Újabb részletek az Intel ikermagos processzoráról

Újabb részletek az Intel ikermagos processzoráról

2005. február 7. 10:25, Hétfő
Most nyilvánosságra került információk szerint a Montecito - amely az Intel első ikermagos processzora - csaknem kétmilliárd tranzisztor tartalmaz, és némileg hűvösebb elődeinél.

Nimish Modi, az Intel Digital Enterprise Group alelnöke nyilatkozatában elmondta, hogy az Itanium processzorcsalád legújabb tagja - elsőként törve át az egymilliárdos álomhatárt - 1,7 milliárd tranzisztort foglal magában, és 2 GHz-es sebességen fut, tehát magasabb órajelen, mint a jelenleg kapható Itaniumok. Az alelnök hozzátette, hogy a Montecito fogyasztása mindezen kedvező tulajdonságai ellenére alacsonyabb elődeinél, és körülbelül 100 wattnál tetőzik. A processzor még idén megjelenik, és a vállalat a napokban zajló Solid State Circuits Conference (ISSCC) nevű rendezvényen számol majd be részletesen a fejlesztés eddigi eredményeiről.

Modi elmondása szerint a kedvezőbb fogyasztást két technológia alkalmazásával sikerült biztosítani. A Demand Based Switching (DBS) a SpeedStep technológiához hasonlóan dinamikusan szabályozza a processzor teljesítményét, és csökkenti annak energiaigényét, míg a Foxton névre keresztelt eljárás a nagyobb számítási feladatoknál időlegesen megnöveli a teljesítményt, így a processzor rövidebb idő alatt végez a feladattal. "Elsődleges célunk az volt, hogy teljes mértékben kihasználjuk a rendelkezésre álló számítási kapacitást" - jelentette ki Modi.

A vasárnap kezdődőtt ötnapos konferencián - amely a félvezetőipar egyik legnagyobb rendezvénye - rendkívül fontos szerepet kap a hatékony energiafelhasználás kérdése. Az elmúlt évtizedekben ezen a konferencián tartottak először részletes beszámolót olyan kiemelkedő termékekről, mint a DSP chipek (Bell Labs, 1980), a RISC processzorok (Berkeley; Stanford, 1984), a 100 MHz-es processzorok (Intel, 1991) és az 1 GHz-es processzorok (Digital; Intel, 2000). A tervek szerint számos egyéb termék mellett az IBM, a Toshiba, valamint a Sony itt számol majd be részletesen a Cell processzorról, míg a TSMC) egy nanovezetékekből álló tranzisztorról rántja majd le a leplet.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások