanakkora költségbe kerül számára és az utóbbi még jobban is illik a nyugat a demokrácia felsőbbrendőségén alapuló kommunikációjához.
Az meg hogy nekünk Oroszország, pláne Irán a barátunk, azért az tényleg barokkos túlzás. Bizonyos szempontból csupán annyiról van szó, hogy összefújt bennünket a szél, amikor a jelenlegi amerikai vezetés eldöntötte, hogy egyaránt ellenfélnek és ellenségnek tekint bennünket. Csak amíg Iránt mindíg is az ellenségének fogja tekinteni, addig bennünket "csak" a legközelebbi kormány/elnök/váltásig fog túráztatni (amelyik előbb bekövetkezik).
Szal ahogy szerintem nem adekvát megközelítés az, amikor a liberális oldal mindent egyfajta nyugati szempontokra leszűkített, de abszolút referenciaponthoz viszonyított moralizálással igyekszik megmagyarázni, erre nem az a realista válasz, hogy az általuk befeketített országokat, erőket tekintjük kisangyalkának, mert nem ez a morális/liberális szemlélettel szembenálló neo-realista nézőpont lényege, hanem hogy az országokat érdek, képesség, lehetőség és vezetői akarat alapon ítéljük meg, inkább csak értékeljük, viszonyítjuk.
"Sok a projekció a kommentedben. Valószínűleg pedofil vagy és nőgyűlölő. Sajnos a leírt magyar szöveget sem érted. "
Ezt úgy értelmezem sg.hu nyelvjárásban, hogy rájöttél hogy hülye vagy, nem tudod megvédeni az ostoba kommented, ezért elkezdtél logikátlanul behisztizni. Beírom magamnak hogy 1:0 ide.
Kit zavar, ha egyre több iszlám disztópia alakul ki a világban? Aztán egyszer csak Magyarországot is jobban érinteni fogja az iszlám terjedése, és akkor majd nézhetsz nagy boci szemekkel, hogy miért nem gondolkodtunk előre anno. Nem kell törődni az elszabadult erdőtűzzel amíg csak a szomszéd telke ég hozzáállás alapjaiban hülyeség, korlátolt elmére vall.
Az emberi civilizáció csak akkor tud szintet lépni, ha előbb utóbb összefog és egyesül a világ. Tudom, hogy sci-finek hangzik, de ez az igazság. Az erőforrások nem végtelenek és már szétbányásszuk a bolygót. A termőtalaj világviszonylatban 90%-osan szarrá használt, ha nincs termőtalaj, akkor nincs mezőgazdaság sem, tehát élelem se lesz csak minimális hozamú. Az, hogy egyszer meglépi-e az emberiség ezt vagy előbb pusztítja el magát már másik kérdés. Utoljára szerkesztette: nlght, 2024.10.30. 13:36:50
NEM a mi dolgunk megváltoztatni őket ezt fogjátok fel végre! Semmi közünk hozzá, hogy élnek más országok, majd ők maguk belül elrendezik a dolgaikat ha valami nem tetszik. Örök érvényű a mondás, hogy minden országnak olyan kormánya van amit megérdemel. Foglalkozz a saját országoddal, van épp elég tennivaló itt is. Utoljára szerkesztette: peterx, 2024.10.30. 10:37:02
Úristen mekkora sötétség van egyesek fejében.
Talán az a baj vele, hogy egy sötét disztópiát valósít meg. Tudtad, hogy Irán és Szíria is fejlettebb ls nyitottabb ország volt a 70-es években, mint Magyarország? Aztán jöttek pedofilia rajnogó, törülköző fejűek és mindkét országot gazdaságilag és morálisan is romba döntötték. A lakosság fele nő és a nők jogait nem mutogatják prezentációkban az iszlamista országok, mert alig vannak jogaik. Igazi balfasz személyiséged lehet, ha neked ez jön be.
Látsz különbséget az alábbi képeken? Az előbbi a 70-es években készült, a következő 50 évvel később.
Irán az amerikai beavatkozás előtt sokkal liberálisabb szemléletű volt, mint most. Most igazából csak azért tartják fent a régi vallási normákat, mert nem akarnak olyanná válni, mint a nyugat. A nyugati értékrendből megvolt a részük és köszönik, nem kérik.
Nyilván nem értek egyet a természetes szabadságjogok állami korlátozásával, de ahogy a média sok dolgot előad a kelettel kapcsolatban az erősen el van túlozva. És közben képmutatás is, mert a nyugat is elkezdett visszafelé fejlődni szabadságjogok terén és a legtöbb ember már itt sem érti, hogy a szabadság honnan ered, miért fontos és miért kell tisztelni. Utoljára szerkesztette: CommieSlayer, 2024.10.30. 10:22:36
Úgy konkrétan mi a baj Iránnal? A nyugat ellenességük abból fakad, hogy az USA és a UK együtt - az Ajax hadművelet keretében - megpuccsolták az ottani demokratikusan megválasztott vezetést és egy nyugat bérenc diktátort raktak a helyére, aki több mint 20 évig uralkodott és kiárúsította az országot. Ez mellett még mindig az egyik legbékésebb ország a környéken. Számtalan merényletet és terror akciót lenyeltek Izraeltől az elmúlt 10 évben, hogy ne legyen háború. Persze Izrael ezen csak vérszemet kapott és tovább feszítette a húrt, amit idén már nem lehetett szó nélkül hagyni. Az elmúlt 70 év történelméből nekem úgy tűnik, hogy Irán tök jól ellenne békében, ha nem csesztetnék folyton. Utoljára szerkesztette: CommieSlayer, 2024.10.29. 22:43:18
Ez a gagyi politikai propaganda mióta "it-tech"?
Egyébként az összes nagyobb nyugati ország hatalmas állami pénzeket költ propaganda terjesztésére más országokban. Ebben Oroszország nem különleges. És általában nem azt hívják beavatkozásnak a választásokba, amikor mémeket posztolnak az interneten, szóval ez a cikk ilyen formában csak visszaböfögött CNN-es hazudozás.
Maximálisan egyetértek.. plusz szerintem minden joga megvan beavatkozni az USA választásaiba a cikkben említett országoknak, ugyanis nem ők kezdték ezt a játékot.. a 250 éves USA képzeli magát világcsendőrnek, aki felhatalmazva érzi magát akár több EZER éves államoknak megmondani hogyan éljen, mit gondoljon és magasról tesz az adott ország szokásaira/történelmére/érzékenységeire.. meg is született már erre a válasz a BRICS nevében, lassan, de biztosan vége lesz a hegemóniának és az USA kizárólag magának köszönheti ezt. Utoljára szerkesztette: peterx, 2024.10.29. 17:58:25
Fordítva történik inkább. Az USA a világ minden választásába beavatkozik így vagy úgy. Egy Iránnak vagy akár Oroszországnak szinte semmi eszköze nincs hozzá képest. Néhány hekker vagy hozzászólások? Ugyanmár. Amerika gyilkol, zsarol, puccsol, lefizet, rátelepedik, kizsigerel, felvásárol, csal, lop, hazudik kőkeményen. A századát nem tudják megcsinálni az oroszok sem, uralja a világ nagy részét.
Még nálunk is az USA befolyása sokkal-sokkal erősebb, mint az orosz.
Ergo melyiktől kellene tartani? A fősodratú média a világ nagy részén persze hogy az orosz meg iráni veszedelmet sujkolja, hiszen az amerikai propaganda része.
Iráni befolyás Európában vagy az USA-ban? Haha.
Nálunk is Pressmann "nagykövet", valójában helytartó csak füttyent és hiába a normalitás retorikája, liberális szennyben úszik Budapest és az ország. Minden oroszvédő beszéd ellenére az oroszok elleni gyakorlat valósul meg évek óta hazánkban is. Szóval nem a kelettől kell tartani, hanem a nyugattól.
Nekem emiatt is szimpatikus Irán vagy általában a kelet és undorító a nyugat.
A dolgot azért árnyalja, hogy kevés olyan céget látunk ebben a portfólióban, mint a BYD, Xiaomi, Rostec, Tata, vagy a Rosatom.
Nyilván nyugaton a sötét árnyalatú kőzet dominanciája megkérdőjelezhetetlen.
Én ezt máshogy látom, és most leszűkíteném az egészet az amerikai választásokra, és bizonyos demokratikus alapelvek, elsősorban szólásszabadság, annak korlátozására, az információkhoz való szabad hozzáférés érvényesülésére, mégha vannak bizonyos párhuzamok a magyar politikát illetően is.
Három konkrét, az oldalak kommunikációját, helyesebben annak hiányát jellemző dolgot emelnék ki.
1. Trump elleni MERÉNYLETEK kommunikációja. Szerintem ez olyan kérdés, amelyben nem létezik értelmezési szabadság. Független a merénylők személyének, amúgy elég homályos politikai hovatartozásától, maga ez az esemény/események azok, amelyek minden a politikában érintett szereplő, így a sajó részéről is, egyértelmű elhatárolódást követelnek meg a demokrácia alapelvei értelmében. Ez nem lehetne vita kérdése, mégis úgy tűnik, hogy az (lásd terorista jellegű közösségi bejegyzések engedélyezése ebben az esetben).
2. Szintén a választáshoz kapcsolódó hír, hogy az egyik elnökjelölt fél ZÉRO szinten hajlandó a sajtó kérdéseire válaszolni, pláne egy viszonylag spontán alakuló sajtótájékoztatót tartani. Vagyis nem ad érdemi, kérdésekkel próbára tehető nyilatkozatot a saját politikáját, programját illetően, ami ezáltal kimerül abban, hogy bármit beleképzelhetsz, ami az ellenfél választási győzelmének megakadályozását jelenti, a konkrét ez után esetleg 4 éven keresztül következő kormányzati döntésekről viszont szinte zéró tájékoztatást ad. Ezt szerintem szintén nem erősíti a demokrácia, a nép korrekt tájékoztatásának alapelvét.
3. Trump 2020.-as, főleg közösségi médiát érintő kommunikációját negligálták, gyak a kormányzatnak alárendelt szervtől, az FBI-tól kiindulóan az orosz kapcsolatra hívatkozással. Olyan esetekben is, amiről később maga az érintett pl. Hunter Biden a laptopján levő anyagokat illetően, adott nyilvánosan, vagy bíróság előtt beismerő vallomást, amivel az esetleges orosz szálat, ha nem is érvénytelenítette, de jelentőségét tekintve marginálissá tette. 2020. nyarától folyamatosan egyre intenzívebben korlátozák, majd bannolták Trumpot a közösségi média platformjait illetően. Ez gyak kimeríti a választási csalás, de legalábbis a választási esélyek torzításának kategóriáját.
Nem vagyok egy feltététel nélküli Trump hívő, sem személyiségében, sem programjának jó részét illetően nincs vele közös álláspontom.
Azonban a demokrácia ellen a fenti 3 pontban részletezetten elkövetett bűnöket, vagy "csak" a demokrácia elveinek semmibevételét illetően legalább egy korrekt tájékoztatással, eseteneként a beismeréssel a demokrácia platformjához történő visszatérést nem csak az amerikai választópolgárok, hanem a teljes megtévesztett világ, beleértve téged is, megérdemelnénk.
Amíg ez nincs meg, addig sajnos tényleg nem létezik egy közös demokratikus kiindulópont, platform, ami alapján elképzelhető lenne egy érdemi kommunikáció.
Láthatóan, az előbbi példákból is kindulva megállapítható, hogy a közésségi médiát nem annak lehetőségeivel, akár esetlegesen az ott terjesztett álhírekkel, hanem épp fordítva annak korlátozásával sebzik meg halálosan, ez alatt értve akár a bármilyen indokkal és szintig művelt cenzúrát, vagy akár a hivatalban levő közszereplők, maga az USA elnökének a bannolását illetően is. Utoljára szerkesztette: NEXUS6, 2024.10.29. 15:21:47
Nincs ott demokrácia, hanem csak plutokrácia, vagyis amikor a szupergazdagok irányítják a háttérből az országot.
2 párt van és mindkettőt tömik pénzzel, gondolok itt a nagyon is valós Fekete Szikla név mögé rejtőző titokzatos szupergazdagok csoportjára, akik 10 TRILLIÓT tudnak együtt megmozgatni, és szinten minden vállalatban vannak részvényeik és érdekeltségeik a világon.
A lenti képek 2023-ból valók, azóta változott a részvények értéke.
Nem értek egyet, mert Magyarországon ugyanez a helyzet, a jobboldal itthon is borzasztó hangos, agresszív, hit alapon elkötelezett, érdemi vitát folytatni képtelen fél, míg a másik saját magát gáncsolja, görcsösen ragaszkodik az egyeztetésekhez, lefektetett normákhoz, és éppen ezért marad alul.
A közösségi médiát pont azért nem regulázták meg, mert jogilag nagyon nehéz megfogni mi a helyes és helytelen, és ha sikerül is, éveken át tartó egyeztetések és tárgyalások szükségesek hozzá, nem mellesleg nem visszamenőleges a bevezetés, hanem tervezhetően, évekre előre láthatóan történik. Ezzel szemben Trump (vagy itthon Viktor) asztalra csap éjfél előtt két perccel, és azonnal bezárják például a TikTokot. Sokaknak tetszik ez az utóbbi rendszer, mert nem számolnak azzal, hogy előbb-utóbb ők lesznek a bot rosszabbik végén.
Aha, a világ legerősebb országa egy 10 éve fennálló, a demokráciát alapjaiban veszélyeztető problémára nem volt képes érdemben reagálni. Hát ez is egy szempont, és ha igaz, akkor a demokrácia tényleg veszélyben van.
De talán kevésbé, mintha egy másik nézőpont az igaz, ha egy valóban meglevő, de amúgy talán marginális jelentőségű probléma szélsőséges szintű felnagyításával próbáják valakik ugyan így a választásokat befolyásolni, és ezzel a demokráciát kompromitálni.
Mindenki eldönti, hogy szerinte melyik narratíva az igaz. Kár, hogy az a közös metszéspont a kettő narratívában, hogy csak ez a kettő nézőpont létezik.