Nvidia: bárkiből programozó lehet a mesterséges intelligencia segítségével

Nvidia: bárkiből programozó lehet a mesterséges intelligencia segítségével

2023. május 30. 12:02, Kedd
"A mesterséges intelligencia azt jelenti, hogy ma már bárkiből lehet számítógépes programozó, mivel csak beszélni kell a számítógéphez" - mondta Jensen Huang, az Nvidia vezérigazgatója, aki a tajpeji Computex fórumon több ezer ember előtt beszélve a "digitális szakadék" megszűnését üdvözölte.

Huang szerint a mesterséges intelligencia a számítástechnika forradalmának vezetője. "Nem kérdés, hogy egy új számítástechnikai korszakban élünk" - mondta, és időnként a tömeg legnagyobb örömére tajvani szavakat szőtt beszédébe. (Huang a dél-tajvani Tainan városában született, majd az Egyesült Államokba költözött, ahol az AMD-nél mikroprocesszorok tervezőjeként dolgozott, és 1993-ban társalapítója volt az Nvidia vállalatnak.) Arra figyelmeztetett, hogy a hagyományos technológiai ipar nem fog lépést tartani a mesterséges intelligencia fejlődésével, és annak hatása a technológiai ipar határain túlmutatva a mezőgazdaságtól és a gyáraktól kezdve a gyógyszeriparon át az éghajlatváltozásig mindenre ki fog terjedni.

"Minden egyes számítástechnikai korszakban olyan dolgokat lehetett csinálni, amelyek korábban nem voltak lehetségesek, és a mesterséges intelligencia minden bizonnyal ide tartozik. A programozás belépési küszöbe hihetetlenül alacsonnyá vált. Most már bárki lehet programozó, ehhez csak mondani kell valamit a számítógépnek" - mondta. Valószínűleg az OpenAI által kifejlesztett ChatGPT-re gondolt, amely képes kódot generálni, csökkentve a szoftverek létrehozásához szükséges emberi munkát, ami forradalmasíthatja a programozást. Az online elérhető nyílt forráskódú szoftverek hatalmas mennyisége szintén termékeny gyakorlóterepet biztosított a kódgeneráló rendszerek számára. Az OpenAI Codex rendszere - amelyet részben nyílt forráskódú szoftvereken képeztek ki - javaslatokat ad a szoftverfejlesztőknek a kódsorok megírására. A GitHub - a Microsoft fejlesztőknek szánt szolgáltatása - közlése szerint a platform a felére csökkentette az új kódok létrehozásához szükséges időt, ami hatalmas ugrás a hatékonyságban, miután egy évtizede nagyrészt eredménytelenül próbálták növelni a termelékenységet.

Az Nvidia a mesterséges intelligenciához szükséges chipek és számítási rendszerek fő beszállítójaként a világ egyik legértékesebb tőzsdén jegyzett félvezetőgyártó vállalatává emelkedett, csak az Apple, a Microsoft, a Saudi Aramco, az Alphabet és az Amazon áll nála magasabb helyen. A vállalat a múlt héten a Wall Street becsléseinél több, mint 50%-kal magasabb második negyedéves bevételt jelentett, és közölte, hogy növeli a kínálatot, hogy kielégítse a mesterséges intelligencia chipjei iránti megugró keresletet, amelyeket a ChatGPT és számos hasonló szolgáltatás működtetésére használnak.


A cég nem bírja kielégeni az adatközponti chipjei, köztük a H100, egy fejlett grafikus processzoregység (GPU) iránt megugrott a kereslet. Ennek használata jelentősen csökkenti az úgynevezett nagy nyelvi modellek, például a ChatGPT betanításához szükséges időt. Az Nvidia chipjei olyan vállalatoknak segítettek, mint a Microsoft, hogy emberihez hasonló csevegési funkciókat adjanak a keresőmotorokhoz, például a Binghez. Elon Musk - aki jelenleg egy mesterséges intelligenciával foglalkozó startup kiépítésén dolgozik - a múlt héten azt mondta egy interjúalanyának, hogy a GPU-kat "lényegesen nehezebb beszerezni, mint a drogokat". Az Nvidia nagyrészt a TSMC-re támaszkodik az általa tervezett chipek gyártásában, de Huang elmondta, hogy a vállalat rugalmasan és redundánsan építette ki ellátási láncát. Elkezdte használni a Samsung bérgyártását és fontolgatja az Intel partnerként való bevonását is - mondta. "Annyi helyen gyártunk, ahány helyen csak tudunk" - mondta.

Huang bemutatta, mire képes a mesterséges intelligencia, többek között arra is rávett egy programot, hogy néhány szavas utasítással írjon egy rövid, az Nvidia-t dicsőítő popdalt. Több új alkalmazást is bemutatott, köztük a világ legnagyobb reklámcsoportjával, a WPP-vel (WPP.L) kötött partnerséget a digitális hirdetésekhez használt, mesterséges intelligenciával támogatott generatív tartalmakkal kapcsolatban. Az Nvidia Omniverse alapú tartalommotor képes lesz a reklámokban felhasználható fotók és videótartalmak előállítására. Egy új, DGX GH200 nevű mesterséges intelligencia-szuperszámítógép-platformot is bejelentett, amely az OpenAI ChatGPT-hez hasonló generatív MI-modellek létrehozásában segíti a technológiai vállalatokat. A Meta, a Microsoft és a Google Cloud az első ügyfelek között van, akik várhatóan hozzáférhetnek a szuperszámítógéphez.

Huang egy új, a játékfejlesztők számára készített MI-platformot is bemutatott, amellyel a játékosok viselkedését utánzó online avatárokkal rendelkező játékokat hozhatnak létre. "Ez a videojátékok jövője. A mesterséges intelligencia hozzájárul majd a környezet rendereléséhez és szintéziséhez, de a karaktereket is animálni fogja" - mondta. A kormányzati szabályozásról szóló kérdésre elismerte a lehetséges kockázatokat. "Nagyon komolyan kell vennünk az MI biztonságát" - mondta. "A mesterséges intelligencia végső soron egy termék vagy szolgáltatás. Minden terméket és szolgáltatást szabályozni kell, és biztonságosnak kell lennie".


A legmérsékeltebben Kínáról beszélt. A félvezető technológia az USA és Kína közötti növekvő feszültségek középpontjában áll, és az Nvidia sikere a mesterséges intelligencia fejlődését elősegítő termékek kifejlesztésében a kínai technológiai fejlődés megfékezését célzó amerikai exportellenőrzés célkeresztjébe került. Washington tavaly októberben megtiltotta az A100 chip - a H100 elődje - Kínába történő szállítását, miközben kiterjesztette a kereskedelmi korlátozásokat a feketelistára került vállalatokra. Mindkét chipet olyan nagyméretű nyelvi modellek képzésére használják, mint az OpenAI GPT-4. A szankciók hatálya alá tartozó kínai MI-vállalatok eddig harmadik felek adatközpontjain keresztül mégis használni tudták az A100-as chipeket, ami megmutatja, hogy milyen nehéz a kritikus alkatrészek kereskedelmét korlátozni.

A H100 chip iránt különösen nagy a kereslet, mert az az A100-hoz képest kilencszer gyorsabb MI-tréninget és akár harmincszor gyorsabb válaszadásra képes az LLM-eken. A kínai mesterséges intelligenciával foglalkozó cégeknek égető szükségük van ezekre a lapkákra, mert a generatív mesterséges intelligencia terén elért fejlődés a korábbi generációs MI-nál lényegesen nagyobb számítási teljesítményt és adatokat igényel. A chipek exporttilalma csak a tavalyi harmadik negyedévben becslések szerint 400 millió dollárnyi potenciális bevételkiesésbe került az Nvidia számára, a cég ezért tervezett külön az országnak egy lassabb chipet, amely megfelel az amerikai exportellenőrzési szabályoknak. Hosszú távon azonban Kína valószínűleg erősebb alternatívákat fog keresni, és a tilalom emlékeztetőül szolgál Kína számára, hogy a kulcsfontosságú technológiai ágazatokban önállóságot kell elérnie.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások