Nekimennek az Nvidiának a techóriások

Nekimennek az Nvidiának a techóriások

2024. május 30. 21:08, Csütörtök
Az Intel, a Google, a Microsoft, a Meta és más technológiai nagyágyúk új iparági csoportot hoztak létre, az Ultra Accelerator Link (UALink) Promoter Groupot, hogy átvegyék az adatközpontokban lévő MI gyorsító chipeket összekötő komponensek fejlesztését.

A ma bejelentett UALink Promoter Group - amelynek tagjai között az AMD (de az ARM nem!), a Hewlett Packard Enterprise, a Broadcom és a Cisco is szerepel - új iparági szabványt javasol a szerverekben található MI-chipek összekapcsolására. "Az iparágnak egy olyan nyílt szabványra van szüksége, amelyet nagyon gyorsan, nyílt formátumban lehet fejleszteni, és amely lehetővé teszi, hogy több vállalat hozzáadott értéket adjon a teljes ökoszisztémához” - mondta Forrest Norrod, az AMD adatközponti megoldásokért felelős vezetője. "Az iparágnak olyan szabványra van szüksége, amely lehetővé teszi, hogy az innováció gyors ütemben haladjon előre, anélkül, hogy egyetlen vállalat korlátozná”.

A javasolt szabvány első verziója, az UALink 1.0 akár 1024 MI-gyorsítót - kizárólag GPU-kat - is összekapcsolhat egyetlen számítási „podon” keresztül. (A csoport meghatározása szerint a pod egy szerver egy vagy több rackje.) Az UALink 1.0 nyílt szabványokon, köztük az AMD Infinity Fabric-on alapul. Lehetővé teszi az adatok közvetlen tárolását és mozgatását az MI-chipekhez csatlakoztatott memóriákban, és általában véve növeli a sebességet, miközben csökkenti az adatátviteli késleltetést a meglévő összekapcsolási specifikációkhoz képest - állítja az UALink Promoter Group. A csoport a harmadik negyedévben létrehoz egy konzorciumot, az UALink Consortiumot, amely felügyeli az UALink specifikáció további fejlesztését. Az UALink 1.0 körülbelül ugyanekkor válik elérhetővé a konzorciumhoz csatlakozó vállalatok számára, a nagyobb sávszélességű, frissített specifikáció, az UALink 1.1 pedig 2024 negyedik negyedévében érkezik. Az első UALink-termékek „a következő néhány évben” kerülnek piacra - mondta Norrod.


A csoport tagjainak listájáról szembetűnően hiányzik az Nvidia, az MI-gyorsító piac messze legnagyobb gyártója, részesedése becslések szerint 80-95%. Az Nvidia nem kívánt nyilatkozni a témában, de nem nehéz megérteni, hogy a chipgyártó miért nem áll az UALink mögött. Egyrészt az Nvidia saját, szabadalmaztatott összekapcsolási technológiát kínál a GPU-k adatközponti szervereken belüli összekapcsolására. A vállalat valószínűleg nem szívesen támogatna egy olyan specifikációt, amely rivális technológiákon alapul. Aztán ott van az a tény, hogy az Nvidia hatalmas erővel és befolyással rendelkezik. A cég legutóbbi pénzügyi negyedévében a vállalat adatközponti eladásai - amelyek magukban foglalják az MI chipek értékesítését is - több, mint 400%-kal nőttek az előző negyedévhez képest. Ha az Nvidia folytatja a jelenlegi pályáját, akkor valamikor idén megelőzi az Apple-t, mint a világ második legértékesebb cége.

Az Amazon Web Services (AWS) az egyetlen nagyágyú, amely nincs az UALink mögött. A cég talán kiváró üzemmódban van, miközben azért házon belül ők is hardvereket fejlesztenek. Az is lehet, hogy a felhőszolgáltatások piacát uraló társaság nem látja sok stratégiai értelmét annak, hogy szembeszálljon az Nvidia-val, amely a GPU-k nagy részét szállítja az ügyfeleinek.

Az UALink legnagyobb haszonélvezői - az AMD és az Intel mellett - a Microsoft, a Meta és a Google, amelyek együttesen több milliárd dollárt költöttek Nvidia GPU-kra, hogy ellássák felhőiket és betanítsák egyre növekvő MI-modelljeiket. Mindannyian le akarnak válni egy olyan beszállítóról, amely szerintük aggasztóan domináns az MI hardveres ökoszisztémában. A Google egyedi chipekkel rendelkezik az MI-modellek képzéséhez és futtatásához. Az Amazon több MI chipcsaláddal rendelkezik. A Microsoft tavaly ugrott be a harcba a Maia és a Cobalt révén, a Meta pedig saját gyorsítókészletét finomítja. Eközben a Microsoft és szoros együttműködő partnere, az OpenAI állítólag legalább 100 milliárd dollárt tervez költeni egy szuperszámítógépre az MI-modellek képzésére, amelyet a Cobalt és a Maia chipek jövőbeli verzióival szerelnek fel. Ezeknek a chipeknek szükségük lesz valamire, ami összeköti őket - és ez talán az UALink lesz.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások