A Cassini-Huygens szonda

A Cassini-Huygens szonda

2004. július 11. 22:32, Vasárnap
A Cassini tányérantennáját fogja alkalmazni a Titán emberi szemek elől elrejtőzött felszínének radaros feltérképezéséhez. Különleges szűrők teszik lehetővé kamerái számára, hogy különböző spektrális "ablakokon" keresztül betekintést nyerjen a felszínre. Bár a tudósok még egyáltalán nem biztosak abban mit fognak látni, a küldetés kulcsfontosságú bepillantásokat nyújthat a földi élet kezdeteibe. "Talán a legfontosabb dolog, amit generációnk tehet, az az élet evolúciójának megismerése naprendszerünkben és szerte a világegyetemben" - mondta Charles Elachi, a NASA Sugárhajtómű Laboratóriumának igazgatója, a Cassini radar kísérletének vezetője. "Bizonyos értelemben a Cassini maga fogja írni ezen fejezetek egyikét az élet kifejlődéséről szóló könyvben."

A Cassini műszerei utazásának egésze során folyamatosan tanulmányozzák a rendszer középpontját, magát a Szaturnuszt, gyűrűit és űrbeli környezetét. "A Szaturnusz, gyűrűi és holdrendszere támpontokat adhat naprendszerünk megismeréséhez" - mondta Wesley Huntress, aki a Cassini indulásakor a NASA űrtudományi igazgatóhelyettesi tisztjét töltötte be. "Gyűrűi egy rendszert alkotnak, ami hasonlatos a korai napködhöz, melyből saját bolygóink is kialakultak. A gyűrűket fenntartó folyamatok információval szolgálhatnak a bolygó kialakulás folyamatairól és ez az információ segíthet a többi csillag körül végbemenő folyamatok megértésében is."

Klikk ide!
A szonda még fellövése előtt - klikk a nagyobb változathoz

A Cassini a valaha elindított legnagyobbra törő, egyben legköltségesebb bolygóközi projekt, ami az inflációhoz igazított költségeit tekintve még a kettős Mars Viking űrszondákat és leszállóegységeiket is felülmúlja. A három atomenergia-forrással, 12 műszerrel, több rádióval, digitális adatrögzítőkkel, két elsődleges számítógéppel és több mint 50 egyéb alszámítógéppel felszerelt Cassini a 20. század technikájának egyik csodája.


A 7,4 méter magas, 4 méter széles és hat tonna súlyú űrszonda jellegzetességei a 4 méter széles kommunikációs és radar antenna, egy 13 méter hosszú magnetométer, nem kevesebb mint 7,5 mérföldnyi elektromos vezeték 22000 vezeték kapcsolódással. Ezen felül fel van szerelve 82 radioizotóp fütőegységgel, ami a belső rendszereket melegen tartja, 16 hidrazin hajtóművel a pályamagasság szabályzásához, négy reagáló kerékkel a finomabb giroszkópos magasság irányításhoz, és két főhajtóművel a nagyobb pályamódosításokhoz, melyből az egyik tartalék.

Jóformán minden nagyobb rendszer és alrendszer bőséges tartalék hardverrel és számítógépes programozók hadával rendelkezik, akik összetett szoftveralgoritmusokat fejlesztettek ki, melyek lehetővé teszik a Cassini számára, hogy földi beavatkozás nélkül, önmaga fedezze fel és javítsa ki hibáit, hiszen egy rádiójelnek közel 90 percbe telik, hogy eljusson a szondához. "A Szaturnuszhoz a legrosszabb esetben másfél óra a fény útja" - magyarázta Julie Webster, a Sugárhajtómű Laboratórium vezető űrhajózási mérnöke. "Ezért mire felküldünk egy utasítást és megkapjuk annak visszaigazolását, az gyakran háromórányi fényidő. Az űrhajót úgy kellett megtervezni, hogy legalább kéthétnyi időtartamra teljes mértékben gondját tudja viselni önmagának."


Julie Webster, a Cassini repülési igazgatója

"Soha nem indítottunk még űrhajót sokrétűségét és erejét tekintve olyan felszereltséggel a külső naprendszerbe, mint a Cassini" - tette hozz Lunine. A Cassini pedig megérkezett és megkezdte közelképeinek visszasugárzását a Szaturnusz gyűrűiről.

A Cassini-Huygens programban 17 ország vesz részt, köztük kis hazánk mérnökei is, a KFKI Részecske- és Magfizikai Kutatóintézet munkatársai, akik a korábbi szovjet programok mellett részt vettek az ESA szinte összes jelentős szondájának fejlesztésében. Ezúttal a mágneses térerősség és a plazmarészecskék eloszlását mérő műszerek fejlesztésében vettek részt. Tehát magyar a Cassini magnetométere és a plazmarészecske detektáló földi ellenőrző berendezése, amivel kivívták a NASA elismerését is. Az amerikai űrhivatal díjjal honorálta a magyar fejlesztőket, valamint mindkét műszer tudományos eredményeihez korlátlan hozzáférést biztosítanak számukra.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások