Europa Universalis

Europa Universalis

2001. április 1. 16:12, Vasárnap
Grafika: Ahelyett, hogy a programozók elrejtették volna a játékot valami csicsás grafika alá, az Europa Universalis könnyen átlátható, funkcionális de mégis szép grafikát mutat be. A térképek szépek és színesek, stílusukban tökéletesen illeszkednek a játékba. Az egyes provinciák mérete is megfelelő, szimbolizálja a tartomány politikai és gazdasági erejét. A különböző helyszíneknek is megvan a maguk sajátos grafikája. A Közel-Kelet sivatagi városai drasztikusan különböznek az Új Világ egyszerű fakunyhóitól. Az akciók is leginkább egy táblás játékhoz hasonlítanak, az egységeket jelképező ikonok úgy csúszkálnak a területen, mintha sakktáblán lennének. Habár ez a megoldás elsőre talán kissé szegényesnek tűnhet, mégis tökéletes megoldás egy stratégiai játékban, hiszen nem vonja el a játékos figyelmét a megoldandó problémától. Összességében elmondhatom, hogy a teljes megvalósítás elegáns és jól megoldott, pont ami kell egy ilyen játékhoz.

Kezelőfelület: Ha meggondoljuk azt a hatalmas információmennyiséget, amit a játék elénk dob, el kell ismernünk, hogy a programozók nagyszerű munkát végeztek, hiszen minden könnyen és egyszerűen elérhető a játék szinte minden részéből. Például, mikor kiképzést vagy építést végzünk, a kis animációk mellet megjelenő sávok pontosan jelzik az elvégzett feladatok szintjét. Ezen felül a játék rendelkezik jó pár fix ikonnal és hotkey-el, amikkel bármikor előhívhatjuk az oly fontos térképeket, grafikonokat. Az igazság az, hogy a rengeteg információtól függetlenül a játék kezelése meglehetősen egyszerű és a kezelőfelület áttekinthető. Persze egy hiba azért itt is akad. Sajnos nem tudjuk előre megmondani, hogy a katonáinknak mennyi időbe fog telni míg eljutnak egyik pontból a másikba, habár szinte bármilyen más időfüggő információt megkapunk a játék közben. Ez ezért is nagyon érzékeny pontja a programnak, mert háborús időben birodalmak sorsa dőlhet el azon, hogy az utánpótlás mikor ér a harcmezőre! Persze nagyjából meglehet saccolni az érkezési időt, de ez azért nem a legelegánsabb megoldás. Ettől a kis apróságtól eltekintve a játék kezelőfelülete tökéletesre sikerült, ebben a kategóriában az eddigi legjobb.

Játékmenet: Az Europa Universalis-t két szóval lehetne a legegyszerűbben leírni: "kolosszális" és "komplex". A játék mélysége egyszerűen félelmetes, politika, diplomácia, nemzeti stabilitás, vallások. Nem volt még olyan játék, ami ennyire komolyan dolgozta volna fel ezt a témát. Még ha csak provinciális szinten nézzük is a játék összetettségét, már az is fantasztikus! És amíg más játékok egyik-másik témát hanyagolták, hogy másoknak teret adjanak, az EU képes arra, hogy mindent összefogjon egyetlen csomagba. Az olyan apróságok, mint az ország stabilitása és a Casus Belli már rögtön kizárja annak a lehetőségét, hogy pusztán csak a hadseregünkkel végigrohanjunk a fél világon és így nyerjünk a játékban, hiszen ezt a nagyravágyó tervet biztosan gazdasági csőd "koronázza" majd. A játék lényege pedig pont ebben a tökéletes valósághűségben rejlik. Ne csodálkozzunk azon, ha a nép nem fogja jó szemmel nézni, ha a befizetett adót élelmiszer helyett katonákra és vérengzésre költjük.

Multiplayer: A mai világban meglehetősen hihetetlen, hogy egy olyan játék, mint az Europa Universalis nem ajánl fel más kapcsolódási módot, mint a LAN vagy a manuális IP cím beírása után a TCP/IP. Bizony jobb lett volna, ha a készítők több lehetőséget adnak a multiplayer mód kipróbálására, bár hozzá kell tennem, hogy ez a játék nem arról híres, hogy gyors, "gyárts és ölj" partikat lehetne vele összehozni. Aki mégis kipróbálja, nem fog csalódni, hiszen egy valóságos ellenfél ellen mindig nagyobb kihívást jelent játszani, mint a számítógépes intelligencia egy idő után kiismerhető taktikája ellen.

Hangeffektek: Habár a stílusnak nem lételeme a tökéletes hangzás, az EU mégis nagyot alkotott ebben is. A csatába indulók kiáltásai, az acél csengése, az ágyúk dörgése és az olyan apróságok, mint a kis kikötői harang csendülése mikor egy hajó elkészült, tökéletes hangulatot teremt a játékhoz.

Zene: Kevés olyan játék létezik, mint az EU, ami ilyen tökéletesen használná a zenei aláfestést, hogy megteremtse a tökéletes hangulatot. A történelmi jellegű dallamok folyamatosságot adnak a játékmenetnek, tökéletesen illeszkedve a stílushoz. A zeneszámok mennyisége is megfelelő, szinte megunhatatlan, a hangerő is pont jó. Szépen fekszik a háttérben, tökéletes!

Intelligencia és nehézség: Mivel a program rengeteg lehetőséget ajánl fel, hogy saját lehetőségeinkhez igazítsuk a nehézségi szintet, a komplexitást, a mesterséges intelligencia erejét, ezért a játék szinte mindenkinek ajánlható. Megszabhatjuk az AI természetét, a hadseregeinek növekedésének lehetőségét, a politikai kötelékek kialakulásának lehetőségét, valamint kereskedelmi képességeit. Ez nem azt jelenti persze, hogy lebutítva könnyű ellenfél, ugyanis ha harcra kerül a sor, bizony elég meglepő cseleket tud még így is produkálni. Képes okosan elvágni az utánpótlási vonalakat, vagy a harci eseményektől függően politizálni, csak hogy mentse a bőrét!

Ezek után talán úgy tűnhet, hogy a program bizony hatalmas kihívást jelent a játékosoknak. A rengeteg dolog, amire figyelnünk kell, a szövetségi viszonyok, a hadsereg állapota bizony tényleg nem egy párperces kikapcsolódást kínál, hanem komoly agytornát. Szerencsére több kisebb-nagyobb hadjárat létezik a játékban, ezért ha valaki fokozatosan halad, szépen eljuthat a legmagasabb fokig, ahol már játszi könnyedséggel tudja majd irányítani birodalmát.

Összegzés: A bevezetőben említett "recept" már okot adhatna, hogy az Europa Universalis nagyon jó játéknak sikerüljön, azonban nem csak ez az oka, amiért nagyon megtetszett. Az igazi ok a program komplexitásában rejlik. A politikai intrikáktól elkezdve a kereskedelmen át egészen a vallási kérdésekig minden a mi kezünkben van. Még nem született olyan játék, ami ilyen szabadságot adna a kezünkbe, miközben képes megtartani az egyensúlyt a történelmi hűség és a játszhatóság között. Ha mindent összevetünk, láthatjuk, hogy ez egy olyan játék, ami még hosszú-hosszú hónapokig fent lesz a hd-n, hiszen a rengeteg hadjárat, azok kombinációja, a dinamikus küldetések és a győzelem különböző lehetőségei még hónapokig képesek lekötni az embert. Elegáns, komplex és csodás. Az Europa Universalis egy klasszikus minden téren. Egyike a valaha is készült, legjobb stratégiai programoknak.


<< Előző oldal  1 2 [3] 


Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások