Ép T-rex-szövetet találtak

Ép T-rex-szövetet találtak

2005. március 26. 14:03, Szombat
A dinoszaurusz kövületek vizsgálatának egy új módszere nyúlékony lágyszöveteket, vércsatornákat és sejteket hozott napvilágra egy Tyrannosaurus rex esetében, jelentették be az Észak-Karolina Állami Egyetem tudósai.

Mary Schweitzer, az egyetem őslénytan professzora, az állami Természettudományi Múzeum munkatársa egy 68 millió éves T-rex combcsontjából izolált lágyszövetet, melyről a Science legfrissebb számában számol be. A szövet nem csupán sértetlen, de áttetsző és hajlítható is, amiben vércsatornákra emlékeztető parányi szerkezetek és sejtek találhatók, állítja az egyetem sajtóközleménye.

A T-rex vizsgálata közben Schweitzer és csapata az őslény combcsontjának csontvelő üregét szegélyező szövetdarabokat észlelt. A legtöbb paleontológus nem néz bele a csontokba, mivel mindent elkövetnek, hogy sértetlenek maradjanak. Schweitzer és kollégája, Jack Horner azonban nem aggályoskodott emiatt. Miután a szövetekről leoldották az ásványi lerakódásokat, előbukkant a hajlékony, nyúlós anyag.


A felső képen látható a rugalmas anyag, alul pedig a csont kiszárítás után

Ezután Schweitzer további három jó állapotban maradt dinoszauruszon, egy 80 millió éves hadrosauruson és két 65 millió éves tyrannosauruson is megismételte az eljárást. Mindegyik egyednél megfigyelhetők voltak a vércsatornák, a sejtszerű szerkezetek vagy az a rugalmas anyag, ami a modern fajok csont kollagénjére hasonlít, olvasható a sajtóközleményben. Adózva annak az elméletnek, mely szerint a dinoszauruszok a modern madarak ősei Schweitzer összehasonlította felfedezéseit a mai strucc csontjaival. A T-rex vércsatornái jelentős hasonlóságot mutattak a struccéval.

A tény, hogy a lágyszövetek több tízmillió évre képesek voltak konzerválódni alaposan megcáfolta a paleontológusok hiedelmét, miszerint nincs olyan lágyszövet, ami 100 000 évnél tovább képes lenne fennmaradni. "Talán mégsem tudunk olyan sokat a kövületek konzerválódásáról, mint azt sokan gondolják" - mondta Schweitzer, aki a jövőben a szövetek összetételét és azt kívánja megvizsgálni, kinyerhető-e belőlük a dinoszauruszok bármilyen genetikai információja. Az előzetes vizsgálatok szerint elképzelhető, hogy még mindig jelen van a szövet töredékekben az eredeti molekuláris anyag.

A Jurassic Park című film után valószínűleg sokakban felmerül a kérdés, vajon újra alkothatók-e a dinoszauruszok? "A DNS nem képes ilyen sokáig fenn maradni" - mondta Derek Briggs, a Yale Egyetem szakértője. "Az én válaszom egyértelműen nem."

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások