Hibás alkatrészekkel vezették meg a NASA-t

Hibás alkatrészekkel vezették meg a NASA-t

2019. május 4. 09:51, Szombat
A beszállító csaknem két évtizeden keresztül átverte az ügynökséget, aminek ára volt.

A NASA közleményben jelentette be, hogy megtalálták két, évekkel ezelőtt meghiúsult küldetés magyarázatát. Érdekes módon ezúttal nem emberi hibáról vagy a műszerek meghibásodásáról volt szó, hanem szándékos félrevezetésről, mégpedig egy beszállító részéről, amely hosszú éveken keresztül folytatódott.

Az ügynökség az amerikai igazságügyi minisztériummal közösen végezte el a részletes vizsgálatot, amely egyértelmű eredménnyel zárult. Eszerint a több küldetéshez fontos komponenseket szállító cég, amely akkor még a Sapa Profiles névre hallgatott, 1996 és 2015 között hamisította meg, illetve módosította az általuk gyártott alkatrészek meg nem felelését igazoló teszteket, két esetben is a küldetés meghiúsulását okozva. A Taurus XL típusú rakéták orrkúpja ugyanis a 2009-es Orbiting Carbon Observatory és a 2011-es Glory küldetés startja során nem vált le megfelelő módon, amely a jelek szerint annak eredménye volt, hogy a beszállító eleve a feladatra nem alkalmas alumínium komponenseket adott el a NASA-nak.

Mindez tehát nem volt egyszeri eset, mi több, a szóban forgó gyártó valószínűleg kliensek százait verte át a hamis teszteredményekkel – ezek közé tartozott az Orbital Sciences Corporation, amely akkor a Taurus XL rakétákat is gyártotta, bár a cég később az Orbital ATK nevet vette fel, 2018 óta pedig már Northrop Grumman égisze alatt tevékenykedik. Az azóta Hydro Extrusion Portland névre átkeresztelt gyártó beleegyezett abba, hogy 46 millió dolláros kártérítést fizessen a NASA-nak, ez utóbbi saját becslése szerint azonban a két meghiúsult küldetés teljes költsége elérte a 700 millió dollárt, vagyis nagyjából ekkora összeg repült ki az ablakon mindenféle eredmény nélkül. A beszállító emellett nem vehet részt további kormányzati tendereken, bár arról nincs hír, hogy további kártérítési kérelmek is várhatóak-e az ügyben.

A NASA illetékesei inkább a bizalom megrendülését emelték ki, hozzátéve, hogy a megfelelő teszteredmények rendkívül fontosak a küldetések sikeressége szempontjából.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások