A lassú PC-s alkatrészek visszafogják az új processzorokat

A lassú PC-s alkatrészek visszafogják az új processzorokat

2000. december 15. 03:15, Péntek
[ZDNET] Az Intel és az IBM a közelmúltban olyan technológiákról tett említést, melyek használatával a jövőben akár 10 GHz-esnél is gyorsabb mikroprocesszorok lehetnének készíthetők, azonban ahhoz, hogy igazi teljesítménybeli áttörést lehessen elérni, ahhoz a számítógépek egyéb alkatrészeinek is megfelelő teljesítményt kellene nyújtaniuk.

A San Francisco-i International Electronic Device Manufacturers elnevezésű kiállításon az Intel bejelentette, hogy sikeresen folynak a cég azon kutatásai melyek az egyre kisebb tranzisztorok előállítására törekednek, az IBM pedig új anyagok alkalmazásával kívánja növelni processzorai sebességét. De mit érnek majd ezek az új, óriási teljesítményű processzorok, ha a rendszerek sebességét visszafogják az egyéb PC-s alkatrészek?

"Ez sajnos egy többdimenziós probléma." - mondta Russ Lange, az IBM egyik vezető technológiai szakértője. "Az újabb mikroprocesszorok és az egyéb PC-s rendszerelemek közti teljesítménybeli szakadék egyre csak növekszik." - mondta.

Az Insight64 cég egyik elemzője, Nathan Brookwood megpróbálta felvázolni, hogy az elmúlt években milyen ütemben fejlődtek a személyi számítógépek egyes alkatrészei. Az 1981-es eredeti IBM PC, és a mostani legújabb 1.5 GHz-es Pentium 4-es IBM rendszerek közötti fejlődést tekintve, a legnagyobb ütemben a processzorok fejlődtek. A CPU-k évente átlagosan 35 százalékkal gyorsultak, míg a rendszerbusz már évente csak 25 százalékkal gyorsult. A processzorokkal legkevésbé a memóriák bírták tartani a lépést, hiszen ezek a rendszerelemek évente átlagosan mindössze 12 százalékkal gyorsultak.

"Ez egy klasszikus probléma." - mondja Brookwood. "Amennyiben te egy CPU tervező vagy, nem hagyhatod figyelmen kivűl ezeket a dolgokat. Úgy kell megtervezned a processzorod, hogy az a lassabb kiszolgáló alrendszerek mellett is megfelelő teljesítményt nyújtson."

Manapság többek közt ezért használják a mikroprocesszorok esetében az úgynevezett soron kivűli végrehajtást, melynek segítségével a chip-ek a programok által előírt sorrendtől különböző sorrendben is képesek az utasítások végrehajtására, így elkerülhető, hogy a lassabb rendszerkomponensek miatt túl nagy mértékben csökkenjen a rendszer sebessége.

Problémát jelent az a tény is, hogy míg a CPU gyártóknak csak a minél nagyobb teljesítményre kell koncentrálniuk, addig például a merevlemezgyártóknak jelenleg a minél nagyobb kapacitás elérése az elsődleges szempont, és csak másodlagos a winchesterek sebességének növelése. A CPU gyártók részben emiatt is arra kényszerülnek, hogy egyre több és gyorsabb memóriát integráljanak közvetlenül a CPU-k magjába.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások