Az LSI DSP technológiáit licenszeli az IBM

Az LSI DSP technológiáit licenszeli az IBM

2001. január 23. 06:48, Kedd
San Francisco-ban bejelentették, hogy az IBM (International Business Machines) szerződést kötött az egyik nagy chipgyártó céggel, az LSI Logic-kal. Az egyezmény keretében az IBM olyan licenszjogokhoz jut, melyekkel olyan chipeket gyárthat majd a Big Blue (IBM), melyek például különböző hang-, hőmérséklet-, vagy fény-jellemzőket "fordít" le a számítógépek nyelvére. A szerződés fontosságát jelzi, hogy a most megkötött egyezség az LSI cég történetében az eddig megkötött negyedik legnagyobb szerződés.

Az IBM és az LSI eddig egyébként konkurens cégek voltak az úgynevezett alkalmazás-specifikus integrált áramkörök piacán, most pedig úgymond "békét" kötöttek. A szerződés anyagi részleteiről természetesen nem kívántak nyilatkozni, így nem lehet tudni, hogy az IBM milyen jogdíjakat és egyéb illetékeket fog fizetni.

Az LSI Logic manapság az egyik legnagyobb olyan, félvezetőket fejlesztő cég, melynek termékeit többek közt vezeték nélküli eszközökben, set-top boxokban, illetve kommunikációs berendezésekben használják fel. Az LSI fejlesztéseinek sikerességét jelzi az is, hogy az eddigiekben már olyan nagy telekommunikációs cégek is megvásárolták az LSI DSP (Digital Signal Processor, digitális jelfeldolgozó) technológiáit, mint például a Broadcom, a Virata, vagy a Brecis Communications.

Az LSI cég egyik legnagyobb jelenlegi terve az, hogy létrehozzanak egy olyan, mindenki által elfogadott programozási nyelvet, melyet világszerte az összes DSP cippel foglalkozó mérnök értene és használna is. Így például a mobiltelefonok fejlesztése is sokkal gyorsabban folyhatna, mivel a fejlesztők megkötések nélkül, könnyedén alkalmazhatnának például akár Intel, vagy Texas Instruments DSP chipeket is.

Az LSI és az IBM tervei közt is szerepel az olyan, egyre nagyobb tudású single-chipek kifejlesztése, melyek esetében egy chipen belül megtalálhatóak a korábban több chipben tárolt megoldások. Ezeknek az új chipeknek az alkalmazásával csökkenthető lenne az áramfelvétel, és a gyártási költségek is kedvezőbbek lehetnek.

A DSP chipek piaca a 200 milliárd dolláros félvezető világpiac egyik legdinamikusabban fejlődő ágazata, mely nagyrészt a DSP chipek mobiltelefonokban való alkalmazásának köszönhető. A DSP chipek úgymond a "valós világ" különböző hang-, hőmérséklet-, vagy fényadatait fordítják le olyan digitális nyelvezetre, melyet aztán már a számítógépek is értelmezni tudnak.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások