Fájlcsere a weben

Fájlcsere a weben

2005. február 2. 01:00, Szerda
A Bittorrent megjelenése azonban igencsak felkavarta ezt a folyamatot. Ez a technológia szinte teljesen a webre hagyatkozik, weblap nélkül nem is képzelhető el. Ugyanakkor a torrent oldalak üzemeltetéséhez sokkal nagyobb teljesítményű rendszerekre van szükség, úgyhogy a legtöbb üzemeltető nem engedhet meg magának semmi extrát. A legtöbb ilyen lap egy lista lett, amin csak időrendi sorrendben, vagy egyszerűen csoportosítva a legfrissebb adatok találhatóak meg. Pont úgy, mint a cikk elején említett ősoldalak esetében. Azonban ahogy nőtt - és persze most is nő - az internetkapcsolatok sebessége, a szerverek teljesítménye, úgy a torrent oldalak is elindultak ezen az úton. Ezért az egyszerűség kedvéért ezentúl a két laptípusról egyszerre fogok írni. Ez azért is praktikus, mert a torrent oldalak nagy száma miatt így sok tekintetben jobban átlátható rendszert kapunk.

Mára a klasszikus fájl­megosztó­rendsze­rek mellé ilyen honlapokat használó letöltők aránya is jelentős (kb. 30%) lett, így jo­gos a kérdés, hogy milyen hatást gyakorolnak ezek az oldalak, magukra a fájl­megosztó háló­zatokra. Az Észak-Karo­linai Egye­temen külön tárgy foglalkozik - köz­gazda­ságtani szem­pontok alapján - a fájl­megosztással. Ennek a kur­zusnak a vezetője szerint az ilyen oldalak az adott tartal­makhoz kapcso­lódó különböző fájlok integritását és népszerűségét - ezáltal elérhető­ségének sebes­ségét - minőségi szem­pontok szerint alakítják. Azaz, például ha egy filmről megjelenik egy jobb minőségű változat, az egy idő után jobban elterjed, mint a korábbi rosszabb minőségű, de ilyen oldalak nélkül ez a folya­mat lassú és nehézkes. Ezek a weblapok azonban egy pillanat alatt képesek átren­dezni a külön­böző fájlok relatív elérhetőségi jellemzőit.


Ennél azonban sokkal fontosabb az, hogy ezek az oldalak nemcsak a verziót, hanem magának a tartalomnak a gyakoriságát is befolyásolni tudják. Amit egy oldal szerkesztője jónak ítélt és közzétesz lapján, arra felhívja nemcsak a saját felhasználóinak a figyelmét, hanem a többi oldal munkatársaiét is, akik ellenőrizni fogják, hogy a megjelent fájl belevág-e a profiljukba és megfelel-e az ő felhasználóiknak. Ha igen akkor ők is közzéteszik és könnyen elképzelhető, hogy egy idő után nagyon sok helyről elérhető lesz, így felhasználók százezrei fogják megfontolni a letöltését. Ez lehetőséget nyújthat a kevésbé ismert, azonban jó műveknek az elterjedésre. Az ilyen lapok minden másnál jobban irányítják a fájlmegosztó hálózatokban előforduló anyagok összetételét.

A p2p-fájlletöltéshez ilyen módon segítséget nyújtó honlapból két ugyanolyan nem létezik, mindegyiknek megvannak a maga jellegzetességei. Van például olyan, ami kifejezetten sorozatokkal foglalkozik, de olyan is van, amelyiken kizárólag Bruce Willis filmek találhatóak meg. A leggyakoribb azonban a nyelvi eltérés. Szép dolog a globalizáció, meg az angol nyelv, azonban mégis szükség lehet a helyi anyagokra. Egy nyelvhez, azonban nem jellemzően alakul ki több oldal, azonban ennek az egynek egy nagyobb vagy lelkesebb ország esetében egy idő után sok tagja lesz, ez pedig nagyobb adatbázist, jobb működést eredményezhet. Többek közt ez az oka annak, hogy a legnagyobb oldalak között szinte elvétve találunk angol nyelvűt. A legismertebb lapok tízes listáján találunk svéd, héber, kínai, lengyel, orosz és holland nyelvű oldalt is, sőt ezek látogatottsága sokszor irreális a nyelvet beszélő internetezőkhöz képest, így feltételezhető, hogy valamely oknál fogva a nyelvet nem beszélők között is népszerű. Az egyik lengyel oldal adminisztrátora szerint látogatóik majdnem fele nem is Lengyelországból használja az oldalt.

Egyre népszerűbbek lesznek emellett az olyan oldalak, amik önmagukban nem publikálnak, mégis fontos információkat közölnek az egyes fájlokról. Az egyik oldal például kizárólag az interneten megjelent filmekből közöl képkockákat, így min­de­nki maga felmérheti, hogy azoknak milyen a mi­nő­sé­gük. Ezek azonban sokszor inkább a többi ol­dal szerkesztőinek munkáját könnyítik meg, így azok meg­bíz­hatóbb anyagokat képesek közzé­ten­ni.

A különböző technológiai trükkök népszerűsége is növekvőben van, hiszen a különböző oldalakon elérhető információkat össze lehet kapcsolni akár speciális, a fájlmegosztó hálózatra kapcsolódó alkalmazásokkal is. Ezzel a módszerrel rengeteg valós idejű információt lehet közzétenni. Például lehet mérni egy fájl gyakoriságát, sőt ez alapján meg lehet becsülni a letöltés várható idejét, vagy grafikonon lehet ezt ábrázolni az idő függvényében.

Ez utóbbi persze inkább látványos, mint hasznos, viszont a felhasználók rengeteg megoldást, érdekességet figyelhetnek meg és sajátíthatnak el ilyen és ehhez hasonló módszerek segítségével. A fennt lévő elérhetőségi grafikon is egy ilyen oldalról származik.

Sokan azonban a fejlődést nem az automatizálódásban, hanem a felhasználókkal való szorosabb együttműködésében látják. Az egyik oldal például naplózza, hogy ki mit töltött le és ez alapján csoportosítani tudja a fájlokat, tehát meg tudja mondani, hogy akik ugyanez iránt érdeklődtek, azok még ezt-és-ezt töltötték le. Egy másik oldal még ennél is közvetlenebb, egyenesen átadja az irányítást a felhasználóknak és teljesen automatikusan működik. Ki lehet tölteni egy kérdőívet, ami megjelenik az oldalon mint igénylés. Ezt mindenki látja és később bárki által szerkeszthető. Minél többen nézik meg az igénylést, annál fontosabbként van megjelenítve. Akinek pedig megvan a kért fájl, az egy mozdulattal feltöltheti annak elérhetőségi információit a többieknek. Ez egy magától működő és rendkívül hatékony rendszer.

Ugyanakkor egy kisebb oldalt létrehozni is egyre egyszerűbb lesz, hiszen vannak különböző előre gyártott motorok, amiket csak fel kell telepíteni, és már működnek is. Részben ennek is köszönhető, hogy nap, mint nap újabb és újabb ilyen lapok jelennek meg és ez a tendencia várhatóan a jövőben sem fog visszaesni. Ugyanakkor persze rengeteg hátráltató tényező is áll az ilyen oldalak előtt nem utolsó sorban az üzemeltetési költségek, vagy a szórakoztatóipar meg nem értése. Ennek ellenére a fájlmegosztás, sőt talán az egész internet területén ez az egyik legdinamikusabban fejlődő ágazat.


Vadabbnál vadabb elképzelések terjengnek az ilyen oldalak jövőjével kapcsolatban. Az egyik társaság például lapját egy Bittorrentet használó Tivo-szerű (Tivo: Magyarországon egyelőre nem kapható, kb. merevlemezes digitális videó) géppel egybekötve képzeli el. Mások úgy vélik, hogy a jövő fájlmegosztó alkalmazásaiban már be lesz építve egy olyan rendszer, ami kiváltja ezeket a honlapokat (vö.: eXeem). A legelfogadottabb elméletek viszont inkább wiki-szerű oldalakról vagy éppen speciális blogokról szólnak. Az hogy ezeknek az oldalaknak milyen jövőjük lesz azt nem lehet megmondani, de hogy lesz abban biztos vagyok.


<< Előző oldal  1 2 [3] 


Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások