Processzorháború az alsó fronton

Processzorháború az alsó fronton

2001. szeptember 4. 09:28, Kedd
Folytatódik a harc a leggyorsabb PC processzorért

Bár az augusztus végén kiadott 2 GHz-es Pentium 4 processzorral az Intel minden kétséget kizáróan magához vette a sebességverseny vezető helyét, az AMD sem alszik. A jelek szerint a Pentium 4 lassan kezd felnőni a nevéhez, és a gyártó Intel a jelek szerint igencsak belelendült a processzor órajelének növelésébe. A cég IDF-en tett bejelentése szerint a konferencián bemutatott 3,5 GHz-es modell, amely az ősszel debütáló 130 nm-es, 512 KByte L2 cache-sel ellátott Northwood változatra épül, már a jövő éven a piacra kerül.

A VIA Technologies Intel licensz nélküli, illetve a Silicon Integrated Systems (SiS) és ACER Laboratories Inc. (ALi) DDR-alapú Pentium 4 chipkészleteinek őszi megjelenésével a processzorhoz végre-valahára az olcsó, nagyteljesítményű platformok is megjelenhetnek. A DDR memóriák jelenlegi, igen alacsony árszintje mellett tulajdonképpen nem is érdemes az SDRAM mellett voksolnia annak, aki Pentium 4-es rendszerre kíván bővíteni. Az SDRAM-ok alkalmazása mellett kizárólag az szólhat, ha valaki az előző rendszeréhez legalább 256 MByte-ot bevásárolt belőle, és nem akar újat venni, esetleg nem bízik a tajvani gyártók chipkészleteiben. Ez utóbbira a jövő év elején megjelenő DDR-SDRAM támogatású Brookdale-D Intel chipkészlet fog megoldást jelenteni.

Az AMD még az év vége előtt ki fogja adni az 1,73 GHz-es Palomino Athlont, amely feltehetően lépést tud majd tartani az addigra 2,2-2,4 GHz-nél járó Northwood Pentium 4-esekkel. A társaság ezt követően a jövő év elején kiadja az első 130 nm-es technológiával készülő Athlon processzorokat is, amelyek az Intel CPU-kkal ellenben az IBM által kifejlesztett SOI (Silicon on Insulator - Szilícium a szigetelőn) technológiát is tartalmazni fogják. Az Intel szerint a SOI technológia nem jelent előrelépést a chipgyártásban, az AMD, IBM, Motorola hármas szerint azonban a SOI kisebb fogyasztást és hőt, valamint gyorsabb működést igér.

Azt, hogy a 130 nm-es csíkszélesség, valamint a SOI technológia milyen mértékű órajel-növelést tesz majd lehetővé az Athlon processzorokon, egyelőre nehéz lenne megmondani. Az azonban biztos, hogy az AMD-nek szüksége van az órajel növelésére, mert az Intel Pentium 4-es processzoraira írt egyre nagyobb számok lassan eltakarják az egész, egyébként jó teljesítményt nyújtó, és rendkívül olcsó Athlon processzor sorozatot. Egyelőre nem tudni azt sem, az AMD mikor fogja bevezetni, illetve egyáltalán be fogja-e vezetni a tiszta 28-as Szilícium alapanyagokat, amelyek a SOI technológia mellett szintén jelentős órajel növelést tennének lehetővé, illetve csökkentenék a fogyasztást és a termelt hőt.


<< Előző oldal  1 2 3 [4] 


Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások